Amikor a görögdinnye belső húsa több részre szakad, a közepében levegővel telt üreg keletkezik, amiről a külső héj megrepedése árulkodik. Az üregesedés a termés minőségét nem rontja, a piacosságát viszont igen, bár egyesek szerint az üreges dinnye érettebb és jobb ízű.
Mitől lesz üreges a görögdinnye?
Az időjárás miatt?
Az üregesedés a legtöbb esetben az időjárásra vezethető viszsza. A termelők tapasztalata szerint akkor jelentkezik a legfeltűnőbben, ha a termésfejlődés idején a meleg és a hideg időjárás gyorsan és nagy hőmérséklet-különbségekkel váltja egymást, vagy ha a száraz, illetve a csapadékos időszakok nagy szélsőségekkel követik egymást. Esős időben a termés növekedése felgyorsul, és a termés belsejében a sejtek osztódása ezt a gyors méretnövekedést nem tudja követni, ezért a terméshús szövethiány miatt felszakad.
Dél-Karolina állam dinnyetermesztő körzeteiben 2005-ben nem tapasztaltak nagymértékű üregesedést a görögdinnyénél. Az össztermésnek mindössze 20 százalékát érintette ez az elváltozás. Delaware-ben pedig 10 százalékát. A görögdinnye öregesedésének az oka még nem teljesen tisztázott, e két állam kutatói úgy gondolják, hogy sok más környezeti hatás és termesztéstechnológiai hiányosság is okozhatja ezt a minőségrontó elváltozást. Véleményük szerint annak ellenére, hogy az üregesedésnek a hosszantartó száraz időszakot (stresszidőszakot) követő esőzések miatt gyors növekedés, illetve ennek az ellenkezője: a tartós esőzéseket követő aszály az elsődleges kiváltója, a túlságosan magas tápanyagtartalom, és a forró nappalokat követő hűvös éjszakák közötti gyors váltás is előidézheti ezt a jelenséget.
A sárgák hajlamosak
A természettudományi szakemberek szerint a görögdinnye üregesedése fajtától is függ. A narancssárga, illetve sárga húsú fajták hajlamosabbak az üregesedésre, a piros húsúak kevésbé. Az is előfordult már, hogy egyazon fajta repedési hajlama évjáratonként változott. Tömeges üregesedést tapasztalva, a termelők a következő évben gyakran lemondanak az üregesedett fajtáról, pedig lehet, hogy nem is a fajtára vezethető vissza a gond. Az amerikai szakemberek azt tapasztalták, hogy a mini (dobozos) dinnyéknél ritkán fordul elő az üregesedés, a késői fajtáknál azonban annál gyakrabban, bár termelőktől ezeknek a megállapításoknak az ellenkezőjét is lehet hallani. A fajtaérzékenység mellett azonban a termesztéstechnológia, leginkább a nitrogén túladagolás vezethet a görögdinnyénél üregesedéshez. Általános tapasztalat az is, hogy az első kötésekből fejlődő dinnye üregesedik – különösen akkor, ha megkésik a betakarítás –, a többi viszont nem.
Betakarítás előtt
Annak érdekében, hogy a termesztők jobban megérthessék és kivédhessék a görögdinnye üregesedés kialakulásának a körülményeit, a Cornwall Egyetem Szaktanácsadó Központjában 2005-ben kísérletbe kezdtek: kezdetben visszafogták a víz- és a tápanyag-kijuttatást, majd megnövelték az adagokat. Azt tapasztalták, hogy a terméskötés első hetében megemelt tápanyagadag elősegíti az üregesedést. Azt tanácsolják a termelőknek, hogy a betakarítás előtti időszakban mérsékeljék a nitrogéntrágyázást, ne öntözzék túl az állományt, és válasszanak a kevésbé érzékeny fajták közül.
Termesztéstechnológiai szempontból a kiegyenlített víz- és tápanyagellátás a legkedvezőbb a növény fejlődése, illetve az üregesedés megelőzése érdekében. Tehát a hirtelen növekedést elősegítő tényezők lehetőség szerinti kivédése egyben az üregesedés megelőzését is jelenti. (A The Grower magazin alapján)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.