<p>Pozsony. Rendőrök figyelem! A rendőrség múlt hét végétől az eddiginél is magasabb bírságokat kezd szedni a közúti szabályok megszegéséért. Bár a feburártól hatályos közúti közlekedésről szóló törvény módosítása jelentősen megemelte a kihágásokért járó büntetéseket, az egyenruhásoknak ez látszólag nem elég, így még szigorúbb bírságokat vezettek be.</p>
Ismét szigorították a kihágásokért járó bírságokat
ÚJ SZÓ–INFORMÁCIÓ
Stanislav Jankovič, az országos rendőrkapitány helyettese külön tárgyalt a kerületi közlekedésrendészetek igazgatóival, akik azt az utasítást kapták tőle, hogy ettől a héttől szabálysértésekért a lehető legnagyobb bírságot szabják ki – minden kihágásnál a kiróható böntetés felső határát. „Mindezt addig, míg az ámokfutók nem tanulják meg a szabályokat és azt, hogy az utakon felelősségteljesen kell vezetni” – árulta el Martin Korch, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Segített az új törvény?
A szigorú szabályokat és a megszokottnál jóval magasabb bírságokat a közúti közlekedésről szóló jogszabály még februárban vezette be. Az új paragrafusok elsősorban azok ellen irányultak, akik rendszeresen megsértették a szabályokat, túl gyorsan vezettek, vagy ittasan ültek volán mögé.
A jogszabály hatályosságának első két hónapjában jelentősen csökkent a balesetek során elhunyt személyek száma. Márciusban éves szinten egészen 60 százalékos visszaesésről számoltak be a statisztikák. Áprilisban már viszont közel sem volt ennyire rózsás a helyzet. Míg 2008 negyedik hónapjában 30 ember halt meg az utakon, addig idén már 38 haláleset volt.
„Ha az egész tavalyi év eredményeit néznénk, akkor kiderülne, hogy a baleseti statisztika szempontjából Szlovákia legeredményesebb esztendője volt 2008. Tavaly április volt az egész év legjobb hónapja. Ezért nem mondanám, hogy az idei április kifelyezetten rossz volt” – magyarázta Korch, hozzátéve: az összes többi mutató az előző évhez képest javult; a feburári összesített statisztikai adatok pedig az előző évhez képest is jobb eredményről számolnak be.
Szigorú büntetések
Mindenek ellenére a rendőrkapitányság azt ajánlja, hogy az egyenruhások az eddiginél is szigorúbb büntetéseket szedjenek. A jogszabály szerint például legkevesebb 300 és legtöbb 1300 eurós büntetésre számíthat az, aki elutasítja az alkoholtesztet, ugyanakkor akár öt évre is eltilthatják a gépjármű vezetésétől. Eddig a rendőrök saját megítélésén volt, hogy a szabálysértőnek milyen bírságot adnak, hogy az összeg közelebb lesz-e az alsó határhoz, vagy távolabb. Jankovič rendelete szerint indokolt esetben már a felső határt kell kiróni, tehát ebben az esetben 1300 eurót.
Ugyanilyen bírságra számíthat például az, aki elhajt a baleset helyszínéről, vagy aki ittas állapotban karambolozik. Akinek pozitív lesz a véralkoholszintje, az 200-tól 1000 euróig terjedő bírságra számíthat, szintén öt évre eltilthatják a vezetéstől. Ugyanez vonatkozik azokra az esetekre is, amikor a sofőr orvosságok, vagy kábítószerek hatása alatt vezet.
Újfajta elbírálás
Szigorúbb büntetések lesznek a baleset okozásáért is. A sofőrnek három évre megtilthatják a gépkocsi vezetését, 150 és 800 euró közötti büntetésre számíthat, a helyszíni bírság ilyen esetben 650 euró is lehet. Ugyanilyen bírságra számíthat az, aki a megengedettnél gyorsabban hajt, vagy olyan gépjárművet vezet, amelynek súlya túllépi az előírt normákat.
A közúti közlekedésben elkövetett rendkívül súlyos szabálysértéseket 60 és 300 euró közti bírsággal fogják büntetni, a helyszínen letöbb 150 eurós bírságot kaphat a sofőr. Ilyen szabálysértésnek számít, ha valaki áthajt a piroson, nem teljesíti a rendőr utasításait, tilos helyen előz, gátolja a vészjelzőket használó mentők, tűzoltók és rendőrök tovább haladását, rendszámtábla nélküli gépkocsit vezet, nem ad előnyt, vagy túllépi a megengedett sebességet.
Más szabálysértésekért, például ha nem kapcsolják be a tompított fényszórókat, vagy a biztonsági öveket, a helyszínen legtöbb 60 eurót, további eljárás során viszont 100 eurót is kaphatnak.
Nem mindenki elégedett
2009 első negyedévében, országos szinten kevesebb balesetet okoztak részeg sofőrök – a tavalyi 594 esethez képest csak 477 volt. Martin Pado egykori belügyminiszter viszont úgy gondolja, hogy a bírságok pontos meghatározásával az országos rendőrkapitányság elveszi a rendőröktől a döntés lehetőségét. „A rendőrnek az adott kihágás körülményeihez mérten kéne meghatároznia a büntetés magasságát. Ha olyan utasítást kap, hogy nem használhatja a bírságok alsó határát, akkor automatikusan megvonják hatásköreitől” – vélekedik Pado.
Jankovič utasítása szerint ráadásul a bírságok összegét az egyes kerületi kapitányságok saját igényeik szerint igazíthatják. Ott, ahol ritkábban lépik túl a megengedett sebességet, nem kell majd ezért a szabálysértésért automatikusan a legmagasabb bírságot adni. Pado viszont ezt is értelmetlennek tartja. „Minden kerületben más szabályok lesznek? Mindenkire ugyanazoknak a paragrafusoknak kéne vonatkozniuk. Nem lehet, hogy ugyanazon szabálysértésért egy zsolnai sofőr többet kapjon, mint egy kassai” – állítja a volt belögyminiszter.
Juraj Smrečan, a Központi Auto-moto Klub igazgatója is felháborítónak tartja Jankovič utasítását. „Húsz évig elhanyagolták a közlekedésbiztonság oktatását, és ennek levét ismét a sofőrökkel akarják megitatni? És ha ezekkel a bírságokkal sem sikerül elérni a várt eredményeket, akkor mi lesz, levágják a kezüket?” – kérdezte. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.