Pozsony. Az év eleji áremelések és a lakhatási költségek drágulása miatt idén sokkal kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy új gépkocsit vásároljanak. Emiatt egyre többen döntenek úgy, hogy legalább használt autót vesznek.
Ne vásároljunk autóroncsot
Az autó eredetének pontos dokumentálása már csak azért is fontos, mivel ez alapján már az elején biztosan kiszűrhetjük, hogy mely gépkocsit biztos nem veszünk meg. Egy vállalati gépkocsi, amit többen használtak például biztos nem lesz a legjobb állapotban. Ugyanígy óvakodjunk azonban a korábban taxiként szolgáló gépkocsiktól, és azoktól is, amelyeket az autóiskolák használtak. Ha az autó eredetével kapcsolatos problémákat sikerrel is vettük, korántse gondoljuk, hogy ezután minden simán megy. Tudatosítanunk kellene ugyanis, hogy a használt autóval együtt többnyire rengeteg problémát is a vállunkra veszünk. Azokat az alkatrészeket, amelyek a leghamarabb elhasználódnak, már a vételt követően rövid időn belül ki fog kelleni cserélnünk. Mindenki igyekszik ugyanis a lehető legkisebb költségekkel túladni a használt autóján, így ne számítsunk arra, hogy a csillogó villogó karosszéria egészséges belsőt takar. Manapság a szaküzletekben kapható gittekkel és lakkokkal órákon belül csodák művelhetők az elrozsdásodott karosszériával. ĺgy ha egy olyan gépkocsira találunk, amely a korához képest rendkívül jó külsővel rendelkezik, nem árt különösen óvatosnak lennünk.
A karosszéria ellenőrzésénél figyeljünk oda az olyan kényes részekre, mint a sárvédők szélei, a küszöbök, a motorháztető és a hegesztett részek. Hogy az autó valóban minden kényes részét megnézhessük, tudatosítanunk kellene, hogy a vásárláshoz ne a legdrágább ruhánkat vegyük fel, hiszen az alváz ellenőrzéséhez be is kell feküdnünk az autó alá. Az elrozsdásodott küszöbök pótlásának legkedveltebb módja a laminát bevonat, amit egyszerű kopogtatással is felfedezhetünk.
Természetesen minden esetben ragaszkodnunk kellene a próbaúthoz, hiszen csak ekkor derül ki, hogyan is működik valójában az autó. Ha nincs rá lehetőség, akkor mindenképpen álljunk tovább. Tisztázzuk a próbaút előtt, hogy mi is szeretnénk vezetni az autót, és nem csak a közeli 300 méteres tükörsima aszfalton. Fontos, hogy minél több tapasztalatot szerezzünk az autóval. Mire figyeljünk a próbaút során? Az első és egyik legfontosabb dolog, hogy otthonosan érezzük magunkat az autóban. Kényelmesek-e az ülések, stabilnak érezzük-e az autót, úgy húz a motorja, úgy működnek-e a kapcsolók, a váltó, ahogy az nekünk szimpatikus. Ha nem érezzük magunkat jól az autóban, akkor nagyon gondolkodjunk el a vásárláson, hiszen utólag meg lehet ugyan szokni, de megszeretni ritkán. A próbaút lehetőleg ne csak pár száz méter legyen, mert az alatt nem sok minden tud kiderülni, és törekedjünk arra, hogy ki tudjuk próbálni az autót rosszabb úton is, mert ott könnyebben kiszűrhetők az esetleges rendellenességek.
Mire kell különösen odafigyelnünk? Álljon itt a legfontosabb kérdések puszta felsorolása, amelyet egy használt autót vásárlónak fel kellene tennie, mielőtt megvenné az autót. Hallunk-e zörejeket, bármilyen rendellenes zajt a futómű környékéről, kanyarodásnál hallunk-e sípolást? Lassú haladásnál, rossz úton hallunk-e kopogást a futómű felől? Van-e kormányrázkódás nagyobb sebességnél? Hallunk-e kormánykotyogást, ha álló helyzetben, tengely irányban mozgatjuk a kormányt? Mekkora a kormány holtjátéka? Hidegindításnál hogyan indul a motor: sokat kell indítózni vagy egyből beindul, esetleg füstöl-e, ad-e rendellenes köszörülő hangot? Van-e a motortérben olajfolyás? Ha van, milyen mértékű? Ellenőrizzük az olajszintet a motorban és a fékolaj tartályban! Dinamikus fékezés esetén nem rázkódik-e a kormány vagy az egész autó? Lassú fékezésnél nem pumpál-e a fékpedál? Fékezésnél, nem visít, sípol-e a fék, nincs-e olyan érzésünk, mintha két fémet dörzsölnénk egymáshoz? Milyen könnyen jár a sebességváltókar, nem akad-e meg váltás közben, nem tévesztünk-e sebességet, tudunk-e hátramenetet kapcsolni reccsenés nélkül? Figyeljük meg a tengelykapcsoló (kuplung) holtjátékát, nem fog-e túl magasan, milyen könnyen lehet kinyomni a pedált? Üresben, a kuplung felengedett állása mellett nincs-e olyan zörgő hang, ami a pedál kinyomásával elhalkul? Az autó minden elemének ugyanolyan színe van-e, és a fényezés azonos állapotban van-e? Nincsenek-e festék lepattogzások, hólyagok, esetleg rozsdafoltok a fényezésen, különös tekintettel a kerékjáratok környékén és a karosszéria elemek illesztésénél?
Ha a kérdések és szakszavak tömkelege elrettentene bennünket, a legjobb, ha szakemberhez fordulunk. A legideálisabb, ha egy megbízható családtagot találunk, ennek hiányában azonban a szakembertől sem kellene sajnálnunk a pénzt, hiszen később duplán megtérülhet ez a befektetés. (ú, tc)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.