Illusztráció
Hét éve nem adtak el ilyen kevés traktort
Mélypontra jutott az elmúlt évben a traktoreladás, 2014-óta ugyanis tavaly adták el a legkevesebb traktort, mindössze 688 darab 50 lóerő feletti új gépet jelentettek be a rendőrségen.
Az AGRION tájékoztatása szerint ez az előző évhez viszonyítva 11,79 százalékos visszaesést jelent, darabszámban kifejezve összesen 92 traktorral kevesebbet adtak el. Így 2014-óta a tavalyi minősült a legrosszabb évnek. Ami a márkákat illeti, a JOHN DEERE adott el tavaly a legtöbbet, összesen 136 darabot, amivel 20 százalékos piaci részesedést könyvelhetnek el. A zöld-sárga gépek 2018-ban és 2019-ben is vezető szerephez jutottak.
A második helyet a ZETOR foglalta el 113 eladott traktorral, a 16,5 százalékos piaci részesedést tavaly így két százalékkal növelte az előző évhez viszonyítva. Szorosan követi őket a NEW HOLLAND 111 eladott traktorral, amely megelőzte a CASE IH márkát. Ez utóbbi ugyanis tavaly csak 81 traktort adott el, és így a negyedik helyre csúszott vissza 2019-hez viszonyítva. A KUBOTA 52 eladott traktorával az ötödik helyen végzett, ők egyébként a 2018-as és 2019-es évet tekintve is szinte azonos számadatokkal rendelkeznek. A 7,5 százalékos piaci részesedésével így 1 százalékkal javított a tavalyelőtti számokhoz viszonyítva.
Az első öt helyen végzett márka összességében a piac háromnegyedét tudhatja magáénak. Csak a hatodik hely jutott a CLAAS-nak, mivel csak 27 traktort adtak el, a FENDT eggyel kevesebbet, a MASSEY FERGUSON 23-at, a VALTRA és a FARMTRAC 22-t, a DEUTZ FAHR kereken húszat. Az összes többi márka 11, illetve annál kevesebb gépet értékesített.
A 120 lóerő feletti bejelentett traktorok száma két százalékkal több a tavalyelőtti adatokhoz képest, összesen 48,55 százalék ebben a teljesítménykategóriában. Itt tehát változás történt az elmúlt évekhez viszonyítva, hiszen az évek folyamán a kisebb teljesítményű traktorok eladási száma folyamatosan csökkent, tavaly ezek bejelentett száma nőtt. A 240 lóerős traktorok eladási száma azonos volt a tavalyival, azaz 21,08 százalékon állt meg.
A regionális viszonyokat tekintve Nyitra és Nagyszombat megye vezető szerepe stabilizálódott, itt volt bejegyezve az új traktorok 35%-a. A JOHN DEERE egyébként Nyitra és Pozsony megyében adta el a legtöbb gépet. A ZETOR viszont inkább a Trencséni, Eperjesi és Kassai kerületben volt keresettebb, ezeknek a traktoroknak egyébként tavaly csak egy kerületben sikerült megszerezni az elsőbbséget. A NEW HOLLAND a Nagyszombati kerületben, a CASE IH Zsolna megyében értékesítette a legtöbb gépét.
A járásokat illetően a legtöbb mezőgazdasági járművet Érsekújvárban jegyezték be, Kysucké Nové Mesto környékéről viszont a tavalyelőtti évhez hasonlóan egyetlen traktort sem regisztráltak.
Németországban viszont nem volt ilyen rossz a helyzet, itt jó évet zártak a gépértékesítők, 31 180 traktort regisztráltak, ami évközi viszonylatban 13%-os emelkedést jelent. A piacelső itt a FENDT, majd őt követi a JOHN DEERE, a DEUTZ-FAHR, a CASE IH és a sort a CLAAS zárja.
Csehországban is évközi csökkenést könyveltek el, ami 11,46 százalékot tesz ki. Összesen 2443 új traktort regisztráltak minden teljesítménykategóriát tekintve. A legsikeresebb itt a JOHN DEERE volt 423 traktorával, ami 17,3% piaci részesedést tesz ki, a második a ZETOR 12%-os piaci részesedéssel, majd a NEW HOLLAND következik majd 9%-kal, negyedik a KUBOTA több mint 8%-kal, ötödik a sorban a CASE IH nem egész 8%-kal.
A fenti adatok már azért sem túl biztatók, mert a számok már a korábbi években sem alakultak jól Szlovákiában a mezőgazdasági járművek eladását tekintve. A nyugati országok gazdái sokkal fejlettebb gépparkkal rendelkeznek, a befektetések hiánya pedig tovább mélyíti a szakadékot a hazaiak és a fejlettebb országok gazdái között. És sajnos ma már az is elmondható, hogy a szomszédos országokhoz viszonyítva is elmaradottabb szinten van a géppark, illetve sokkal lassabb ütemben zajlik a géppark felújítása.
-er-
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.