<p>Pozsony. Szlovákiánál már csak Oroszországban vannak veszélyesebb utak – derül ki az amerikai Forbes magazin legújabb felméréséből, amelyben Szlovákiát a halálos útszakaszok országának nevezik. A szlovák rendőrök viszont védekeznek, szerintük a helyzet közel sem ennyire drámai, az amerikaiak állítólag félrevezetik a közvéleményt.</p>
Forbes: óvatosan vezessenek a szlovák utakon!
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Háromszor gondolják meg, mielőtt Oroszországba, Szlovákiába, vagy Lengyelországba utaznak – közúti balesetek során ugyanis ezekben az országokban hal meg a legtöbb ember. Így figyelmeztette néhány napja olvasóit a Forbes. A kéthetente megjelenő magazin különböző rangsorairól és kutatásairól ismert – rendszeresen közli például a világ leggazdagabb embereinek a névsorát.
Félrevezető statisztika?
A magazin a Fejlesztési és Gazdasági Együttműködési Szervezet (OECD) összesített statisztikai adataiból indult ki. A szervezet a haláleseteket egymillió emberre és egymillió gépkocsira számította ki az OECD tagállamai és a két tagjelölt, India és Oroszország által elküldött számok alapján. A Forbes mindkét adatból átlagot vont, majd összeállította azon országok rangsorát, amelyekben a legveszélyesebb a közlekedés.
Az első tíz közé jutott mind a négy visegrádi ország, de meglepő az is, hogy a nyolcadik az Amerikai Egyesült Államok, illetve a tizedik Belgium. „A legrosszabb eredményeket a posztkommunista tagállamok érték el, ahol a politikai infrastruktúra még jelenleg is kaotikus. A sofőrök szempontjából Oroszország a legveszélyesebb, a kormány rossz munkát végez a sebességkorlátozás és az ittas sofőrök büntetéseinek szigorítása terén” – magyarázza az eredményeket a Forbes.
Az összehasonlítás szerint Szlovákia eredményei Oroszországnál csak enyhén jobbak. Az egymillió lakosra jutó halálesetek számában (122) hetedik, az egymillió autóra jutó halottak számát (426) tekintve pedig a harmadik helyre került. Mindkét szám átlaga (274) viszont Szlovákiát azonnal Oroszország mögé sorolja, de mivel az csak a gazdasági szervezet tagjelöltje, az OECD adatai szerint épp országunkban vannak a legveszélyesebb utak.
Nem korrekt a Forbes?
A szlovák rendőrség szerint viszont ezek az adatok egyszerűen pontatlanok, és félrevezetik az olvasókat. „Ezek a mutatók és az így kiszámított átlag nem pontos, ugyanis az egymillió lakosra és autóra jutó halálesetek száma demográfiai, sőt geológiai szempontból is félrevezető, ha a kis Szlovákiát hasonlítják össze más, lényegesen nagyobb országgal. Ez nem tisztességes” – nyilatkozta a Sme napilapnak Martin Korch, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Hasonló véleményen van egyébként a belügyminisztérium is. Szóvivője, Erik Tomáš véleménye szerint lényegesen javult a helyzet a szlovákiai utakon, mióta hatályba lépett a közúti közlekedésről szóló törvény. „Örülünk annak, hogy az ország történelmében épp a tavalyi statisztikák voltak a legjobbak, ráadásul minden jel arra utal, hogy az idei eredmények is kedvezőek lesznek” – mondta Tomáš.
Veszélyes úthálózat
2007-ben Szlovákiában 627 ember veszítette életét közúti balesetek során, egy évvel később 558. Szlovákia az Európai Unióval kötött egyezség szerint vállalta, hogy 2010-ben 305 alá csökkenti a halottak számát. Ezért készítette el a belügyminisztérium a közúti közlekedésről szóló törvény módosítását, amely februártól lényegesen szigorúbb büntetéseket vezetett be a közúti szabályok megszegéséért. A törvény hatályba lépésétől számított első két hónapban valóban csökkent a halálos kimenetelű balesetek száma, áprilisban viszont már több volt a halott, mint 2008 negyedik hónapjában.
Jozef Drahovský közlekedésbiztonsági szakértő ugyan beismerte, hogy a két statisztikai mutató átlaga nem objektív, viszont meggyőződése, hogy az utak minősége és a halálesetek tekintetében Szlovákia valóban az élvonalba tartozik. Elsősorban azért, mert rendkívül rossz minőségű utak vannak országszerte, kevés az autópálya, illetve az első osztályú út. „Ha a sofőr ilyen úton hibázik, gyakran tragikus következményei vannak a balesetnek, mert nekihajt az utak mentén álló számtalan masszív akadálynak” – pontosított Drahovský. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.