Gazdasági veszélyt jelentő talajlakó kártevők

delta row

A talajban számos kártevő bújik meg, amelyek jelentős részéről fontos tudnunk, hogy egy adott területet több éven át „fertőznek”, ugyanis többéves fejlődésmenetű, polifág (több tápnövényű) kártevőkről beszélünk.

Ez azt jelenti, hogy az eddigi technológiák során alkalmazott csávázott vetőmaggal átmenetileg áthidaltunk a termőterületen egy növényvédelmi problémát, de nem szüntettük meg. A talajlakó a következő év, következő kultúrájában ugyanúgy megjelenik, és ugyanúgy kárt okozhat, ha nem gondoskodunk a megfelelő védekezésről.

 

Kukoricabogár – kukoricabogár-lárva

Ezen kártevő csoport adott évjáratban esedékes kártételi küszöbértékét erőteljesen meghatározza az, hogy a talajzónákban történő mozgásukat elsősorban az adott évjárat hőmérséklet- és csapadékviszonyai befolyásolják. Szárazabb, melegebb periódusban ezek a kártevők a talaj alsóbb rétegeibe húzódnak, ezért előfordulhat olyan is, hogy egyébként erősen fertőzött területen szárazabb évjáratban minimális kártételt tapasztalunk, viszont nedvesebb periódusban a kártétel mértéke erősen fokozódik.

A diagramból egyértelműen kiderül, hogy a legveszélyesebb periódus a napraforgó- és kukoricavetések és -kelések, majd kezdeti fejlődésük időszaka (április végétől június végéig). A kérdéskörben nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy károsítást tekintve abszolút érintett kultúra a cukorrépa, burgonya és egyéb zöldségnövények (gyökérzöldségek, káposzta stb.) termesztése is. Mindenesetre tény, hogy ezek a talajlakó kártevők a csíranövény és annak gyökérzetének károsításán keresztül komoly veszteségeket, drasztikus esetben a növényállomány 70–80 %-os redukálását is előidézhetik.

 

Pattanóbogarak lárvája – Drótférgek

Rendkívül fajgazdag csoportról van szó, annak ellenére, hogy a különböző termesztett kultúrákban közel 20 fajnak van jelentősége. A kifejlett bogár (imágó) általában virágzó növényeken, fűféléken, kalászos gabonán táplálkozik, de érdemi növényvédelmi kárt nem okoz. A pattanóbogarak esetében a lárva, ismert nevén a drótféreg rendelkezik gazdasági jelentőséggel. A pattanóbogarak teljes fejlődési időtartama fajtól függően 3–5 év. Ez azt jelenti, hogy egy generáció kifejlődése során a lárva átlagosan 4 évig a talajban fejlődik és potenciális kártételi forrást jelent.

Szintén a fajtól függően megkülönböztetünk kis- és nagy drótférgeket. Ezek közül nagyobb jelentősége a kis drótférgeknek van, melyek szántóföldjeink több mint 80%-án megtalálhatók. A drótférgek fejlődésük során kezdetben növényi korhadékokkal táplálkoznak, majd a harmadik lárvastádiumtól növényi részeket fogyasztanak. A drótférgek rendkívül érzékenyek a talaj nedvességtartalmára, így a talajtípuson és hőmérsékleten túl ennek függvénye határozza meg mozgásukat és kártételüket. Nedves időjárás esetén a talajfelszín közelében tartózkodnak. A számukra legoptimálisabb talajhőmérséklet 20 °C és a lárvák a táplálkozást már 10–12 °C-on befejezik és további három fok csökkenése esetén a talaj mélyebb rétegeibe húzódnak telelésre, majd következő évben biológiájuknak megfelelő körülmények esetén újból károsítanak.

Drótféreg kártételére azokon a területeken kell számítani, ahol sűrű a gabona-vetésváltás, vagy egy műveletlen terület újból művelésbe vonása történik meg.

A drótféreg kártétele jelentkezhet burgonyában és cukorrépában is. A drótféreg megrágja és befúrja magát cukorrépa fejlődő gyökerébe, amelynek következtében a károsított növények lankadnak, sárgulnak, sínylődnek, súlyos esetben elpusztulnak. A burgonyában a drótféreg a fúrt gumók arányában rontja annak tárolhatóságát és piacosságát!

Nem utolsósorban ne feledkezzünk meg a gyümölcsösök, faiskolák, csemetekertekről sem, hiszen ezen kultúrákban is pótolhatatlan a drótférgek által előidézett kár mértéke, nem beszélve az okozott károk eszmei értéknagyságáról.

 

Cserebogarak lárvája – Pajorok

Nem kisebb jelentőségű csoportról van szó, mint az ismertetett drótférgek esetében, mivel jelen kártevő csoportban a kifejlett imágók (cserebogarak) is a legtöbb esetben súlyos kártételre képesek adott növényfaj lombozatának pusztításával (pl. májusi és erdei cserebogár fajok tarrágása, vagy a zöld cserebogár szőlőben, almában történő kártétele).

Cserebogárfajtól függően a fejlődésük 2–4 évig tart. Potenciális kártételi veszélyt a szántóföldi kultúrák esetében a cserebogarak lárvája, a pajor jelenti. A pajorok az első vedlést követően válnak növénykárosítóvá. A három lárvastádium közül az idős lárvák (L3) a legveszélyesebbek. A talajban történő mozgásukat és a károsítás mértékét a drótférgekhez hasonlóan a talaj hőmérséklete és nedvességtartalma határozza meg. A lárvák tavasszal 7 °C-os talajhőmérsékletnél már mozognak és 11–12 °C-on megkezdik a táplálkozást, a talaj felső rétegében május végén és június hónapban tartózkodnak. Kapás kultúrákban (kukorica, napraforgó, cukorrépa), kertészetekben fokozottabb a veszélyük, mivel károsításuk során elrágják a fejlődő növények gyökereit, így a növények sárgulnak, lankadnak, súlyos esetben elpusztulnak.

Nagyon fontos kérdéskör, hogy a pajorok elleni védekezés az eddigiekben is nagyon nehéz növényvédelmi kérdések közé tartozott. A drasztikus, de ugyanakkor hatékony talajfertőtlenítő hatóanyagok kivonását (forát, fonofosz, karbofurán, diazinon, terbufosz) követően a pajorok elleni védekezés szintén „fehér” folt maradt. A pajorok elleni védelem az elkövetkező időszakban szintén kardinális kérdés lesz.

 

Bagolylepkék lárvája – „mocskospajor” vagy „porkukac”

Bár ebben a csoportban több fénykerülő bagolylepke (vetési, vetési fésűs, felkiáltójeles, C betűs) lárvájának károsítására gondolunk, az esetek többségében a vetési bagolylepke lárvája, a „mocskospajor” (7. ábra) okozhat súlyos kártételeket. A vetési bagolylepkének évente két nemzedéke fejlődik, ebből az első nemzedék által rakott petékből kikelő hernyók jelentenek a kapás kultúrákban veszélyt. A lepkék májusban és a június eleji melegben rajzanak és petéiket a kapás növények földközeli leveleire helyezik, majd az ebből kikelő „mocskospajorok” júniusban károsítanak. A lárvák éjszaka aktívak, napközben a talajrögök között megbújva, összegörbülve pihennek (ez a jellemző életmód szintén nehezíti az ellene való védekezést). A lárva a kukorica károsítása során kiodvasítja a gyökérnyaki részt, így ennek következtében a kukorica főhajtása sárgul, megfonnyad, majd elszárad (8. ábra A,B). Ezeket a növényeket az elrágott gyökérnyaki résznek köszönhetően nagyon könnyen ki lehet húzni a talajból.

A „mocskospajor” júliusban a talajban bebábozódik, majd a vetési bagolylepke második nemzedéke július végén, augusztus elején rajzik. Ez a nemzedék az őszi vetésű szántóföldi növényeink (őszi káposztarepce, őszi gabonák) miatt is gazdasági jelentőséggel bír. Egy elhúzódó meleg őszön a nem megfelelően ápolt (felgyomosodott, árvakeléssel teli) tarlók nagymértékben elősegítik a „mocskospajor” őszi károsítását. Ezen túlmenően ebben az időszakban a károsítási lehetőséget forgatás nélkül termesztéstechnológia is erősíti.

 

Kukoricabogár – kukoricabogár-lárva

Kétségkívül az eredményes kukoricatermesztés növényvédelmi technológiájának egyik legmeghatározóbb része a kukoricabogár elleni sikeres növényvédelmi védekezés. A kukoricabogár nedves, nyirkos talajba helyezi el a tojásait és ezekkel a tojásokkal telel a talajban. A lárvák évjáratonként a talajhőmérséklettől függően (11–13 °C) május közepétől június végéig kelnek és keresik a kukoricanövények gyökereit, így lényegében a kukoricabogár lárvája esetében is talajlakó kártevőről beszélünk!

Kártételük miatt a gyökérzet erősen redukálódik, ennek következményeként a kukorica nem bírja támasztani saját súlyát, eldől, de a fény felé igyekvő növekedés következtében kialakul a „hattyúnyakszerű” görbület, súlyos esetben a kukorica teljes kidőlése következik be (10. ábra). A kifejlődött rovarok számottevő kártétele a bibeszálak súlyos károsításában, teljes lerágásában nyilvánul meg (kötődés elmaradása).

Forrás: www.fmcagro.hu

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?