<p>Frankfurt. Több mint egymillió elektromos meghajtású autónak kellene a német utakon közlekednie 2020-ig. Ilyen nagyszabású tervekről számolt be múlt héten Henning Kagermann, a német elektromobilok szövetségének elnöke. A szövetség az ágazat képviselőit, az elektromobilok fejlesztőit, politikusokat és tudósokat tömöríti s célja koordinálni a környezetkímélő járgányok elterjedését az országban.</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
A célkitűzés sokaknak irreálisnak tűnhet, különösen ha figyelembe vesszük, hogy 2013 első napján Németországban csak 7114 elektromobil volt bejegyezve. Kagermann viszont azt állítja, hogy a célt sikerül elérni, s nincs ok megkérdőjelezni a kormány és a szövetség elképzelését.
Míg Németországban tavaly 4000 elektromobil került az utakra, az Amerikai Egyesült Államokban közel 53 ezer. Tény, hogy a németek sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy felkészítsék a piacot és a vásárlókat egy konkrét termék érkezésére, mint az amerikaiak. Az elektromobilok gyártása, fejlesztése és korszerűsítése rohamos tempóban halad előre. Csak jövőre 16 új elektromobilt dobnak a német piacra. Kagermann abban bízik, hogy a nagyobb kínálat majd növeli a vásárlók érdeklődését a modellek iránt. A szövetség azt javasolta a kormánynak, hogy inkább az elektromobilok fejlesztését, mint azok eladását támogassa. A kabinet ezt a tanácsot megfogadta, s már ebben az évben átcsoportosította a támogatást, minek köszönhetően fellendült az elektromobilok fejlesztése.
A célként meghatározott 2020 aránylag közel van. A fejlesztőknek addig elsősorban az elektromobilok elemeit, akkumulátorait kell módosítaniuk. Jelenleg ugyanis épp ezek miatt olyan drágák az autók. Állítólag rövidesen sikerül sokkal könnyebb, nagyobb teljesítménnyel bíró és olcsóbb elemeket a piacra dobni.
A gépkocsik tömegét is csökkentenék, az autókat jóval könnyebb anyagokból kellene gyártani. Bővíteni kell a töltőállomások hálózatát is, főként közterületeken, parkolókon, bevásárlóközpontoknál, stadionok mellett vagy közös garázsokban. Becslések szerint Németországban körülbelül 150 ezer töltőállomásra lesz szükség a projekt első fázisában. Az első, gyorstöltő állomásokat már tesztelik néhány autópályán. (dem, TASR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.