<p>Pozsony. Azon államok közé tartozik Szlovákia, ahol a roncsprémiumot a lakosság hatalmas érdeklődése kísérte. Jobb eredményeket már csak Németországban értek el. Ami tehát az új autók eladásának tempóját illeti, Szlovákia az első félévben a második helyre került Európában. 2008 első félévével összehasonlítva 18,4 százalékkal több új autó bejegyzését kérvényezték. Németország 26,1 százalékkal végzett. Az államok többségében ugyanakkor kevesebb autót adtak el, mint egy évvel korábban.</p>
Az autóvásárlási lázban második helyre kerültünk
ÖSSZEFOGLALÓ
Akadnak olyan államok is, ahol az új gépkocsik eladása éves szinten 50 százalékkal csökkent. Izland például, az Autógyártók Európai Szövetségének statisztikai adatai szerint egészen 88 százalékos visszaesést könyvelt el. Szlovákia ebben a hónapban 27 százalékkal maradt az európai átlag alatt.
Ami az európai eladást illet, a szlovákiai autógyártók közt a VW szerepelt a legjobban. A legsikeresebb márkája a Škoda például 10 százalékos növekedést könyvelhetett el. Pozitív értékekkel zárta a félévet a Volkswagen is.
A legrosszabb eredményeket Európában a hazai gyártók közt a PSA Group szerezte – mindezt annak ellenére, hogy júniusban még több gépkocsit sikerült eladniuk, mint 2008-ban. A nagyszombati gyárban állítják elő a Peugeot és a Citroen modelleket is. Az első félév alatt 12 százalékkal kevesebb autót adtak el, mint egy évvel korábban. A veszteség így elérte az egymilliárd eurót. Érdekesség, hogy a gyártó 2008 első féléve után 733 millió eurós haszonról számolt be. Paradox, hogy a PSA-nak fontos szerepe van a kis autók kategóriájában, amelyek idén legvásároltabbak közé tartpztak.
Jelenleg már kétség nem fér hozzá, hogy az autóipart a gazdasági válság idején a teljes veszteségtől a roncsprémium mentette meg, amelyet jelenleg még 12 uniós tagállamban fizetnek ki. Júliustól az Amerikai Egyesült Államokban is bevezettek ilyen állami támogatást. Nálunk márciusban és áprilisban fizették ki.
Akadnak viszont olyan országok is, ahol a roncsprémium nem okozott szenzációt, és ahol a hatásait néhány héttel a bevezetés után sem érzékelik. Romániában például az új autók eladása, az előző évvel összehasonlítva 58 százalékkal rosszabb. Mindezt annak ellenére, hogy a prémiumot itt 2009 januárjától lehetett igényelni.
Németországban viszont ellenkezőleg, sikertörténetként emlegetik a prémiumot. A gépkocsik eladása 26 százalékkal növekedett. Az uniós államok közül ráadásul itt kapják a legnagyobb támogatást az igénylők, összesen 2500 eurót.
Csehország a prémium nélkül is jól szerepel, az eladás itt éves szinten közel 8 százalékkal növekedett. Mindenek ellenére a cseh honatyák megpróbálják jóváhagyni a prémiumot – az első próbálkozást már megvétózta Václav Klaus államfő, mondván: értelmetlen intézkedésről van szó. A cseh autóiparnak segített a szomszédos országok roncsprémiuma, hiszen a csehországi Škoda tartozott a legvásároltabb autók közé. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.