Mitől gondozásmentesek a legújabb akkumulátorok?

A személygépkocsik egyéb alkatrészeihez hasonlóan az akkumulátorok is óriási fejlődésen mentek keresztül. A fejlesztések elsősorban a karbantartási igény csökkentését és az élettartam növelését célozták.

A személygépkocsik egyéb alkatrészeihez hasonlóan az akkumulátorok is óriási fejlődésen mentek keresztül. A fejlesztések elsősorban a karbantartási igény csökkentését és az élettartam növelését célozták. A hagyományos felépítésű akkumulátorokat rendszeresen desztillált vízzel kellett feltölteni, ezért a korszerűsítések során először is a folyadék fogyásának csökkentésére törekedtek. Ezt végül az elektródákként szolgáló ólomlemezek kalciumos ötvözésével sikerült elérni. Az ilyen lemezeknek köszönhetően ugyanis minimálissá vált a vízbontás a töltési folyamat során. Nagyon kis mértékű gázképződés azonban megmaradt, ezért az ilyen – ún. csökkentett gondozásigényű – akkumulátorokon is találni még lélegzőnyílást. Az aksik élettartamát csökkentő másik fizikai jelenségnek, a töltés és a rázkódás következtében fellépő masszakihullásnak tasakszeparátorokkal állták útját. A lemezeket különleges műanyagból készült zacskókba helyezték, amelyek felfogják a lemezekből kihulló – a tényleges áramtárolásra szolgáló – ún. aktív maszszát, és ezzel megakadályozzák a telep tönkremenetelét okozó cellazárlatot.

A legkorszerűbb, gázrekombinációs, teljesen gondozásmentes akkumulátorok azonban még ennél is többet tudnak. Ezekben, mint a nevük is mutatja, a képződő gázok a töltés során ismét vízzé egyesülnek, ezért a telep valóban soha nem igényel folyadék-utántöltést. Felépítése ennek következtében teljesen zárt: csupán egy visszacsapó szeleppel látták el, amely kiengedi az esetleges túlnyomást. A hidrogén és az oxigén vízzé való újraegyesítését úgy érték el, hogy a lemezek közé üvegszövetet helyeztek, és ez tartalmazza az elektrolitot. E megoldásnak köszönhetően a gázbuborékok fennakadnak az üvegszövetben, így lehetségessé válik újraegyesítésük. A technológia másik nagy előnye, hogy az akkumulátorban nincs folyékony halmazállapotú elektrolit, így a telep még komoly sérülés esetén is tovább működhet. A harmadik előny, hogy a massza ennél a típusnál sem képes kihullani, így az akkumulátor élettartama a hagyományos felépítésű szerkezetekénél akár kétszer hosszabb is lehet. Végül szólni kell arról is, hogy az új akkuk lemezei már nem öntéssel, hanem hengerléssel és az azt követő nyújtással készülnek, így kisebb vastagságuk és tömegük ellenére is ellenállóbbak és tartósabbak. (am)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?