Három kórokozó egyszerre támadja a szőlőt

Fenyegető helyzet alakult ki a szőlőültetvényekben a virágzás végén. A növény mindhárom meghatározó kórokozója, a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkepenész egyszerre jelen van az ültetvényekben, károsítással fenyeget.

Fenyegető helyzet alakult ki a szőlőültetvényekben a virágzás végén. A növény mindhárom meghatározó kórokozója, a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkepenész egyszerre jelen van az ültetvényekben, károsítással fenyeget.

Ezt a változékony időjárás segítette elő, a május végén, június elején jellemző csapadékos időjárásban a peronoszpóra fertőzte meg a tőkéket, majd az esőket követő felmelegedés és párásság hatására a lisztharmat aktivizálta magát, s a virágzás alatt, az érzékeny fenológiai állapotban a szürkepenész a fürtkezdeményeket támadta meg. Június végén a forró időszakot egy rövid, csapadékban gazdag átmeneti változás törte meg, de július 5. táján újra visszatért a meleg. Ebben a néhány napos csapadékos időszakban a peronoszpóra több hullámban megfertőzte a tőkéket, aminek a tüneteit néhány napon belül lehetett látni. A csapadékot követő időjárás a lisztharmat fertőzésének kedvez.

A szőlőbogyó növekedése kezdeti állapotában van, s párhuzamosan a hajtások is intenzíven növekednek. Ez azt jelenti, hogy a lombozat és a fürt is érzékeny a fertőzésekre. A kártevők közül a tarka szőlőmoly a domináns, jelenleg bábozódás állapotában van, amit rövidesen követ a kifejlett lepkék repülése, s a tojásrakás. Az első nemzedék a többéves átlaghoz képest kissé erősebb volt, ami arra int bennünket, hogy fokozottan figyeljünk a kártevőre, s időzítetten védekezzünk ellene. A molyok kártétele nyomán megtelepszik a szürkepenész, ez is indokolja a kezeléseket.

A szőlő védelmében nem csupán a permetezésekre kell koncentrálni, hiszen a hatékonyság alapvető feltétele, hogy a permetlé eljusson a megcélzott felületekre. Jelenleg olyan gazdag a növény lombozata, hogy az gátolja a védendő felületek, pl. fürtök bepermetezését. Éppen ezért a kezelések előtt ajánlott a hónaljazást elvégezni, a tőkéket szellőssé tenni. A permetezések során a szórófej forgatásával, mozgatásával igyekezzünk a fürtöket és a lombozatot minden irányból befedni permetlével.

Ebben az időszakban ajánlott a felszívódó készítmények használata, de a kontakt hatású termékek hozzáadása javítja a hatékonyságot. Lisztharmat ellen a triazol származékok valamelyike használható fel kiskertekben, illetve az új hatóanyagcsoport, a strobilurinok egyik tagja, az azoxistrobin szabad forgalmú. A kombinációs partner a kén, dinokap lehet.

A peronoszpóra ellen a dimetomorf, cimoxanil, metalaxil-M hatóanyagok a legelterjedtebbek a felszívódó típusokon belül. Ezeket általában gyárilag kombinációban állítják elő. Figyeljünk oda, hogy a különböző kombinációk közül a folpet, mankoceb hatóanyagot, mint kombinációs partnert, tartalmazó terméket vegyük meg. Szintén használható az azoxistrobin is. A szürkepenész ellen folpet vagy kaptán alkalmazható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?