<p>Nagyjából kétféle embert ismerünk: akinek van kertje, s akinek nincs. Ezek közt átmenetet képez a balkonos: ő egyszerűbb a kertinél, de fényűzőbb annál, aki csak lakása szobanövényeivel törődhet.</p>
Balkonok bája
BOROSS AMBRUS
Bizonyos értelemben tarthatjuk a balkont egyfajta hátsó kiskapunak vagy egy urbanizált kis természet-segélycsomagnak is, de jobb, ha nem e célból tartjuk. Annyi bizonyos: a balkon nem a lakás meghosszabbítása, s főként nem a lakberendezés zsúfoltságán enyhíteni hivatott helyiség (akkor ugyanis kamra, szerszámosláda vagy biciklimegőrző volna a neve). A balkon a modern ember kültelke. Amiként például a szegény modern emberé az ablakpárkány. Egy epigrammányi kert.
Könnyen belátható, nem a nagysága fontos. Az sem igazán, mennyi virágnak ad otthont: önmagában sem a balkon mérete, sem növényeinek mennyisége nem mérvadó. Nem baj, például – hogy klasszikust idézzünk –, ha „egy hernyót is aligha töm degeszre”. Lényeges viszont, miként az emberben, hogy van-e valaminő sajátos varázsa, sava-borsa, legalább egy kedves tulajdonsága. Ezenfelül, amennyire csak lehet, nézzen a természetbe, fákra, füvekre, jobb híján sövényre.
Innentől kezdve tavasztól őszig könnyű dolgunk van. Télen több türelemmel jár élővé varázsolni, de nem lehetetlen. A legcsekélyebb igényű balkonkertésznek találták föl a cserépedényt: lehet választani, puszpáng, vagy levélpetrezselyem kerül-e földjébe. Mindkettő szép zöld lombot nevel, mindkettőnek van bizonyos természet adta rusztikus (a falut vagy a temetőt felidéző) jellege, öntözni persze télen is kell őket. Megfelelő cserépben – vagy két különböző nagyságú cserépben, a cserepek közt színes falevél vagy szalma vagy föld a szigetelő – vígan áttelelnek. Mindenből a kicsi a legalkalmasabb: kenyértörés esetén (ha egy napon rettentő nagy hideg köszöntene be) a kis cserépben nevelt kis növény gyorsan és megerőltetés nélkül bemenekíthető.
A gyakorlatias vagy bio-balkontulajdonos gyógy- vagy fűszernövényt tart az ablaka előtt vagy alatt, fából készült mély virágládában. Az ilyenben két-két gyógynövény közt egy-egy hagymának is jut hely, a változatok száma végtelen: tulipánhagymának, nárciszhagymának, vöröshagymának, fokhagymának. A metélőhagyma továbbra is népszerű. Télen persze a virágládát nem a balkon legkülső szegélyén tartjuk, hanem a fal mellett, hogy legalább a hátulja védve legyen. Nagyobb hidegekben zsákot dobunk rá. Ha gumós virágot ültettünk bele, már most letakarhatjuk zsákkal.
Végül több olyan cserepes virág és sok örökzöld beszerezhető, melyekben a tél nem tesz kárt, ha növényeinket egyébként megvédjük a széltől, hótól. A díszítő kiegészítők sora végtelen: bármi a balkonunk dísze lehet, ha örömünkre szolgál, a toboztól a koszorúig, a fagyöngytől a homoktöviságig. Minimalista balkonosok az üvegajtó belsejére ragasztanak valamit, ami a kinti világgal vagy a közelgő karácsonnyal függ össze, angyalt például. (g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.