A tudatos jelenlét művészete: a mindfulness

A tudatos jelenlét művészete: a mindfulness

A mai felgyorsult, ingerekkel teli világban az elménk állandóan dolgozik: megfigyel, analizál, elmélkedik, a múlton vagy a jövőn rágódik. Mindezek miatt csak ritkán vagyunk részesei a jelen pillanatnak, hisz az agyunk folyton teli van különféle gondolatokkal, és nem figyelünk arra, ami az itt és mostban történik. 

 

A figyelem tudatos összpontosítása nem egyszerű

Próbáltunk már valaha semmire, tényleg semmire sem gondolni, akár csak pár perc erejéig kiüríteni az elménket? Ha igen, akkor jól tudjuk, hogy bár egyszerűnek tűnik, de valójában cseppet sem az. 

Ugyanígy az sem, ha egy adott dologra hosszabb ideig szeretnénk koncentrálni. Ahhoz, hogy a figyelmünket kontrollálni tudjuk, meg kell tanulnunk tudatosan irányítani azt – erről szól a mindfulness. 

A módszer gyökerei a buddhista hagyományokból erednek, ugyanakkor előszeretettel alkalmazzák a modern orvoslásban is, például a Swan Lake Központ rehabilitációs programjában is szerepelnek mindfulness gyakorlatok. 

A dolog lényege ugyanis az, hogy a figyelmüket az “itt és most” pillanatára összpontosítsuk, a felmerülő érzéseket, gondolatokat pedig ítélkezéstől mentesen fogadjuk el. 

Mivel az elme teljes kiürítése szinte lehetetlen, ezért a gyakorlás során általában valamilyen testi érzetre (például a légzésre) koncentrálunk, és arra törekszünk, hogy a gondolataink ne kalandozzanak el.

Legyünk jelen a pillanatban!

Vajon az életünkből mennyi időt töltünk azzal, hogy a múlt történésein merengünk vagy a jövő bizonytalansága miatt aggódunk? Lássuk be: rengeteget. De vajon nem felesleges-e mindezeken ennyit töprengeni, tekintve, hogy egyiket sem vagyunk képesek befolyásolni? Hisz mindkettő csak a fejünkben létezik, egyetlen valóság van, a jelen pillanat, amit viszont igenis tudunk irányítani. 

Jogos a kérdés, hogy miért nem ezzel foglalkozunk inkább? Mi értelme olyan történésekre pazarolni az energiánkat, amik már lezajlottak, vagy az sem biztos, hogy egyáltalán bekövetkeznek? Így végiggondolva teljesen logikus a dolog, ugyanakkor az emberi elme működése bonyolult, ezért nekünk kell irányítani a tudatunkat ahhoz, hogy valóban a jelen pillanat eseményeire koncentrálhassunk. 

A mindfulness elfogadásra is tanít

Az ítélkezés mindenkiben jelen van, sokszor ösztönösen alkalmazzuk. Bár gyermekként még nyitottak vagyunk, felnőve azonban mindent és mindenkit bírálunk, és minősítünk: ez rossz, az jó, ez hasznos, az felesleges…

Az efféle gondolatokra adott reakcióink pedig sokszor félrevezetőek, és ha folytonosan negatívak, az hosszú távon káros a mentális egészségünkre. 

A mindfulness azonban megtanít arra, hogyan szabaduljunk meg az állandó ítélkezéstől. A meditáció gyakorlása során elsajátítjuk annak a képességét, hogy ezeket az érzéseket, gondolatokat engedjük felbukkanni, viszont nem hagyjuk magunkat azonosulni velük. 

Megtanuljuk, hogy ezek “csak” gondolatok, amik előjönnek, majd ugyanígy el is tűnnek, de nem határoznak meg minket. Ezáltal nagyobb kontrollt gyakorolhatunk az életünk felett.

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?