A krizantém vírusbetegségei

A krizantém a késő őszi hajtatott virágok közé tartozik. Hajtatása során több kórokozó is veszélyezteti egészséges fejlődését.

A növényt ritkábban károsítják vírusos betegségek, ám pusztításuk az állományban jelentős lehet. Ebbe a betegségkategóriába sorolható a paradicsom bronzfoltossága, melynek hatására a krizantém levelei foltszerűen megbarnulnak majd elszáradnak. Veszélyes vírushordozó a nyugati virágtripsz is. Virágzáskor gyakran jelentkezik a virágtorzulás, amelynek hatására a virágok fakó színűek, a sziromlevelek csavarodottak, kócosak lesznek. A vírusokat a levéltetvek terjesztik, amelyek már dugványozáskor fertőzhetik a növényeket. A leghatásosabb védekezés a vírusos betegségek ellen a növények megvédése a tetvektől, tripszektől és más szívogató kártevőktől. Nálunk a krizantém esetében nem engedélyeztek vegyszerhasználatot. Külföldön az ajánlott permetszerek közé sorolják a BI 58 Nové, Actara WG, Aztec, Calypso, Mospilan, Pirimor stb. készítményeket.

Fehérrozsda már nálunk is

Az elmúlt évben már nálunk is észlelték krizantémon a nagyon veszélyes karantén betegséget, a fehérrozsdát (Puccinia horiana), amely a vírusbetegségek közül a legnagyobb gazdasági károkat, terméskiesést okozza. A betegség tünetei a levélen és a levélnyélen láthatók. A levél színén apró, sárga besüppedő foltok keletkeznek, ezek később megbarnulnak. A levél fonákján kiemelkedő fehér gombatelepek fejlődnek, ezekről kapta a betegség a fehérrozsda elnevezést.

A betegség súlyos levélpusztulást eredményez, a hajtások és a virágok gyengén fejlődnek. A fehérrozsda az EU összes tagországában karantén betegségnek számít, ezért észlelését haladéktalanul jelenteni kell a járási növényvédelmi szolgálatnak a zárlati intézkedések foganatosítása érdekében. A betegséget a Komáromi járásban már több helyen diagnosztizálták.

A fertőzés elleni védekezés legfontosabb eleme az egészséges szaporítóanyag beszerzése, a növénymaradványok következetes megsemmisítése, és a megelőző állományvédelem. Megelőző permetezésre használhatók a szeptóriánál említett permetszerek 7-10 napos kezelésismétléssel. Az egyes krizantémfajták azonban permetszerekre érzékenyek, ezért a vegyszerek alkalmazásakor legyünk óvatosak, csak növénypróba után permetezzünk.

Ha lehet, rezistens, tehát betegségekkel szemben ellenálló fajtákat válasszunk. Főleg ott érdemes ezt a tanácsot betartani, ahol a betegség már egyszer felütötte a fejét.

Szeptóriás levélfoltosság

Gyakori levélbetegség a szeptóriás levélfoltosság is, amire egyes krizantémfajták különösen fogékonyak. Főleg a szabadba kiültetett, évelő krizantémon jelentkezik gyakran. A betegség tüneteit csak a levélen találjuk meg, kezdetben 0,5 cm barnás kör alakú foltokban. Ezek egyre jobban terjednek, majd összefolynak a levélen. Az ilyen levél száradni kezd, érintésre vagy szélmozgásra lehullik, a virág felkopaszodik. A betegség első tüneteitől kezdve rendszeresen használjunk Dithane, Folpan, Merpan, Efuzin, Novozir stb. készítményeket.

A krizantém didimellás betegsége

főleg a hajtatásban termesztett fajtákon fordul elő, azonban egyes fajták fogékonysága eltérő. Akkor gyanakodhatunk e betegségre, amikor a levélen kör alakú szürkésbarna vizenyős, egyre nagyobbodó foltok jelennek meg. A levél később elhal. A virágfészekből barna rothadás indul ki, majd a virág teljesen elrothad. A gomba leginkább öntözéssel terjed, és a bőrszöveteken, sebeken keresztül fertőz.

A krizantén gyakori virágzáskori betegsége a botrítiszes betegség. Először a már nyílott virágok sziromlevelein jelenik meg, amelyek csúcsa barnulni kezd. A barnulás fokozatosan az egész virágra átterjed. A virágokon szürkésfehér penészgyep jelenik meg. A betegség a párás, meleg, szellőzetlen viszonyok között hatalmaskodik el. Akkor szembesülünk vele a leggyakrabban, ha ősszel a virágok korán kinyílnak, és a termelők a virágzást a krizantém letakarásával, hűvös helyen történő tárolásával próbálják késleltetni. A legjobb védekezés e betegség ellen a helyes termesztési gyakorlat betartása. Kiegészítő kezelésként használhatók a következő vegyszerek: Folpan 80 WDG (0,2%), Rovral Flo (0,15%), Ronilan WG (0,1%) + tapadószer, például Agrovital.

A szerző növényvédelmi szakértő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?