A fák törzsének meszelése

Vannak olyan termelési eljárások, amelyeket indokolatlanul helyeztünk használaton kívül és felejtettünk el. Ezek közé tartozik a gyümölcsfák törzsének meszelése is.
A legtöbb gyümölcsfa törzsének a kérge sötét árnyalatú.

Vannak olyan termelési eljárások, amelyeket indokolatlanul helyeztünk használaton kívül és felejtettünk el. Ezek közé tartozik a gyümölcsfák törzsének meszelése is.

A legtöbb gyümölcsfa törzsének a kérge sötét árnyalatú. Télen, napsütéses nappalokon a dél felé eső oldalon a sötét kéreg felmelegszik és kiterjed; éjszaka viszont a kéreg erősen lehűl és összehúzódik. A gyakran megismétlődő térfogatváltozás következtében a sejtek felrepednek, a szállítószövetek megszakadnak, és ez a törzsön hoszszanti, függőleges fagyrepedések alakjában jelenik meg. Ha a repedéseket nem kezeljük, akkor belőlük nagyobb kiterjedésű fagyfoltok keletkeznek, amelyek évről évre szélesednek, és végül a törzs pusztulását idézik elő. Ha a gyümölcsfák törzsét késő ősszel bemeszeljük, akkor a fehér felület a téli napsugarakat visszaveri, a szövetek nem melegszenek fel, és elmarad a szinte naponként megismétlődő dilatációs változás, tehát nem következnek be a fagyrepedések sem. Fél évszázaddal ezelőtt még igen elterjedt volt a törzsek bemeszelése. Majd később az volt a kifogás az eljárás ellen, hogy a vastag mészréteg pikkelyei alatt a kártevők és a kórokozók spórái búvóhelyet találnak, és ott zavartalanul telelnek át. Ezt a hátrányt kiküszöbölhetjük oly módon, hogy ritka, könnyen folyó mésztejet készítünk, és azt nagyon vékony rétegben kenjük a fák törzsére és a vastagabb ágakra, vagy éppen a permetezőgéppel hordjuk fel a finom mészréteget, amely így már nem repedezik fel, és nem nyújt búvóhelyet a kártevőknek és a kórokozóknak. Ha a törzsön mégis keletkeznek fagyrepedések , akkor azoknak a széléről az elhalt szöveteket éles késsel lefaragjuk, és a sebet bekenjük sebvédő pasztával. Hazánkban a kajszi- és őszibarackfák nehezen viselik el a tél viszontagságait: a nagy hőmérsékleti különbségek hatására a törzsön fagyrepedések jelenhetnek meg. Ezek a sebek az évek múltával egyre mélyülnek, nagyobbak lesznek, felületükön mézgacseppek jelenhetnek meg. A szállítónyalábok sérülése meggátolja a nedvkeringést és ez akár a fa pusztulását is okozhatja. Ezeket a sebeket feltétlenül kezelnünk kell.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?