Legyen meseszép a kert és a terasz

téli kert

A kert folytonos mozgásban lévő élő egység, amihez az ember belső harmóniájának megteremtéséért fordulhat, ahol akár naponta találkozhat a természet állandó és folytonos körforgásával, az évszakok változásával és nem utolsósorban az élet sokszínűségével.

A kert, a terasz és az erkély a különféle anyagok - kő, fa, föld, víz, növényzet - elemeiből álló komplex rendszer. Összehangolásuk a tulajdonos és persze a tervező feladata.

A kert

Ha megépítésére több ezer eurót szánunk, bízzuk szakemberre a tervezést, mert időt és pénzt takaríthatunk meg vele. A kerti elemek térbeni elhelyezése is indokolja a tervezést. Sok esetben a legkreatívabb megoldások a tervezéskor születnek meg. Ajánlott a tervezés akkor is, ha tanácstalanok vagyunk, de nem zárkózunk el a nem szokványos megoldásoktól.

Fontos, hogy a kertépítészek a növények széles kínálatából, valamint az adott klímára nem feltétlenül jellemző, igényesebb fajokból is válogassanak. A jó szakember azonban az adott tájba, az őshonos flórába illeszkedve válogat, s nem viszi túlzásba a tájidegen egyedek használatát.

A padlólapok (burkolatok) a teraszba, majd az ápolt és gondozott, vagy éppen buján megnőtt gyepbe futnak, majd pedig előbújnak az illatos cserjék, a bámulatos virágágyások. A növényzet meghatározásakor  fontos, hogy figyelembe vegyük a telek méretét és elhelyezkedését. Ha nagyobb füves rész  van a kertben, bátran „elszórhatunk" néhány magastörzsű fát, ami ligetszerű érzést kölcsönöz kertünknek. Nagyon szép, uralkodó „szoliter“ fa lehet például egy öreg almafa is, amely alapos metszés után tavasszal csodákra képes.

Ha gyümölcsfákat telepítünk a gyepbe, számolni kell a lehulló termések okozta kellemetlenséggel, főleg a kisebb termésű fajoknál, mint például a meggy és a cseresznye esetében. Nagyon jó választás lehet a törzses fává nemesített füge (Ficus carica - figovník obyčajný), mely késő őszig nem szemetel. Gyakran még azelőtt hullajtja le a lombját, mielőtt a termés beérne.

Az egynyári virágok és az évelő dísznövények a nyár főszereplői. Az egynyáriak legnagyobb  értéke a színek gazdagsága. Mivel a tér kialakításában nem vesznek olyan aktívan részt, mint a fák és a cserjék, a termesztők arra törekszenek, hogy minél színesebb és dúsabban virágzó egyedeket nemesítsenek ki.

Elsődleges szempont, hogy megakadjon a szem egy-egy pompás  virágszőnyegen. Az egynyári növényekkel ellentétben az évelő fajok virágzási ideje sokkal rövidebb, így az év nagy részében csupán a levelek láthatók. Évelőkből úgy alakítsunk ki csoportokat, hogy azok közel legyenek a hangsúlyos mesterséges, illetve természetes elemekhez. Színük nem feltűnő, általában pasztell árnyalatú.

A nyári kert legszebb és legvonzóbb része a tó. Egyedi mikroklímát teremt, ami  még nagyobb szabadságot biztosít a növényválasztásnál. A tó vagy a medence környékére olyan növényeket telepítsünk, amelyek egész habitusukkal azt az érzetet keltik, hogy ott nagy vízfelület található. Sokféle évelővel jelezhetjük, hogy a tó van a kertünkben például sárgaliliommal (Hemerocallis - laliovka, szibériai nőszirommal (Iris sibirica - kosatec sibírsky), fáklyaliliommal  (Knihofia uvaria - -knihofia), szappanfűvel (Saponaria -  mydlica), az árnyékos helyeken pedig bőrlevéllel (Bergenia - bergenia tučnolistá), árnyliliommal (Hosta - funkia).

A terasz

A kertes háznak legyen terasza, a lakásnak pedig erkélye… Természetesen lehet élni ezek nélkül is, de nem igazán érdemes. A terasz összekapcsolja a ház életterétt a külső világgal. A gondos tervezésnek köszönhetően elérhető, hogy a két tér találkozása természetes, ne pedig zavaró legyen. A terasz lehet bármilyen nagy is, de ha a két tér nincs összhangban, a küszöb élesen elválasztka a külső és belső világot.

Tipp

- Fordítsunk külön figyelmet a terasz méretének, hangulatának és persze a berendezések kialakításának.

- Általában elég, ha a benti bútorok és kiegészítők bizonyos átmenetet jelentenek a kültéri elemekkel, de szerencsés esetben az egyedi stílus folytatódik a szabadban is.

- Árnyékoljunk, hogy minél jobban ki tudjuk használni a lehetőségeket! Válogathatunk a fix előtetők és a napernyők között. Napjainkban divatosak a vászon árnyékolók, ezeket nyár a elmúltával szereljük le, hogy a téli hónapokban is jusson fény a nappaliba.

Kósa Károly, kertépítő mérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?