<p>Faro. A cseh Škoda nem titkolja, hogy az Octavia az autógyár történetének egyik legfontosabb modellje. Életútját magabiztos kijelentéssel kezdték: a gyártó azt akarja, hogy az Octavia III. generációja bekerüljön a világ tíz legvásároltabb autója közé. Kezdetnek néhány érték: az új modell 102 kilóval könnyebb, 23 százalékkal takarékosabb, s 1996 óta a Škoda eladásának 40 százalékát képezi az egész világon. A portugál Faro városában próbáltuk ki múlt hét végén.</p>
Az Octavia III. generációja teljesen megújult
ÚJ SZÓ-TESZT
Ahogy már a Volkswagen konszerntől megszokhattuk, az új modellek kisebb vagy nagyobb mértékben hasonlítanak egymásra. Ugyanez érvényes az új Octaviára is, amely az olcsóbb Rapid egyszerű és elegáns dizájnjára épít, bár sokkal vagányabb nála. Ezért aztán ennél a modellnél is megtaláljuk a híres cseh kristály ihlette fényszórókat vagy a nagyítóként is használható jégkaparót.
Mivel a modell eddigi két generációjából összesen 3,7 millió darab kelt el, nem csoda, hogy a harmadik generáció az idei év legnagyobb újdonságának számít.
Hihetetlenül kompakt benyomást kelt
Az Octavia minden téren megnőtt, s elődjénél még 102 kilóval könnyebb, ennek ellenére sem kelti „tacskó” benyomását, mint a túl hosszúra sikeredett Superb. A tengelytávja 10 centivel, a hossza 9 centivel, a szélessége 4,5 centivel növekszik az elődjéhez képest. Így a maga 4,66 méterével már egyértelműen a középkategóriába kerül.
Az új Octavia oldalnézete szintén jóval dinamikusabb lett, hosszú tengelytávja és karosszériájának rövid túlnyúlásai éppoly fontos szerepet játszanak, mint hosszan hátranyúló C-oszlopa. Magasan húzódó, hangsúlyos „tornádóvonala” járul hozzá a kupészerű körvonalakhoz, hiszen épp ez az elem nyújtja meg vizuálisan is az autót.
Új, különleges ismertetőjegy a hátsó ajtók magasra húzott, dinamikus ablakszegélye, az úgynevezett „uszony”.
Új elemek
Az utastérben különösebb meglepetést nem okoz az autó, ugyanolyan multimediális rendszert kapott, mint a Volkswagen Golf.
Az érintőképernyős kijelző nagyon pontosan dolgozik, bár a navigáció nem igazán ismerte a portugál úthálózatot. A funkciók kezelését is könnyű megszokni, használati utasítás nélkül is. Néhány hiba, néhány klikkelés, és máris megtalálom azt, amit kerestem.
Érdekes egyébként a kijelző felosztása a térképet s a kiegészítő információkat tartalmazó részekre. A márkák többségében ezt a két részt függőleges vonallal választják el, a Škoda viszont magára a térképre integrálta ezeket az információkat (például az iránytűt vagy a navigációs utasításokat) pop-up ablakok formájában.
Tágas utas- és csomagtér
Az Octavia mindig a szegmens legtágasabb modelljei közé tartozott, s a tér a harmadik generációban tovább nőtt. Elöl és hátul is elég hely van, konkrétan a pedáloktól a hátsó ülés támlájáig 1782 milliméter.
A csomagtér enyhén növekedett 590 literre, s formája kicsit megnyúlt. Kár, hogy a hátsó üléstámlák lehajtása után nem kapunk egyenes padlót, de a gyártó legalább ígéretet tett, hogy nyártól megrendelhető lesz a sofőr melletti ülés lehajtható támlája, aminek köszönhetően aránylag hosszú tárgyak is szállíthatók az autóban.
A hátsó ablak a csomagtér ajtajába van integrálva, s nem tetszett, hogy az ötödik ajtó túl nehéz, ezért a kisebb termetű személyeknek gondjuk lehet a nyitogatásával.
Az erőforrások meglepően jók
A motorházban ismert erőforrásokat találnak. A négyhengeres 1.2 TSI-t tettem próbára 77 kW teljesítménnyel – ezt a motort majd gyengébb, 63 kW-os teljesítménnyel is megrendelhetik. Manuális, hatfokozatos sebességváltója nagyon pontos. A motor legnagyobb előnye, hogy nagyon halk, s ráadásul könnyű is. Az 1225 kilós súly a dinamikusabb vezetést s kedvezőbb fogyasztást segíti elő.
A körülbelül 160 kilométeres tesztút során 100 kilométerre hétliteres fogyasztást értem el. A gyári érték 4,9 litert mutat 100 kilométerre, de be kell ismerni, hogy az autót nem kíméltem, s megpróbáltam kihozni belőle a maximumot, ráadásul vadonatúj autóról volt szó, amellyel alig tettek meg pár száz kilométert. A Volkswagen konszern úgy döntött, hogy az összes új kompakt modelljét moduláris keresztmotoros platformmal – Modularer Querbaukasten, MQB – látja el, így aztán az Audi A3, a Seat Leon, a Volkswagen Golf után a Škoda Octaviákban is ez jelenik meg. Épp ennek köszönhetően sikerült ledobni a súlyából.
Később az 1.8-as TSI változatot is kipróbáltam, amely az Octavia RS első generációjához hasonló teljesítményt biztosít, valamivel enyhébb csomagolásban.
Rendkívül magabiztos, s a gázpedál legapróbb letaposására is azonnal reagál. Gyakorlatilag már 1500 fordulatszámnál ébred, s magasabb fordulatoknál sem enged erejéből. Komótos tempóban, vidéki utakon 6,5 literes fogyasztást értem el vele, az agresszívabb tempónál nyolc liternél többet fogyaszt.
Inkább high-tech,
mint low-cost
Manapság szinte lehetetlen új autót piacra dobni modern, kiegészítő technológiák nélkül, s ezen a téren az Octavia sem jelent kivételt. A Škoda ennek szellemében biztonsági rendszerek egész sorát fejlesztette ki az új Octavia számára – egy részük csak felár fejében lesz elérhető.
Ezek közé tartozik többek között a „Front Assistant” vészfék-funkció, a sávtartást segítő „Lane Assistant”, a másodlagos ütközések elkerülését szolgáló vészfék-asszisztens, a baleseti helyzetekben a járművet biztosító „Crew Protect Assistant” rendszer, a „Driver Activity Assistant” fáradtságérzékelő funkció vagy az aktív motorházfedél hatékony gyalogosvédelme.
Az új Octavia szlovákiai árait csak a márciusi genfi autószalon előtt fogják ismertetni. Németországban az alap 16 ezer eurónál kezdődik, Csehországban 334 900 cseh korona (13 075 euró) a 63 kW-os 1.2-es TSI – becslések szerint a hazai árak a cseh árjegyzékhez állnak majd közelebb. Nyugati szomszédainknál 2013 ötödik hetében kezdik árulni. (dem)
(Az utat a Škoda társaság finanszírozta.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.