Viaszréteggel védekező kártevők

A vértetű az almáskertek és a faiskolák gyakori és veszélyes kártevője. Megjelenéséről a fatörzsön, ágakon, vesszőkön vagy a zöld hajtásokon a fehér gyapjas váladéka árulkodik.

Az idei nyár rendkívül kedvezett a vértetű felszaporodásának. A vértetű elszívja a gyümölcsfa nedveit, amely ezáltal legyengül. A szívás helyén a fa szöveteiben szivacsos sejtburjánzás indul meg, e fölött a kéreg gömbszerűen felpúposodik, végül kireped, ún. vértetűrák jön létre. A mérsékelt fertőzés is jelentős károsodást okoz, tartós fertőzés esetén pedig szemmel látható növekedési zavarok keletkeznek. A vértetű károsítása nyomán a fák termékenysége csökken, a gyümölcsök nem fejlődnek, aprók maradnak, súlyos esetben pedig teljes terméskiesés is előfordulhat.

Felszaporodásának okozói

A vértetű gazdasági jelentősége nálunk is mindaddig növekedett, amíg mesterségesen be nem telepítették a kártevő természetes ellenségét, az Észak-Amerikában honos vértetűfürkészt (Aphelinus mali). Ennek köszönhetően gyakorlatilag az 1955–60-as évekig megszűnt a vértetű probléma. A helytelen rovarölő szeres kezelések miatt azonban a kártevő ismét terjedt és máig károsít. Az egykor nagy mértékben használt DDT ugyanis hatástalan volt a vértetűre, ugyanakkor elpusztította a kártevő természetes ellenségét. Azonban a DDT leváltása sem oldotta meg egyértelműen a kérdést, hiszen a helyére lépő, napjainkban is használt rovarölő készítmények nagy része (pl. a szerves foszforsav észterek vagy a pyretroidok stb.) válogatás nélkül pusztít, toxikus a vértetűfürkész imágóira is. Ennek következtében Dél-Szlovákiában ma alig találunk olyan almást, amelyben ne kellene a vértetű kártételével, illetve az ellene való védekezéssel számolni. Az a tény, hogy a kártevő főleg az üzemi almásokban és a jól kezelt házikertekben szaporodott el nagyobb mértékben, egyértelműen a vértetűfürkész korlátozó szerepére vagy a teljes hiányára mutat.

Szakszerű növényvédelem

Az eredményes vértetű elleni védekezés alapja még ma is a szakszerű növényvédelem. Ezt azonban megnehezíti a vértetű életmódjának több sajátossága. A kártevőt ugyanis fehér, gyapjas viaszanyag vonja be, amely átszövi az egész telepet, így a vértetvek biztonságban tenyésznek, szaporodnak és károsítnak. A viaszbevonat ugyanis a növényvédő szerekkel szemben tartós védelmet nyújt. A vegyszeres védekezés szempontjából a másik gond az, hogy a nyári hónapokban a fa törzsén, ágain megtelepedő kolóniákat sűrű levélzet fedi. A leírtakat figyelembe véve a vértetű elleni vegyszeres védekezés legakalmasabb időszaka a kora tavasz. Ilyenkor a viaszréteg még kevés védelmet nyújt, a fák lombozata pedig még nem fejlődött ki. Az is fontos, hogy a gazdaállatban élő vértetűfürkészeket ilyenkor még megkíméljük.

A nyári hónapokban a vértetű elleni védekezés sokkal nehezebb. A fa koronájában a szárnyatlan nőstények számos, legalább 130 utódot hoznak világra. Ezek a számukra kedvező hőmérsékleti és páraviszonyok közepette gyorsan fejlődnek. Ilyenkor már két hét alatt kifejlődik egy-egy nemzedékük. A nyár közepe felé, amikor a hőmérséklet 30 fok fölé emelkedik, általában csökken a fejlődésük üteme, majd nyár végén, ősszel, amikor az átlaghőmérséklet ismét kedvező számukra, növekszik. A szárnyas egyedek már július elejétől megjelennek a telepekben.

Kitingátló készítmények

Vegetáció alatt használt rovarölő szereknek a sűrű levélzeten és a védő viaszrétegen is át kell hatolniuk. A nyár folyamán ezért használjunk un. kitingátló rovarölő szereket, melyek egy menetben megvédenek a molyok és a vértetű kártételtől is. Ilyen készítmény például a kis csomagolásban is kapható Dimilin, Match, Nomoltn vagy a Rimone. A speciális permetszerek közé sorolható az Aztec valamint a Pirimor, hatékony még az Actara 25 WG és a Calypso 480 EC. Ezek integrált növényvédelemben is alkalmazható szelektív inszekticidek. Előnyük, hogy kímélik a vértetűfürkész már kifejlett egyedeit és a többi hasznos rovart is. A felsorolt permetszerek az emberre, állatra és a méhekre egyaránt ártalmatlanok.

A felsorolt készítmények gombaölő szerrekkel is keverhetők, így egy jól megválasztott szerkombinációval hatékonyan védekezhetünk a gombakártevők ellen is.

Védekezés a házikertekben

A kiskertekben, ha a nyár folyamán a vértetvek ellen vegyszerrel is kell védekeznünk, permetezés helyett inkább a telepek ecsetelését válasszuk. Ezzel megkímélhetjük a parazitákat tartalmazó telepeket. Az ilyen ecsetelésre eredményesen használható az Aztec vagy Pirimor.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?