Károsít az uborkalisztharmat

A lisztharmat az uborka legismertebb és leggyakoribb gombabetegsége. A rendszeres védekezések ellenére főként augusztusban károsít. A kártétel nagyságában csak a vírusbetegségek előzik meg.

A lisztharmatgombák a levél felületén élő parazita szervezetek. A gombafonalak tapadókoronggal tapadnak a növény felületéhez. Nem hatolnak be a növényi szövetekbe, csak szívókorongokat bocsátanak a felső sejtekbe. Innen szívja fel a gomba a számára szükséges tápanyagokat. Hatására a megtámadott levelek lankadni, hervadni kezdenek, és idő előtt elpusztulnak. A lombfelület csökkenése folytán csökken a termés mennyisége és minősége egyaránt. Minél korábban, minél fiatalabb korban támadja meg a lisztharmat a növényeket, annál súlyosabb a kár. Erős fertőzések esetén a fiatal bimbókat, terméseket is károsítja. Az idősebb levelek fogékonyabbak a fertőzésre, mint az új hajtások.

Szabadföldi termesztésben

A nyár derekán jelennek meg a lisztharmat első tünetei a szabadföldi uborkán, tökféléken, majd a sárgadinnyén és a görögdinnyén. A másodtermesztésben rendszeresen komoly gondot okoz az uborkatermesztőknek, mert már a zsenge növényeket támadja, gyengíti, így nemcsak a termés mennyisége, de minősége is romlik.

A lisztharmat a sárgadinnyét csak a tenyészidőszak végén, a görögdinnyét leginkább csak a járványos években tizedeli. A spárgatök valamint közeli rokona, a patisszon vagy csillagtök minden évben igen erősen fertőződik.

A kabakos növények lisztharmatát két gombafaj, az Erysiphe cichoracearum és a Sphaerotheca fuliginea okozza. Azonos károsítási tüneteket idéznek elő. Az első a száraz körülményekhez alkalmazkodott, az aszályos nyarakon ez a gomba jut túlsúlyba. A Spahaerotheca fuliginea viszont a párás körülményekhez alkalmazkodott. Esős nyarakon, vagy öntözött területeken ez az uralkodó gomba, azonban egyszerre is előfordulhatnak.

Mikor permetezzünk?

Növényvédelmi szakértők szerint az első foltok megjelenésekor permetezni kell. A feladatot nehezíti, hogy a gombafertőzés első tüneteit nehéz észrevenni. Fogódzót jelenthet viszont az sokéves megfigyelés, miszerint az uborkalisztharmat szabad földön júliusban jelenik meg. A permetezéseket 5–7 naponként ismételni kell mindaddig, amíg a fertőzési nyomás tart. Az ilyen gyakori permetezés költséges ugyan, de a 10-14 naponkénti permetezés elengedhetetlen.

A lisztharmattól erősen belepett leveleket már hiába permetezzük, a vastag bevonatot nem tudjuk permetszerrel kellően átnedvesíteni. Ezért kell a permetezést olyankor kezdeni, amikor még csak néhány folt észlelhető. Azonban a későbbiek során sem szabad megvárni az erős gomba-bevonatosodás képződését.

Mivel védekezzünk?

A gombaölő szerek közül a lisztharmat ellen a kontakt hatású kéntartalmú szerek használhatók. Ilyen például a Sulikol K (0,5%) /3/, Sulika 80 WP (0,3%) /3/ vagy a Thiovit (0,3%) /3/. Nagy előnyük, hogy az emberi egészségre nem ártalmasak, az egészségügyi várakozási idejük csak minimális, 3 napos, ezért a szedés idején is folyamatosan használhatók. A kéntartalmú szerek hátránya, hogy 25 C fok fölött perzselnek, ezért a nagy melegben nem használhatók.

A szerves hatóanyagú kontakt szerek közül kiváló gyógyító hatása van a Karthane LC (0,5%) készítménynek. Várakozási ideje 7 napos, azonban ez is 25 C fok fölött perzsel.

A felszívódó, szisztemikus gombaülő szerek közül nálunk csak a Rubigan 12 EC (0,03%) /4/ engedélyezett. Ezzel legalább háromszor permetezzünk 10–14 napos időközönként.

Lisztharmat már a növényeken

A sárgarépa és a zöldség levélzetét is védjük a lisztharmattól a felsorolt permetszerekkel. A Lamag Ca (0,5%) levéltrágya használatával nemcsak értékes tápanyagokat juttatunk a levélre, de a készítmény lúgos kémhatásának köszönhetően megakadályozhatjuk, korlátozhatjuk a lisztharmat és egyéb gombák terjedését is.

Káposztaféléinkben most a bagolylepke hernyóinak kártételét kell megfékeznünk. Addig védekezzünk ellenük, amíg a hernyók fiatalok, és még nem fúrták be magukat a káposztafejekbe vagy a karfiolrózsákba. Ellenük valamint a többi rágó kártevő ellen használjunk környezetkímélő permetszereket. Ilyen például a Biobit FC (0,25%), Calyso 480 EC (0,02%), Dimilin 48 SC (0,025%), Nomolt 15 SC (0,06%), Rimon 10 EC (0,05%). Ajánlatos a permetlébe tapadást fokozó szert is keverni. Ezzel a tripszek kártételét is nagymértékben csökkenthetjük.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?