Még 2006-ban fogott hozzá három fiatal egy olyan vállalkozáshoz, amely nem kis befektetéssel járt, nem hagyományos mezőgazdasági termelést jelent, jó adag elszántságot igényelt, és egy hatalmas rizikót rejtett magában.
Három fiatal a csallóközi paradicsom védelmében
Azonban talán épp a fiatalos lendület és lelkület kellett ahhoz, hogy mára egy sikeres vállalkozás épüljön ki Csallóközaranyos közelében, és egy olyan vízió valósuljon meg, ami szinte elképzelhetetlennek, vagy egyenesen őrültségnek tűnt még majd 15 évvel ezelőtt.
Az uniós csatlakozás előtt még csak zöldségkereskedéssel indította vállalkozását az akkor 23-26 év közti Bindics Zsolt, Juhász Roman, Kukucs György, majd a későbbiekben csatlakozott Szigeti Gergely és Szigeti Bálint, akik tovább fiatalították a csapatot. „Az uniós csatlakozás előtt azt tapasztaltuk, hogy igény van a külföldi zöldség behozatalára, viszont a vámügyek intézése akadályt jelentett az üzletláncok számára. Mi vállaltuk a tehermentesítést, így jól jártak az üzletláncok is” – emlékszik vissza a kezdetekre Bindics Zsolt, a most már Greencoop név alatt működő szövetkezet elnöke.
Az uniós csatlakozást követően azonban igény mutatkozott a friss hazai termékekre, viszont nem voltak hazai termelők, akiktől a megtermelt zöldséget fel tudták volna vásárolni. „Így 2006-ban úgy döntöttünk, hogy saját termékeket fogunk előállítani. Így jöttek létre az üvegházak Csallóközaranyoson, Gútán és Dunaszerdahelyen” – mondja Bindics Zsolt.
A fiatalok létrehoztak egy termelői csoportosulást, ez után pedig már szükségessé vált egy egységes arculat kialakítása. Fő profiljuk az üvegházas paradicsomtermesztés lett, ez teszi ki a termelés 80%-át. De foglalkoznak uborkával is, és szeretnék még a harmadik fő csallóközi termék, a paprika termesztését is megvalósítani. Bindics Zsolt szerint azonban a paprikánál nagyon nehéz megtalálni a költséghatékonyságot.
Paradicsomból mintegy 20 fajtát termesztenek, a fogyasztók körében ez a Vidám Paradicsom–Veselá Paradajka név alatt vált ismertté. Bindics Zsolt elsősorban az újszerű, fiatalos lendületre akart utalni a névvel, amellyel anno huszonévesen társaival belevágott a munkába. Ugyanilyen fontos azonban az is, hogy az általuk megtermelt paradicsom minden tápanyagot megkapjon, amire szüksége van ahhoz, hogy egészséges, vitaminnal teli legyen, és jól érezze magát. Egy ilyen, igazán paradicsomízű gyümölcs pedig mosolyt varázsolhat a vásárló arcára is.
Jelenleg az óriási üvegházakban „nyugalmi” időszak van, az új palánták már kiültetésre kerültek, és várják az első idei szüretet február végén, március elején. A paradicsomok közt van lédús, vagy tömörebb szerkezetű, roppanós, vagy vékonyabb héjú, nagy gyümölcsű, cherry, gömbölyű, hosszúkás, lapos, piros, sárga, rózsaszínes, lilás-méregzöld, eperformájú, édes, vagy kevesebb cukortartalmú, kinek-kinek ízlése szerint. A fajtákkal folyamatosan kísérleteznek, hiszen hazai körülmények közt kell kipróbálniuk, milyen tulajdonsággal rendelkezik a paradicsom, érdemes-e hozzáfogni a nagybani termesztéséhez. Bindics Zsolt szerint ugyanis a nemzetközi vetőmag-nemesítő cégek nem a mi környezeti körülményeinkből indulnak ki. Hollandiában teljesen más klimatikus körülmények közt terem meg a paradicsom, mint nálunk, így nem biztos, hogy az, ami ott közkedvelt, az nálunk is teret hódít, illetve rentábilis lesz a termesztése.
Az óriási üvegházak 30 hektáros területet foglalnak el, mesterséges megvilágítást nem alkalmaznak, tehát az átlagos üvegházakhoz képest 15 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebbet bocsátanak ki. „Minden üvegházunkat geotermikus energiával fűtjük, aminek köszönhetően kiküszöböljük a fosszilis fűtőanyagok égetését és a szén-dioxid (CO2) légkörbe bocsátását. A beporzást poszméhek végzik. A zárt üvegházi körülmények közt sokkal inkább ki tudjuk szűrni a kártevők jelenlétét, és be tudjuk vetni azok természetes ellenségét. Ugyanúgy védve van a paradicsom a kórokozókkal szemben. Üvegházainkban fenntartható, permetszer nélküli gazdálkodással finom, vitamindús és egészséges paradicsomokat termesztünk. Szigorú előírásokat kell betartani azoknak, akik ide be akarnak lépni. Egy munkás csak egy adott üvegházban dolgozhat, nehogy az esetleges fertőzést átvigye a másik üvegházba. Ha mégis felüti a fejét paradicsomok közt valamilyen betegség, az „karanténba” kerül. A szezon végére, ami decembertől decemberig tart, csak a növények mintegy 2%-át kell eltávolítani a betegségek miatt, ami nagyon szép eredmény” – magyarázza Bindics Zsolt.
A manapság sokat hangoztatott ökológiai termesztéssel kapcsolatban elmondta, igenis oda kell figyelni a szabadföldi termesztésben arra, hogy az adott területen a hozamokat növeljük, mivel a Föld lakossága folyamatosan növekszik, viszont ne a föld kizsigerelése árán tegyük ezt. „Ha a táptalajnak nem adjuk meg, azt, ami neki jár, ha csökken a humusztartalma, illetve a vízmegtartó képessége, azzal nemcsak a környezetet rongáljuk, hanem magát az élelmiszer-ellátást is veszélyeztetjük” – tette hozzá.
És hogy értékeli az akkori kezdeményezést, vagyis az öt hatalmas üvegház és a termelői szövetkezet létrehozását Bindics Zsolt majd 15 év távlatából? „Fennállásunk első éveiben terveinknek megfelelően sikerült megújítanunk a jó minőségű csallóközi paradicsomok termesztésének hagyományát, és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a szlovákiai háztartások asztalaira kerülő paradicsomoknak majdnem a fele a mi üvegházainkból származik. Ez nagy megtiszteltetés számunkra, ugyanakkor nagy felelősséget is jelent a vásárlóinkkal szemben” – zárja Bindics Zsolt.
Czigler Mónika
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.