Rendre vágás, régi-új módszer az aratásban

A tavalyinál kisebb lehet az idei búzatermés az EU-ban

A búza betakarítása során még akkor is felléphetnek szemveszteségek, ha az ideális időpontban kerül a tökéletesen beállított vágóasztal alá. Van azonban egy újra felfedezett módja az aratásnak, amit őseink is alkalmaztak, csak anno ezt még kézi munkával végezték.

A korszerű technikával végzett aratás során is felléphetnek szemveszteségek, mégpedig a pergési veszteség, vágási veszteség, cséplési veszteség, szalmarázó veszteség és végül a rostaveszteség. A veszteség elfogadható mértéke 0,5-1,5%.

Most azonban egy nem hagyományos betakarítási folyamatnak szeretnénk teret szentelni, amely a régi gyökerekhez nyúlik vissza. Ez az úgynevezett rendre vágás, amit őseink is alkalmaztak. Ehhez manapság néhány gazdaság kezd visszatérni, bár ezt most már egy fejlettebb technológia, és nem kézi munkaerő végzi. Ez az ún. kétmenetes betakarítási mód kissé körülményesebb, ezért nem igazán elterjedt, de nagyon eredményesen alkalmazható. „A lényeg az, hogy a betakarítandó terményt előbb rendre vágják, és miután megszárad, utóérik, felszedik és kicséplik a magokat. Van olyan gazda, aki miután kipróbálta, teljesen beleszeretett ebbe a betakarítási módszerbe” – vázolta Lampert Zoltán, a mezőgazdasági gépeket forgalmazó marcelházai Komagrartechnik tulajdonosa, aki már néhány vállalattal együttműködve alkalmazta gépeivel ezt a betakarítási módot. „Az olyan növények esetében, mint például a repce vagy a szója a szemek nem érnek egyenletesen, és aratás előtt hajlamosak a kipergésre. Ezért is nehéz az aratási idő megválasztása. „A kétmenetes betakarítási mód sikeresen alkalmazható nemcsak a szója és a repce, hanem például a facélia, olajretek, lucerna és lencse esetében is, hiszen így lényegesen kisebb veszteséggel kell számolnunk” – tette hozzá Lampert Zoltán.

Az új módszerek keresésének azért is van nagy jelentősége, hogy a termést minél kisebb mennyiségi és minőségi veszteség nélkül tudjuk learatni. Ez a gabonafélék betakarításánál is jelentős szempont. Vannak például olyan biogazdálkodások, ahol azért választják ezt a módot, mert a felszaporodott gyomok miatt a búza nem egyenletesen szárad, a gyomfertőzöttség pedig a kombájnokat is akadályozza a munkában. A kétmenetes aratás előnye a korai vágásnak köszönhetően a jó minőség megőrzése, hátránya viszont a „dupla munka” miatt a gépi többletköltségek.

(-er)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?