Hívogat a kert

zöldségtermesztés

Márciusban a nappalok egyre hosszabbak és melegebbek, a növények tenyészideje megkezdődik, rengeteg a teendőnk. Böjtmás havának vagy kikelet havának is nevezik a legkorábbi tavaszi hónapot, amelyben napról-napra változik minden, a természet új életre kel.

Talajművelés

Kora tavasszal jön el az ideje a homokos talaj felásásának, vagy ha az őszi ásás elmaradt, a kötöttebb talaj megművelésének. Az ősszel felásott agyagos talajokon elégséges a műtrágya bekapálása is.

Ha az időjárás kedvező, és a hőmérséklet is megfelel, megkezdhetjük a magvetést és a kiültetést. Az időjárás az évnek ebben a szakában eléggé szeszélyes, vannak meleg, napsütéses napok, de meglehetősen hidegek is. A zöldségágyásokat viszont mindenképp előkészíthetjük a vetésre, és a komposztot is szétoszthatjuk a kertben – ezt a minden növénynek erőt adó tápanyagot terítsük szét az összes ágyáson 2–3 cm vastagon, s jusson a fák és bokrok, a rózsák alá és a virágágyásokra is. Elég csak könnyedén bedolgoznunk gereblyével.

Vetési útmutató

A szabadban vethető a lóbab, a spenót, a zöldborsó, a hónapos retek, a hagyma, a tépősaláta, a sárgarépa és a petrezselyem. A sárgarépasorok közé ültessünk hagymaféléket, a sárgarépa ugyanis a hagymalegyet, a hagyma pedig a sárgarépalegyet tartja távol.

Kapor: márciustól augusztus közepéig vethető 25–30 cm-es sortávolságra, 1,5–3 cm mélyen. Társítható paradicsommal, uborkával, tök- és káposztafélékkel, céklával és hagymával. Ne ültessük sárgarépa mellé.

Zöldborsó: szakaszos vetése vagy a különböző tenyészidejű fajták kombinálása a későbbiekben folyamatosan friss borsót biztosít konyhánk számára. A magokat 5–6 cm mély vetőárokba ültessük, de ne kerüljenek frissen trágyázott talajba.

Hagymafélék: március közepéig célszerű elültetni a dughagymát és a fokhagyma gerezdjeit is. A nagyobb méretű dughagymákat zöldhagymanevelés céljából duggassuk 2–3 cm mélyre, de vethetjük szabad földbe már a hagymamagot és a póréhagymát is. A szabad földbe vetett snidling csak a második évtől szedhető. A komposzttal dúsított talajon a sorokat egymástól 30 cm távolságba tegyük.

Spárga: magjának csírázási ideje hosszú, már kora tavasszal vethetjük meleg fekvésű helyre, laza szerkezetű, leginkább homokos talajba. A vetés mélysége kötöttebb talajon 2–3 cm, laza szerkezetűn 4–5 cm. A zöld spárga sorai 120, a halványítotté 150 cm távol legyenek egymástól.

Csicseriborsó: bagolyborsónak is hívják. Termése nagyjából 3 cm hosszú, csüngő, felfújt hüvely, mely 1–3 gömbölyű, ráncos, kis csőrben végződő magot tartalmaz. Színe a bézs, a barna és a fekete között változhat. Csírázóképessége 85–95 %-os, két-három évig használható, vetési ideje április. Magja nem pereg,  nem zsizsikesedik. Étkezésre fehér virágú, sárga magvú változatai használatosak. Egyik legelfogadottabb hüvelyes a biopiacon, diabetikus és gyógyhatása figyelemre méltó.

Fucsek Margit kertészmérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?