Viszonylag igénytelen gyümölcsök

A szedret nagyon gyakran emlegetik együtt a málnával, de a két növény között sok az eltérő vonás. A szeder síksági, dombvidéki, 1 méter magasra növő félcserje. Nagyanyáink a gyümölcséből lekvárt, szörpöt készítettek. Az utóbbi években végzett kutatások sorra kimutatták, hogy a szedernek – jelentős flavonoidtartalmának köszönhetően – rákellenes hatása is van.

A termesztett szeder, a málnához hasonlóan kétéves földfeletti hajtásrendszert fejleszt. A tüskementes fajták félig kúszó típusúak, ezért ezeket mindig támrendszer mellet kell nevelni. A tüskések között vannak merev vesszejű fajták, amik megtartják önmagukat támasz nélkül is.

Környezeti igényei

A szeder általában igényesebb a környezetével szemben, mint a málna. Hőmérséklet igénye magasabb a málnáénál. Nem megfelelő éghajlati körülmények mellett a szeder vesszői -15 C fokon elfagynak, és abban az évben nem teremnek. Csapadékigénye 600–700 mm, de a szárazságot jobban tűri, mint a málna. Igazán jól termő ültetvények csak napos helyre telepítve képzelhetők el. A termesztésre javasolt fajták virágzása kései – nyár eleji –, ezért a késő tavaszi fagyok nem károsítják őket.

A szedret 13–15 évre ültetjük, ezért a telepítés során meglehetősen körültekintően kell eljárnunk. A talajt legalább 50 cm mélyen kell megforgatni, mivel a szeder gyökérzete mélyebbre hatol, mint a málnáé. A talajba juttatandó tápanyagok és talajjavító anyagok mennyisége és bedolgozásának módja mindig szakvéleményre alapozottan kell, hogy történjen. Ajánlatos a szedret tavasszal telepíteni, mert az őszi ültetésű szaporítóanyag nagyobb eséllyel szenved téli fagykárt. A tavaszi ültetés után kötelező a növények beöntözése. Ültetéskor a csemetéket 1-3 rügyre vissza kell metszeni és a földet néhány cm magasságban fel kell kupacolni. A későbbi ültetésű konténeres csemeték visszametszése el is maradhat.

Támrendszeres termesztése

Az általánosan termelt tüskétlen fajták mindegyike támrendszert igényel, hosszú kúszó hajtásai miatt. Ez az ültetés utáni első évben lehet egy szőlőkaró, de a további években már huzalos támrendszeer kiépítése indokolt. Árutermelő ültetvényekben a sortávolság 3,0–3,5 m, de házi kertekben sem tanácsos 2,5–3,0 m sortávolság alá menni. A tőtávolság mindkét esetben 2,0–2,5 m lehet.

A málna és a szeder ápolása több ponton hasonlít egymásra. A talajápoláson belül, a tápanyagok pótlása ugyanúgy történhet, mint a málnánál. A szeder talajművelése viszonylag egyszerű. Az ismertetett fajták gyökérsarjat alig nevelnek, így nem zavarják a sekély kapálást, vagy gépi megmunkálást. A sorok vegyszeresen is gyomirthatók. Ajánlatos már telepítés előtt gondoskodni a terület gyommentesítéséről.

A tövek rendszeres metszése

Ahhoz, hogy rendszeresen nagy termést érjünk el a szedernél, minden évben metszeni kell a töveket. A metszés során szabályozzuk a termővesszők és rügyek számát. A szüret után a letermett vesszőket tőből el kell távolítani (ennek a műveletnek növényvédelmi szempontból is nagy a jelentősége), hogy ne árnyékolják a fejlődő tősarjakat. Amikor a tősarjak elérik a 25–30 cm-es magasságot, csak a legfejlettebb 5-6 hajtást hagyjuk meg, a többit – még zöld állapotban – eltávolítjuk. A hajtások általában erős másodrendű hajtásokat is nevelnek és a termés nagy része ezeken fejlődik. Az oldalvesszők erősebb nevelése céljából, ahogy a sarjak magassága eléri a támrendszer adta magasságot, a hajtásokat vissza kell csípni. Tavasszal a visszafagyott vesszővégeket kell visszametszeni.

A szeder növényvédelme

Termesztett szeder fajtáink megfelelő termésbiztonságot csak növényvédelem mellett képesek produkálni. Ez a tevékenység már a szaporítóanyag vásárlásával megkezdődik, mivel csak garantáltan vírusmentes csemetéket szabad vásárolnunk. Ezek későbbi egészségi állapota sokkal jobb, mint az ellenőrizetlen anyagé. A tüskementes szederfajták a málnát is károsító vessző és levélbetegségektől egyaránt megfertőződhetnek, bár érzékenységük kisebb. Ezek ellen a betegségek ellen rügypattanáskor és szüret után végzet egy-két rezes kezeléssel védekezhetünk. Komolyabb gondot jelenthet a szürkepenészes termésrothadás. Fővirágzásban és a virágzás végén alkalmazott szerves hatóanyagú rézpótló készítményekkel azonban ez a probléma is ellenőrzés alatt tartható.

A szedernek viszonylag kevés a rovarkártevője, ezért ezek ellen rendszeres védekezés nem szükséges. Előfordulhat azonban levéltetű, málnabogár, vagy szeder-gubacsdarázs kártétel, ilyenkor természetesen indokolt lehet egy szerves foszforsav észteres, vagy egyéb rovarölő szeres permetezés.

A szedret három éves korától kezdődően tekinthetjük termőkorúnak. Ekkor az ápolás mellett komoly feladatot jelent a betakarítás is. A tüskementes fajták szüreti időszaka 5-6 hét. A megfelelően gondozott ültetvények 15–25 tonna gyümölcsöt teremnek hektáronként. Egy átlagos szedő teljesítménye 6–8 kg/óra. A szüret időpontjának a helyes megválasztása nagyon nagy hatással van az árú minőségére. A korai szedésnél túlzottan savas a gyümölcs és gyorsfagyasztáskor visszapirosodik. A megkésett szüret viszont a bogyók elpuhulásához vezet, és a savak bomlása miatt édeskés lesz a gyümölcs. Az optimális szedési idő a fekete színeződés kialakulása utáni 3–5 nap. Hetente két-három alkalommal kell érés időben a szedést elvégezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?