Paradicsomvész és peronoszpóra

A csapadékos, időnként meleg, páradús időjárás kedvez a gombás és baktériumos fertőzések kialakulásának, terjedésének. Ezek sajnos mind nagyobb károkat okoznak a szőlőben, a gyümölcsösben és zöldségkertekben egyaránt.

Az idei időjárás kedvez a paradicsomot és a burgonyát tizedelő paradicsom- és burgonyavész (Phytopthóra infestans) kórokozójának. A termelők védekezését nehezíti a termés folyamatos érése.

A szőlőperonoszpórarokona

A károsítás kezdeti tünetei a paradicsom levélcsúcsán és -szélen jelennek meg. Később teljes lombszáradás is bekövetkezhet. Ezt megelőzően a levélzet sárga foltosodása és a fonáki részen a szőlőperonoszpórához hasonló jellegzetes penészgyepkiverődés jelentkezik. A károsító gomba ugyanis a szőlőperonoszpóra közeli rokona. Ez a rokonság egyben kézenfekvővé teszi a védekezés elveit, módszereit is.

A gombabetegség elleni védekezés legfontosabb gyakorlati elve a megelőzés. A megfelelő gombaölő permetlevet még a fertőzés észlelése előtt ajánlatos kijuttatni a növények lombjára. Ugyanis a kedvező hőmérséklet mellett épp a csapadék vagy az öntözővíz teszi lehetővé a gomba csirázását és a fertőzés terjedését. Ha azonban a lombozatot előírásszerű töménységben szerves vagy réz hatóanyagú permetszerrel már korábban beborítottuk, a gomba nem tud fertőzni, így elpusztul.

A réztartalmú szerek használata ilyenkor előnyösebb, mert a hatóanyagokat az erős nap és a levegő oxidatív hatása nem károsítja, hatásuk tartós marad. Nálunk a következő készítményeket engedélyezték: Cuprocaffaro (0,6%), Funguran (0,5%), Champion 50 WP (0,7%), Kuprikol 50 (0,7%), Kuprofor 50 SC (0,7%), Cuprotix 20 DKV (1,1%). Várakozási idejük 7 nap.

A szerves hatóanyagú gombaölő szerek is megfelelő védelmet nyújtanak. A kontakt hatóanyagú készítmények közül használható például: Bravo 500 (0,5%) /7/, Dithane M 45 (0,3%) /21/, Novozir MN 80 (0,3%) /21/. Ezek általában 5-7 napig tartják hatásukat. A felszívódó készítmények közül használható például: Acrobat MZ vagy WG (0,25%) /21/, Ridomil Gold plus 42,5 WP (0,5%) /10/. Ezek a készítmények 10-14 napig védenek. Ha a fertőzési nyomás tart, a permetezést meg kell ismételni. Ajánlatos a permetlébe tapadásfokozó készítményt is tenni, ilyen például az Agrovital (0,025%) vagy a Silwet L 77 (0,01%). A tapadásfokozóval elérjük, hogy a permetet a levélzetről az esővíz nem mossa le, a napsugár pedig nem tompítja hatását. A védekezéseket természetesen kombinálhatjuk a burgonyabogár elleni védelemmel és a levéltrágyázással is.

Uborka, dinnye, hagymafélék

A Komáromi járás területén kihelyezett feromoncsapdák gyapottokbagolylepkét az elmúlt időszakban nem fogtak.

A kobakosokban továbbra is a lisztharmatfertőzések okozzák a legnagyobb gondot, ezért a folyamatos védekezés elengedhetetlen. Használjunk olcsó, rövid várakozási idejű permetszereket, ilyen például a Sulikol K (0,5%) /3 nap/, Thiovit Jet (0,4%) /3 nap/, Rubigan 12 EC (0,03%) /4 nap/ vagy a Karathane LC (0,05%) /7 nap/.

Az uborka és a dinnyetermesztésben a gombás megbetegedések mellett ne becsüljük le a tripszek, atkák elleni rendszeres védelmet. Ellenük használható: Omite 30 W (0,1%) /5nap/ vagy az újonnan engedélyezett Vektafid A (1%).

Hagymafélékben a peronoszpóra, káposztafélékben a peronoszpórán kívül a pszeudomónászos levélfoltosság ellen kell védekezni. E két betegség esetleges felbukkanására főleg az öntözött területeken ajánlatos fokozottan figyelni. Ellene réztartalmú készítményeket használhatunk, melyek preventíven hatnak. Ilyen például: Cuprocaffaro (0,4%) /7/, Kuprikol 50 WP (0,5%) /7/, Funguran (0,6%) /7/, Champion 50 WP (0,6%) /7/. A permetléhez ajánlatos tapadást elősegítő szert is adagolni. Ilyen az Agrovital (0,025%) vagy a Sillit 77 L (0,01%).

Paprika, őszibarack, szőlő

Paprikában a baktériumos levélfoltosság károsít. Hatására a paprika levele sárgul majd lehull. E betegség ellen megelőző védekezést kell folytatni a korábban említett réztartalmú permetszerekkel.

Az őszibarack valamint a korai szilvafajták már érnek. A későbbi érésű szilvákban a szilvamoly második nemzedékének rajzása és az őszibarack, keleti gyümölcsmoly kártétele miatt még szükség lehet egy permetezésre. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idők szigorú betartása mellett a következő permetszereket használhatjuk: pl. Calypso 480 SC (0,02%) /14 nap/, Rimon 10 EC (0,05%) /14 nap/, Karate Zeon 5 SC /28 nap/, Zolone EC (0,2%) /21 nap/.

A szőlőfürtök már színeződnek. Az időjárás sajnos egyaránt kedvez a lisztharmat és a peronoszpóra terjedésének, fertőzésének. A csapadékos időjárással összefüggésben egyre több helyen jelenik meg a zöld fürtökön a botritisz tünete is. Ezért a védekezést folytatni kell, legjobb ha mindhárom betegség ellen egy menetben tudunk védekezni pl. a hármas hatástartammal rendelkező szerekkel. Ilyen például a Hattrick WG (0,2%) /35 nap/, Eclair 49 WG (0,05%) /35 nap/ vagy a Shavit F 71,5 WP (0,2%) /35 nap/.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?