A Focus Active kétségkívül a legmutatósabb Focusok egyike, az attraktív külsőhöz jelentősen hozzájárult a Metropolis White metálfényezés
Íme, a legélvezetesebb Ford Focus
Az új Ford Focus már nemegyszer megfordult szerkesztőségünkben, most viszont egy teljesen egyedi kivitelezését kaptuk tesztelésre. Az Active változat nem csak első ránézésre különbözik a jól ismert Focustól, a gyártó szerint egyenetlen utakon és könnyebb terepen is jobban kellene teljesítenie, még akkor is, ha nem rendelkezik 4x4-es meghajtással.
Nem mintha a Focus nem tetszett volna, a külső dizájn nem igazán érte el az ingerküszöbömet. Még akkor is, ha az aktuális generáció jobban fest az előzőnél. A Focus Activeval viszont fordult a kocka: pontosan ez az a forma, amelyik ütőssé teszi az új Focust. Míg a klasszikus kivitelezésű modellel feltűnésmentesen lehet közlekedni az utakon, az Active után garantáltan megfordulnak az emberek, minimum minden második.
A Ford nem rejti véka alá, hogy az Active modellel próbál még inkább részesedni a továbbra is rendkívül népszerű SUV-őrületből. Nem csoda, hiszen tavaly ebben a szegmensben közel 20 százalékkal emelkedtek a Ford eladásai Európában, ráadásul akontinensen eladott Fordok több mint egyötöde SUV volt.
4x4 nélkül
Az Active leglényegesebb ismertetőjele a fekete látványos védőburkolat, amely a jármű oldalán az első lökhárítótól a kerékíveken át a hátsó részig fut végig. Ez nemcsak dizájnelem, az egyenetlen terepen hivatott jobban megvédeni az autó legérzékenyebb részeit.
A Focus Active-hoz nem rendelhető négykerék-meghajtás, ez pedig sokat elárul a járgány terepképességeitől. Nagy kár, hogy kihagyták a kínálatból a 4x4-et, ugyanis pontosan ez az, ami ehhez a modellhez igencsak illene. Ezen a meghajtáson kívül viszont sok mindent az egyenetlen terephez igazítottak: megemelték a hasmagasságát (elöl 30, hátul 34 mm-rel magasabb a standard Focusnál), hogy jobban teljesítsen az egyenetlen utakon; az eltérő hosszúságú lengéskarokkal szerelt (SLA) független hátsó felfüggesztés egyedi méretezésű rugókat, lengéscsillapítókat, kanyarstabilizátort és elsőhátsó gömbcsukló-geometriát kapott.
Új üzemmódok
A 4x4-es meghajtást a gyártó az egyedi futómű-konfigurációval próbálja pótolni. Ez a klasszikus modellekhez képest két új üzemmódot (csúszós út és lendület) tartalmaz. A csúszós út üzemmód megváltoztatja az ESC és a kipörgésgátló beállításait, hogy rossz tapadású útfelületeken, például havon vagy jégen is magabiztosan vezethessük az autót. Ilyenkor a kerekek még kevésbé hajlamosak a kipörgésre, különösen amikor a jármű álló helyzetből indul el. Ebben a beállításban a rendszer passzívabbra hangolja a jármű gázreakcióit.
A lendület üzemmód segít mozgásban tartani az autót a lágy és képlékeny útfelületeken, például homokon; a rendszer ablokkolásgátló áthangolásával több csúszást engedélyez a kerekeknek; a kipörgésgátló ilyenkor kevésbé aktív, hogy a gumiabroncs barázdáiból kipöröghessen a beletapadt homok, hó vagy sár.
Legerősebb motor
A tesztelt járgányban a legerősebb háromhengeres benzinmotor volt, ám nem az egyliteres, hanem az 1,5 literes Ecoboost erőforrás, amely igazán kellemes meglepetést okozott. A Focus Active ennek köszönhetően nemcsak egy pazar külsejű autó, hanem vezetni is igazán élmény. A motor meglepően kultivált, még akkor is, ha magasabb fordulatokon már hallani, hogy egy hengerrel több elférne benne.
Igazán dinamikus, fürge vezetésre alkalmas motor, amely a Fiesta STben 200 lóerőre van állítva, itt 150 áll rendelkezésre. A 240 Nm-es forgatónyomaték már 1600 fordulaton elérhető, ami igazán jó eredmény. Olyan érzésem volt, hogy az Active inkább az élvezetes száguldozásra, fürgeségre alkalmas, mintsem az óvatos terepezésre vagy csúszkálásra. 130 km/órás sebességnél a motor körülbelül kétezer fordulaton dolgozik, a fogyasztás ilyenkor 6,5 litert mutat száz kilométeren. Városban nyolc liter körüli fogyasztással kell számolni, az egyhetes tesztelés során 7,2 literes átlagot értem el.
Zárszó
Akinek nem tetszenek a robusztus SUV modellek, de itt-ott azért egyenetlen erdei úton is végig kell hajtania, annak ideális választás lehet ez a Focus Active. Persze a szó szoros értelmében vett terepezésre ez az autó nem való, maximum olyan egyenetlen utakat lehet vele abszolválni, amelyekkel jóllehet a klasszikus Focus is megbirkózna. Másrészt viszont ezzel a járgánnyal, a magasabb hasmagasságnak és a védőborításnak köszönhetően az autó nagyobb biztonságban lesz. Kétség nem fér hozzá, hogy az Active az egyik legélvezhetőbb és legjobb Focus, amely a 4x4-es meghajtás ellenére is jól felkészült arra, hogy letérjünk vele az aszfaltozott útról.
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom 1497 cm3
Teljesítmény 110 kW (150 LE)/6000 fordulaton
Forgatónyomaték 240 Nm/1600 fordulaton
Végsebesség 204 km/ó
Gyorsulás (0–100 km/ó) 9,7 mp
A tesztelt modell ára alapban 23 590 euró
A tesztelt modell ára (extra felszereléssel) 32 665 euró
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.