Pozsony. A közelmúltbeli benzináremelések után a sofőrök már most felkészülhetnek arra, hogy gépkocsijuk fenntartása jövőre tovább drágul. Nőnek majd a biztosítási díjak, és többet fogunk fizetni az autópályák használatáért is. Pozitív hírnek számít ugyanakkor, hogy a jövedéki adók augusztusi növelését követő áremelések egy időre úgy látszik az utolsó nagyobb árrobbanást jelentik.
Jövőre is drágul a biztosítás
A JELENLEGI ÁRAK IS MAGASAK
A csökkenés mindenkép pozitív hatással lenne a gazdaságra, és a lakosság fogyasztói hangulatára is. Egyes szakemberek, köztük Miroslav Kollár, a Szlovák Olajipari Szövetség főtitkára is arra figyelmeztetnek, hogy a lakosság további nagyobb áremelést már nem viselne el. A sofőrök ugyanis már a mostani árakat is túl magasnak tartják. A benzin ráadásul nem tartozik azon termékek közé, mint a cigaretta és az alkohol, hogy le lehetne róla szokni. Közlekedni muszáj, ám ennek ellenére sokunk már most jól meggondolja, mikor is veszi elő az autóját. A Slovnaft ugyanis az adóemelések után 3,70 koronával emelte a benzin és 3,20 koronával a gázolaj literjét. Egy liter 91-es oktánszámú benzinhez így az adóemeléseket követően 34,10-ért, a 98-as oktánszámúéhoz 37,20-ért, a 95-ös oktánszámúhoz pedig 34,60-ért juthattunk hozzá. A gázolaj ára 31,50-re emelkedett. Az egyes olajtársaságok a benzinárak tekintetében szinte egyáltalán nem konkurálnak egymással, vagyis minden benzinkút nagyjából azonos árakat kínál. Emiatt Szlovákia az egyik legdrágább országgá lépett elő a régióban, hiszen a gázolajhoz olcsóbban juthatunk hozzá nemcsak Csehországban és Lengyelországban, hanem még Ausztriában is. Lengyelországban a Natural 95-ös benzin literjét csaknem 5 koronával olcsóbban vehetjük meg, míg Csehországban ugyanez 4,80 koronával olcsóbb. Egyedül Magyarországon drágább az üzemanyag, ott is azonban csak alig egy koronával. Hogy emiatt csökkenni fog olajtársaságaink bevétele, nem vitás. Pontos számokat azonban egyelőre nem tudnak mondani.
Az olajipari szövetség egyelőre csak a júniusi eladásokat tette közzé, ezek még növekedésről tanúskodnak. Júniusban – az előző év azonos időszakához képest – a leginkább, több mint 28 százalékkal a gázüzemű autók sofőrjei vettek több üzemanyagot. A gázüzemű autók azonban még mindig nem terjedtek el tömegesen, így abszolút értékben gázból csak 0,77 millió liternyi fogyott. A legkeresettebb üzemanyagok a Natural 95-ös és 96-os, amelyekből csaknem 51 millió liternyit vásároltunk júniusban. Ez 14 százalékkal több, mint tavaly. A gázolaj eladása ugyanekkor 16 százalékkal, 42 millió literre nőtt. A Natural 91-esből és 93-asból 1,61 millió liternyi, míg a Natural 98-asból és 99-esből alig 3 millió liternyi fogyott. Ez utóbbiak értékesítése 4-8 százalékkal esett vissza az elmúlt egy évben. Augusztusban valószínűleg ennél magasabb lesz a visszaesés, az olajtársaságok szerint azonban a piac lassan hozzászokik az új árakhoz, és az értékesítés lassan stabilizálódik.
DRÁGA AUTÓ, DRÁGA BIZTOSĺTÁS
A benzin azonban nem az egyedüli olyan költséget jelenti, ami fejfájást okoz a sofőröknek. Jövőre töbet fizetünk majd a biztosításért is. Hogy pontosan mennyit azt azonban csak az év vége felé tudhatjuk meg. Idén például a kötelező felelősségbiztosítás nagyjából a felével lett drágább, tavaly pedig 20 százalékkal nőttek az árak. Mindez annak a számlájára írható, hogy az állam a biztosítási díjakat is alacsonyan tartotta. Ezek miatt azonban a Szlovák Biztosítónak hatalmas veszteségei keletkeztek. Ennek a levét isszuk most, amikor évről évre többet fizetünk a biztonságunkért. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy egyre drágább autók jelennek meg a piacon, és ha egy drága kocsit törünk össze, annak magasabbak a javítási költségei, és így a biztosítás is.
A biztosítási szakemberek szerint a kárösszegek nagysága nagyjából hasonló a tavalyihoz, és eszerint a biztosításoknak jövőre szintén 20 százalékkal kellene drágulniuk. A kötelező felelősségbiztosítás árát az infláció alakulása, a balesetek száma, és az ezekre kifizetett pénzösszeg befolyásolja. A biztosítóknak azonban ezen kívül finanszírozniuk kell a mentőszolgálatokat és az elkövetkező évekre bizonyos tartalékokat is félre kell tenniük. Mindezt figyelembe véve legkésőbb november 17-ig közzé kell tenniük a jövő évi árakat.
VEZESSÜNK ÓVATOSABBAN!
A biztosítás azonban nem drágul minden sofőr számára egyformán. Azok, akik tavaly és idén nem okoztak semmilyen balesetet, a biztosítóknál magasabb kedvezményekhez juthatnak a díj kivetésénél. Ezek nagysága elérheti a 10-20 százalékot is. Ezzel szemben azok a sofőrök, aki balesetet okoztak, többet fizetnek majd a biztosítónak.
Pénzt takaríthatunk meg akkor is, ha télen nem vezetünk. A tavasszal életbe lépő törvény szerint ugyanis azoknak, akik időlegesen kivonták a forgalomból gépkocsijukat, nem kell biztosítást fizetniük a leállás időszakára. Ha így szeretnénk bizonyos pénzt megtakarítani, akkor a járási hivatalok közlekedési osztályán és a rendőrségen intézhetjük el a szükséges okmányokat. Ezeket kell aztán bemutatni a biztosítónak, amely az előre kifizetett biztosítás egy részét visszaadja a sofőrnek. Ha az autónkat ezután újra forgalomba kívánjuk állítani, ugyanezt a sorrendet kell követnünk. Ha a hivatalosan elismert leállás alatt kocsinkkal balesetet okozunk, azt teljes egészében nekünk kell megfizetnünk. (mi, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.