Kapálni vagy öntözni?

A veteményeskert talaját ajánlatos 10-14 naponta megkapálni. Ezzel elejét tudjuk venni annak, hogy a gyomok magot érleljenek. A kapált, laza talaj kevésbé szárad ki, és folyamatosan látja el a növények gyökereit vízzel.

A veteményeskert talaját ajánlatos 10-14 naponta megkapálni. Ezzel elejét tudjuk venni annak, hogy a gyomok magot érleljenek. A kapált, laza talaj kevésbé szárad ki, és folyamatosan látja el a növények gyökereit vízzel. A kertben azokon a helyeken is, ahol nem ér össze a növényzet levele, és nem árnyékolja be a sorközöket, ajánlatos rendszeresen kapálni.

A szakma a görbe fogú kapát ajánlja a nyári talajlazításra, de persze megteszi a közönséges kapa is. Ilyenkor a kapálás célja a talaj szellőztetése, de a hajszálerek összetörése is fontos, ugyanis a talajból ezeken át párolog el a nedvesség. A vékony, szemmel nem látható vízlevezető rendszer „megrongálásával” a földben tovább marad meg a talajnedvesség, tehát ritkábban kell öntözi. Nem mellékes a gyomnövények gyökérzetének a megsemmisítése vagy a csíranövények eltávolítása, kikapálása sem. Természetesen a kapálás nem helyettesítheti teljes egészében az öntözést, csupán a locsolások számát csökkenthetjük. A nedvességet megtarthatjuk, ha a növények köré földet húzunk. A paradicsom, az uborka, a paprika, a káposzta és a bab erősebb lesz, és járulékos gyökereket is nevel, ha a tövük köré földet halmozunk. A kupac a növény mellett a vizet is jobban tartja.

Az első kapálást közvetlenül kelés, ill. a kiültetett palánták megeredése után végezzük. Ilyenkor a haszonnövénnyel együtt kelt gyomokat könnyen kiirthatjuk, és a cserepesedett talajfelszínt is fellazíthatjuk. Vigyázzunk, hogy kapáláskor a kelő sorokhoz ne kerüljünk túl közel, mert megsértjük a fiatal növényeket. A további kapálásokat mindig a szükségletnek megfelelően időzítsük. Gyomosodás esetén eső vagy öntözés után, kötött, tömör talajoknál öntözés előtt is ajánlatos kapálni. A kiszáradt agyagos talajt először jól öntözzük meg, és csak másnap kapáljunk. Legjobb meleg, napsütéses időben kapálni, mert az ilyenkor kikapált gyomok hamar elfonnyadnak. Kapálás után gereblyével minden esetben távolítsuk el a gyomokat, hogy ne tudjanak újra gyökeresedni. A kapálást rövid húzásokkal és közel egyforma mélységben sekélyen végezzük. Kötött, agyagos talajok időnkénti lazításánál indokolt lehet a mélyebb kapálás is. Különben a mély talajművelés többnyire felesleges, mert kiszárítja a földet. (w-ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?