<p>Pozsony. Hónapról hónapra kevesebb autót lopnak el az országban; a májusi statisztikai adatok jobbak, mint az előző hónapéi. Az előző év hasonló időszakával összehasonlítva a tolvajok ráadásul 28 százalékkal kevesebb autót vittek el. Áprilissal összehasonlítva, májusban 8 százalékkal kevesebb gépkocsi tűnt el. Míg áprilisban naponta átlagosan 5,17 autót loptak el, addig márciusban csak 4,74 tűnt el az utakról.</p>
Lassan ugyan, de csökken a lopott autók száma
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
2009 áprilisában 155 gépjármű vált tolvajok zsákmányává (személyautók, teherautók, motorkerékpárok, utánfutók), egy hónappal később már csak 147 autó tűnt el. Ezzel együtt viszont csökkent a megtalált autók száma is, hiszen míg az egyenruhások áprilisba négy autót találtak meg, addig az elmúlt hónapban eggyel kevesebbet.
A legtöbb gépjármű a Pozsonyi kerületben tűnt el, az összes eset 56 százaléka – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság statisztikai adataiból. A legkevesebb pedig a Besztercebányai és a Kassai kerületekben. Érdekesség, hogy a Zsolnai kerületben májusban egyetlen egy autót sem loptak el. A szlovák rendszámtáblájú autókon kívül 9 cseh, 4 német és 2 osztrák autót is elloptak. Év elejétől eddig közel 800 tulajdonost fosztottak meg gépkocsijától, a rendőrség 37-et talált meg.
Ritkábban ugyan, de előfordulnak olyan esetek, amikor a rendőrség néhány perccel a bejelentés után megtalálja a lopott autót – s ehhez nem mindig szüksége GPS nyomkereső rendszer. Év elején Pozsony III. kerületéből tulajdonítottak el egy VW Polo gépkocsit, húsz perccel később a Récsei úton találták meg, a tettest viszont hiába keresik, máig nem került rendőrkézre.
Az autók nagy részét szétszerelik
A rendőrség szerint egyre nehezebb rajtakapni a lopásokon a gépkocsitolvajokat, ugyanis korszerű felszereléssel akár egy perc alatt is eltűnnek egy autóval. Ha néhány órán belül nem találja meg a rendőrség, a további fáradozás úgymond fölösleges, mivel a lopott kocsik többségét azonnal szétszerelik, és alkatrészeire bontva adják el. Az autók csupán elenyésző száma kerül egészben a feketepiacra, többségüket azonnal szétszedik. Nemcsak személygépkocsik, hanem teherautók is gyakran tűnnek el, a legtöbb rendszerint a Pozsonyi kerületből.
A gazdasági bűncselekmények legjelentősebb részét épp az autólopások teszik ki – nemcsak nálunk, hanem az Európai Unió összes tagállamában. Az így keletkezett veszteség jelentősen túllépi a többi bűncselekmény által okozott károkat. Az autókkal való kereskedelem a feketepiacon többmilliós hasznot hoz, és még nagyobb kárt okoz az autótulajdonosoknak és a biztosítóknak.
Évek óta a Škoda vezet
Azt, hogy melyik autótípusból évente mennyit lopnak el, a rendőrség szerint elsősorban az befolyásolja, milyen a kereslet az egyes márkák iránt a feketepiacon, illetve melyik autó a legelterjedtebb. Értelemszerűen már néhány éve a Škoda és a Volkswagen vezeti a statisztikát. Szakértők szerint gépkocsi vásárlása előtt nem árt megnézni a lopásokról szóló adatokat. Hiszen az, aki például egy Kia gépkocsit vesz, amelyből tavaly egyet sem loptak el, sokkal nyugodtabban alhat, mint egy új Škoda Fabia tulajdonosa. A szlovák hatóságok 2007-ben csatlakoztak az EUCARIS nemzetközi rendszerhez, amely az Európai Unió tagállamaiban forgalomban levő gépkocsik és jogosítványok jegyzékét, valamint a lopott autók jegyzékét is tartalmazza. Ez is jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy több eltulajdonított autót sikerüljön megtalálni, mielőtt szétszerelnék.
246 ezer euróhoz jutottak volna
Az autók 97 százalékát utcáról és parkolókból lopják el, a tettesek 99 százaléka férfi, többségük 18 és 30 év közötti munkanélküli. A rendőrség szerint a lopások körülbelül 30 százaléka csak színlelt, azaz biztosítási csalás.
Legutóbb a múlt héten sikerült felszámolni egy osztrák–szlovák bűnbandát. A csoport tagjai Ausztriában autókat loptak el, és Szlovákiában próbálták legalizálni azokat. A rajtaütés során a rendőrök közel húsz lopott gépjárművet foglaltak le. Öt személyt is őrizetbe vettek, köztük volt például a bűnbanda főnöke is.
A lefoglalt autók értéke a feketepiacon elérte 246 ezer eurót. Azokat a járműveket, amelyeket nem tudtak értékesíteni, szétszedték, és alkatrészként értékesítettek. Az osztrák rendőrség jelenleg azt vizsgálja, osztrák állampolgárokkal is együttműködött-e a bűnbanda, vagy sem. (dem, ú, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.