Ahhoz, hogy egy-egy kezeléssel többféle károsító ellen védekezzünk, néha 4-5 szert is összekeverünk. A növényvédő szerekhez gyakran keverünk egyéb nedvesítő, tapadás- és hatásfokozó készítményeket, valamint lombtrágyákat is.
A vegyszerek keverhetőségéről
A permetező szerek keverésekor sokszor már az is csoda, ha a permetlétartályban csomómentes, leülepedésre nem hajlamos levet kapunk. Ám ekkor még mindig kérdéses, hogy a biológiai összeférhetőség szempontjából helyesen jártunk-e el. Annál is inkább fontos e kérdésnek a tisztázása, mert az esetleges károsodások szabad szemmel nem láthatók. Közel másfélezer engedélyezett készítmény van ma forgalomban, így a permetező szerek keverhetőségét a régebbi töredékszámhoz képest ma már lehetetlen táblázatba foglalni. Néhány szempontra azonban érdemes figyelni:
1. A víz keménysége: permetlé készítéséhez az esővíz vagy a trisóval lágyított (4-6 dkg/100 liter víz) víz alkalmas.
2. A víz hőmérséklete: legjobb a 15-21 C-fok közötti vízhőmérséklet, hideg vízben ugyanis nehezen oldódnak a sók és más anyagok.
3. A permetlé-koncentráció: összességében 4-5 %-nál ne legyen magasabb, mert az oldott és a szilárd részecskék egymásra kedvezőtlenül hatnak.
4. keverési sorrend: először a por alakú, majd a folyékony halmazállapotú, végül pedig a permettrágyák kerüljenek a tartályba.
5. A törzsoldat: felhasználás előtt minden szert külön edényben, kis mennyiségű vízzel, csomómentesre keverjünk el, majd szűrőn keresztül öntsünk a permetező tartályba.
6. Lemosószerek: Az úgynevezett lemosószereket sem egymással, sem pedig más növényvédő vagy hatásfokozó szerrel nem lehet keverni! A töménységre ezeknél is oda kell figyelni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.