A közlekedési balesetek száma az utóbbi években folyamatosan nő, és ehhez az elmúlt időszakban hozzájárult a rendkívül meleg időjárás is, ami csökkenti a reakciókészségünket. Mit tegyen, vagy mit ne tegyen a baleset részese az esemény bekövetkezése esetén? Erre keressük a választ.
Megfelelően kell dokumentálni a baleset részleteit
Ha mégis megtörténik a baleset, akkor nem tehetünk mást, mint hogy megőrizzük a lélekjelenlétünket, és igyekszünk a lehető legprecízebben betartani az ilyen esetekben érvényes szabályokat.
Az alaphelyzet egy balesetet követően mindig ugyanaz: ki kell hívni a rendőrséget. Ezt a közúti közlekedésről szóló törvény nem minden esetben teszi kötelezővé. Ha a gépkocsin okozott kár nem haladja meg a minimálbér tízszeresét és senki nem sérült meg, akkor a törvény szerint nem vagyunk kötelesek kihívni a rendőrséget. Biztosítási szakemberek szerint azonban nem szabadna minden esetben megbízni a saját kárfelmérésünkben, hiszen a kocsin keletkezhettek olyan meghibásodások is, amit rögtön nem veszünk észre. Vagyis, hacsak nem elenyésző a kár, mindenképpen érdemes kihívni a rendőrséget.
A balesetről jegyzőkönyvet kell írni, amit mindkét félnek – tehát a baleset okozójának és a károsultnak is – alá kell írnia. Ennek aláírását abban az esetben tagadhatják meg, ha számukra érthetetlen részeket tartalmaz, vagy szerintük nem felel meg a valóságnak. A jegyzőkönyv megírása számunkra elsősorban a biztosítás szempontjából fontos, hiszen a biztosító ez alapján dönt arról, fizet-e vagy sem.
A későbbi bizonyítás érdekében megfelelően dokumentálni kell a balesetet. Ez magában foglalja a gépkocsik helyzetét a baleset után, a féknyomokat és a szilánkok elhelyezkedését is. Vagyis ha balesetet szenvedünk, lehetőleg mindent úgy kellene hagynunk, amíg meg nem érkezik a rendőrség. Ha a forgalom fenntartása érdekében letoljuk a gépkocsit az út szélére, később gondot okozhat akár még annak a bizonyítása is, hogy ki okozta a balesetet.
Példaként két olyan gépkocsit említhetünk, amelyek oldalról egymásba ütköztek, és az ütközés ereje elhajította őket. Ezeknél a kocsik elhelyezkedéséből, a kár nagyságából, a féknyomokból és a szilánkok elhelyezkedéséből pontosan meg lehet határozni, milyen gyorsan hajtottak az ütközés előtt. A további elemzés azonban megmutatja azt is, hogy mi vezetett a balesethez.
Ilyen balesetekre főként akkor kerül sor, ha a kevésbé tapasztalt sofőrök a főútról a bal oldali mellékútra térnek le. Hajlamosak ugyanis megfeledkezni arról, hogy a letérés során nem veszélyeztethetik azokat a gépkocsikat, amelyek épp előzik őket. A baleset után a sofőrök többsége beismeri, hogy egyáltalán nem nézett a tükörbe, hiszen szerintük a mögöttük haladó autónak jobbról kellett volna őket előznie. Az esetek többségében azonban bebizonyosodik az is, hogy mikor az elöl haladó gépkocsi sofőrje kiteszi az irányjelzőt, a mögötte haladó már megkezdte az előzést. Ilyenkor kevésbé fontos, hogy az elöl haladó gépkocsinak a letérés időpontjában villogott-e az irányjelzője, mint az, hogy milyen helyzetben volt a két gépkocsi a letérés pillanatában. Ha a hátul haladó gépkocsi már megkezdte az előzést, mikor az elöl haladó letért, akkor az első gépkocsi sofőrje a hibás, hiszen a mögötte haladót veszélyeztette az előzésben. Ez azonban csak akkor érvényes, ha az előző gépkocsi a megengedett sebességgel hajtott. Ellenkező esetben ugyanis a rendőrök arra a következtetésre juthatnak, hogy a balesethez mindkét résztvevő hozzájárult.
Ha mi vagyunk a károsultak, akkor az egyik legfontosabb feladatunk, hogy minden fontos adatot megtudjunk arról a sofőrről, aki a balesetet okozta. A biztosítók ezért nemcsak a másik sofőr nevét, címét, telefonszámát és gépkocsijának rendszámát, valamint az autó márkáját javasolják rögzíteni, de azt is, hogy a baleset okozója mely biztosítónál kötött kötelező gépjármű-biztosítást. A kárvallott ennél a biztosítónál jelezheti ugyanis később a kárigényét. Ugyanilyen fontos azonban a lényeges adatok felírása akkor is, ha a balesetet mi okoztuk. Bármely oldalon állunk is, nem szabadna megfeledkeznünk a baleset tanúiról sem, hacsak lehet, írjuk fel a nevüket és telefonszámukat. Később, különösen a súlyosabb baleseteknél, ennek még nagy hasznát vehetjük.
Ha balesetet szenvedtünk, és nem mi vagyunk ezért a felelősek, ugyanakkor saját balesetbiztosításunk is van, akkor eldönthetjük, hogy mely biztosítást vesszük igénybe. A sofőrök többsége a saját balesetbiztosítását választja, mivel ilyen esetekben gyorsabban fizet a biztosító. A biztosítónk ezt követően a balesetet okozó személy biztosítójától kéri a pénzt. Ha a saját balesetbiztosításunkat vesszük igénybe, akkor többnyire több pénzhez juthatunk, hiszen ezek esetében már az autóalkatrészek új árát is veszik figyelembe.
Ha a baleset okozója elhajtott a helyszínről, akkor a sofőr a saját balesetbiztosításából kérhet kártérítést. Ha ilyet nem kötött, akkor csak a Biztosítók Szlovákiai Szövetségétől juthat kártérítéshez. Ez esetében azonban a kártérítés jogosságának alátámasztásához szigorúbb szabályokat alkalmaznak, így tovább tart, míg hozzájutunk a pénzünkhöz.
Kötelező gépjármű-biztosítás esetén a balesetet minél hamarabb be kell jelentenünk a biztosítónak is. Ha a baleset Szlovákia területén történt, a bejelentési határidő 15 nap, ha külföldön, akkor egy hónapon belül kell jelentkeznünk. Mindezt megtehetjük telefonon is, a biztosítók azonban később az írásos bejelentést is megkövetelik. A nem kötelező balesetbiztosítások esetén a biztosítóknál különböznek a bejelentési határidők. Ha a gépkocsink összetört, a biztosító saját maga méri fel a kárt, vagy az autójavítóban, vagy pedig közvetlenül a biztosítóban.
Ha a baleset külföldön történt, a résztvevők csaknem ugyanúgy járnak el, mint a belföldi baleset esetén. A rendőrség kihívása után értesíteni kell az ottani biztosítók szövetségét is. Ennek a telefonszáma azon a zöld kártyán van feltüntetve, amit a biztosítók ingyen adnak a kötelező gépjármű-biztosítás megkötésekor. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.