Mikor fizet a biztosító?

Karambol esetén a legtöbb kérdés a biztosítással kapcsolatban merül fel. Ki fizet, mikor fizet, és főleg mennyit – kérdések, amelyek egy balesetet követően mindkét félnek, a baleset okozójának és a károsultnak is, sok álmatlan éjszakát okozhatnak.

Karambol esetén a legtöbb kérdés a biztosítással kapcsolatban merül fel. Ki fizet, mikor fizet, és főleg mennyit – kérdések, amelyek egy balesetet követően mindkét félnek, a baleset okozójának és a károsultnak is, sok álmatlan éjszakát okozhatnak. Az autóval kapcsolatos megszámlálhatatlan fizetnivaló egyike a gépjármű-felelősségbiztosítás, amelyet egyszerűen kötelező biztosításnak nevezünk. Mint ismeretes, a gépjármű üzemeltetése által másoknak okozott károk fedezésére szolgál; teljesen más dolog tehát, mint az önkéntes alapon köthető balesetbiztosítás, amely (részben) a saját kárunkat téríti meg.

Gyakran azonban nem is tudjuk, ki tett kárt az autónkban, hiszen előfordul, hogy az elkövető megszökik a helyszínről, vagy pedig a leparkolt gépkocsinkat törik össze. Egyebek mellett ilyen alkalmakra is hozták létre a biztosítottak irodáját, amely garancialapjából ilyen eseteket is finanszíroz. Ennek azonban rendkívül szigorú feltételei vannak, ráadásul csak az egészségkárosodást vagy a halálesettel kapcsolatos kiadásokat fedezi. Épp ezért nem árt, ha saját balesetbiztosításunk is van.

Mit tesz a biztosító, ha a balesetet olyan sofőr okozta, akinek a gépkocsija nem ment át a műszaki vizsgán? A biztosító természetesen ez esetben is teljes mértékben megtéríti a károsultaknak járó díjat, hiszen a kötelező felelősségbiztosítás alapfilozófiája, hogy kárpótolja azokat, akiknek saját hibájukon kívül törték össze a kocsijukat. Más kérdés persze, hogy a biztosító ezt követően a baleset okozójától fogja kérni a kifizetett összeget. Hasonló a helyzet az esetben is, ha a baleset okozója ittasan ült a volán mögé. A biztosító ez esetben is fizet a károsultaknak, ám a pénz egy részét vagy akár a teljes összeget utólag visszakéri a baleset okozójától. Gyakorta merül fel az a kérdés is, hogy a biztosítás a gépkocsi utasaira is érvényes-e. A válasz egyértelmű igen. A baleset okozójának joga van arra, hogy a biztosító kifizesse az általa másoknak okozott kárt. A gépkocsi sérült utasai a biztosítás szempontjából károsultaknak számítanak, vagyis joguk van a kártérítésre.

Végezetül egy jó tanács: imádkozzunk, hogy kocsink ne kerüljön a rendőrség, a titkosszolgálat vagy más állami szerv kezébe. A biztosítók által kiadott szerződések szerint ugyanis, ha egy rendőr lefoglalja a gépkocsinkat, hogy valakit azzal üldözzön, és közben összetöri, akkor a biztosító nem fizet. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?