A gyomirtásnak két módja lehetséges, a mechanikus vagy pedig a herbicides kezelés. A kertben egyszerűbb nekiereszteni a kapát a talajnak, sőt, környezetkímélőbb is, mint permetet használni, a földeken viszont ez már problematikusabb megoldás, sok szempontot figyelembe kell venni.
Borona vagy permet?
A mezőgazdaságban a gyomok irtására rendszerint a gyomirtókat használják a gazdák a mechanikus gyomirtás helyett, ez ugyanis a legegyszerűbb megoldás annak megsemmisítésére. Természetesen csak akkor, ha megfelelően vannak a szerek használva, megfelelő időjárási feltételek és a használati utasítás betartása mellett. Hátulütője a herbicidrezisztencia, a környezetterhelés, illetve a vegyszerek árának folyamatos emelkedése, amely egyre inkább előtérbe helyezi a gépek használatát.
A másik lehetséges mód tehát a gépi gyomirtás, ami környezetkímélőbb az előzőnél, viszont rosszul alkalmazva megbosszulja magát, mert előidézheti nemcsak a talaj tömörödését, hanem a növények kiszakítását is. A gyomnövények eltávolítása mellett a mechanikus módszernek az egyik előnye még a kijuttatott tápanyag bedolgozása lehet, továbbá a nedvesség elvezetése a gyökér közelébe, a talaj cserepesedésének megakadályozása, valamint a talajszellőztetés elősegítése.
A gyomok mechanikus irtása különösen indokolt a biogazdálkodásban, illetve az olyan növénykultúrákban, amelyek különösen érzékenyek a gyomirtó szerekre. A talajmegmunkálással tulajdonképpen egyben a gyomirtást is végezzük, de vannak kifejezetten erre specializálódó gépek, amelyek elsődleges célja a nem kívánatos gyom eltávolítása, nem pedig a talaj porhanyítása. Rét- és legelőterületek fogasolásához például csuklós, kés alakú rétboronák, egyes kultúrák növényápolására pedig hálóboronák készülnek. A rugós fogú boronák egyik változata a rezgő fogú gyomirtó borona, valamint a rugós kapa. Vannak speciális szenzorokkal felszerelt „okos” boronák is, amelyek a gyomok akár 80-90 százalékát is kiirtják.
Attól függően, milyen növénykultúráról van szó, a gyomirtó eszközök kifordítással, vagy kivágással szabadulnak meg a gyomoktól. A búzában például tavasszal boronával is lehet ritkítani a gyomot, de a megfelelő boronafajtát kell kiválasztani, és ügyelni kell a talaj állapotára is, hogy ne legyen például túl vizes. Ekkor a talaj tömörödése miatt sem ajánlatos a földekre menni. Ugyanúgy nagy károkat okozhatunk, ha túl száraz a talaj. Ügyelni kell a növény állapotára is. Ha az nincs jól begyökeresedve, illetve ha túl sekélyen van a növény gyökere, könnyen kihúzható a gyomokkal együtt. A harmadik leveles állapotig a búzánál nem is szabad mechanikus gyomirtást végezni, viszont az ennél későbbi művelet elősegítheti annak bokrosodását. A gyomok mechanikus irtásának sikere függ a talaj típusától is. Kötött talajokon a borona munkája kevésbé eredményes.
Kukoricánál 3-4 leveles állapotban már géppel irtható a gyom, de alkalmazható az a módszer is, hogy röviddel a kelés előtt elvégezzük a vakpásztázást, majd az újabb műveletre a kukorica 8-18 cm közötti magassága idején kerülhet sor az erre alkalmas gépi eszközzel.
Lehet alkalmazni magtakaró fogast is gyomirtásra, de a napraforgónál nagyon ügyelni kell, mert például a magtakaró annak alacsony felépítése miatt a 4-6 leveles napraforgóban nagy károkat okozhat. Ennél sokkal hatásosabb a gyomfésű.
Ideális időpont a mechanikus gyomirtásra a napos, száraz idő. Ha a boronát választjuk, ajánlatos a gyomirtást elvégezni még a gyomok fejlődésének kezdetén. Figyelni kell azonban a munkasebességre és a kések szögének megfelelő beállítására, hogy azok a lehető legkisebb mértékben sértsék a kultúrnövényt.
(-er)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.