Agrolens, ahol a név (is) kötelez a lencsetermesztésre

a

Betakarították az idei lencsét a csenkei Agrolens vállalatnál, ahol már 1985 óta termesztenek lencsét. Ma azonban már nem azért, mert megéri ezzel foglalkozni.

Az Agrolens az egyike annak a mindössze két vállalatnak Szlovákiában, ahol még foglalkoznak lencsetermesztéssel. Azonban már jóval kisebb területen, mint anno. „1985 óta vetjük a lencsét, akkoriban még 250 hektáron vetettük, most már csak 80 hektár lencsénk van. Mi is csak azért maradtunk meg ennél a növénynél, mert a cég neve kötelez” – mondja az Agrolens tulajdonosa, Németh György mérnök.

Ennek két fő oka is van a cég tulajdonosa szerint. Az egyik az, hogy nincs kereslet a hazai termék iránt. „Sokkal olcsóbb a külföldi behozatal, és hiába érvel bárki a hazai jó minőséggel, a csomagolóüzemek inkább az árat nézik. Nekünk 700 eurót kellene kapnunk az áruért, ha azt szeretnénk elérni, hogy rentábilis legyen a termesztés, a lencse tonnáját viszont behozzák már 500 euróért” – mondja Németh György.

A másik nyomós ok, amiért nem akar senki foglalkozni a növénnyel az, hogy a lencsetermesztők nem kapnak támogatást. „Mivel Szlovákiában nincs vetőmag-előállító illetve -szaporító cég, nem igényelhető támogatás. Ugyanazt a vetőmagot használjuk már 10 éve, de nincs semmi probléma a hozamokkal” – mondja a lencsetermesztő. Majd hozzátette még, hogy mindennek az alapja az alapos tisztítás. Közvetlenül az aratás után alaposan kitisztítják a lencsét minden szennyeződéstől és a töredezett magoktól. Majd ezt használják fel a következő idényben vetőmagként. És hogy mi a titka a jó termésnek? „Nagyon fontos, hogy a növény virágzáskor elegendő csapadékot kapjon. 40 milliméter csapadék elegendő a növénynek, és ez idén megvolt. Amennyiben nem esik az eső a kellő időben, öntözni tudjuk a területet, ami nagy előnyt jelent” – magyarázza a szakember.

A lencse termesztését illetően továbbá elmondta, soha nem tesznek lencse után lencsét, a legjobb elővetemény a gabonafélék. Tavasszal át kell „simítózni” a talajt, mert nagyon fontos, hogy egyenes talajba kerüljön a mag. „A lencse nagyon alacsony növény, mindössze 15-20 cm, de beérés előtt, amikor a hüvelyek feltelnek a szemekkel, az első kisebb szél hatására megdől, mivel nagyon lágy a szára, és a magok nehezek. A betakarításnál ez komoly problémákat okozhat, főleg, ha egyenetlen a talaj” – mondta Németh György.

A lencse termesztését illetően még hozzátette, náluk nagyrészt könnyű talajok vannak, az egyik legfontosabb művelet a gyommentes környezet kialakítása, NPK-t is adagolnak 15-15-15 arányban. Komolyabb betegségek nem károsították idén a növényt. Aratás előtt nem alkalmaznak deszikkáló szereket, az aratásához pedig megtartották a jó öreg kombájnjukat.

Németh György elmondta, a lencse mellett még azért is kitartanak, mert vállalkozásuk fontos részét képezik a madáreledelek előállítása, amibe szintén tesznek lencsét. De még azért is, mert nagyon jó előveteménynek számít, különösen a gabonafélék esetében. Az Agrolens 350 hektáron kemény búzát is vet. Továbbá 200 hektáron búzát, 100 hektáron tavaszi sörárpát, 200 hektáron repcét, 250 hektáron pedig kukoricát termeszt, ebből 25-25 a piros (amit egyébként nagyon nehéz beszerezni) és az apró sárga. Ennek a madártápok készítésénél van jelentősége. Vetnek még borsót, kölest, napraforgót, bükkönyt, és vannak takarmánynövényeik is. „A galambtápokhoz például 18 különböző komponenst használunk” – magyarázza a széles portfólió jelentőségét a szakember. A raktározás azonban nem egyszerű, hiszen minden egyes összetevőt külön kell raktározni.

Bár a lencse június elején még nagyon szép volt, a júniusi nagy melegek nem tettek jót a növénynek, és ez a hozamokon meg is mutatkozott. „Nem értük el a tavalyi szintet, azonban így is elégedettek vagyunk az 1,4 t/ha hozamokkal, ami viszonylag jó átlagnak mondható” – zárta az idei értékelőt a csenkei vállalkozó.

(czm)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?