A pálmasodró a fő felelős

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatói bizonyítékokat találtak arra, hogy a cibetmacskák terjesztik Kínában a SARS-vírust – írja a BBC News. A kórokozó nyomait megtalálták több állat ketrecén. A WHO kutatócsoportja megtalálta a SARS nyomait egy észak-kínai étteremben, ahol egy fertőzött férfi dolgozott korábban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatói bizonyítékokat találtak arra, hogy a cibetmacskák terjesztik Kínában a SARS-vírust – írja a BBC News. A kórokozó nyomait megtalálták több állat ketrecén. A WHO kutatócsoportja megtalálta a SARS nyomait egy észak-kínai étteremben, ahol egy fertőzött férfi dolgozott korábban. A kórokozó nyomait azokon a ketreceken találták meg, amelyekben a cibeteket tartották az étteremben. A WHO szakemberei szerint kétségtelen, hogy a kínai betegek a cibetektől kapták el a betegséget. Azt azonban egyelőre nem tudják, hogy milyen módon terjed át az állatokról az emberekre a kórokozó. A kínai hatóságok először 10 napja vetették fel, hogy a vírust a cibetek terjeszthetik, ezért elrendelték több mint 4 ezer állat levágását is. A WHO akkor arra figyelmeztetett, hogy az állatok lemészárlása elhamarkodott lépés. A mostani eredmény azonban a kínai hatóságokat igazolja.

A cibetvédők reményei

Kínai állatvédők abban reménykednek, hogy az atípusos tüdőgyulladás (SARS) megbetegedésekkel összefüggésbe hozott cibetmacska-féleség végképp eltűnik az étlapról. Egyes aktivisták ezen felül azt is szorgalmazzák, hogy az állatokat leölésük helyett egyszerűen engedjék szabadon. Szerintük ugyanis attól nem kellene tartani, hogy e vadon élő cibetmacska-félék fertőznének meg embereket, hiszen ezek a félénk, éjszaka aktív állatok, ha egyetlen embert is meglátnak, hanyat-homlok menekülnek.

Ennek a cibetmacska-félék közé tartozó kis állatnak a pontos neve álcás pálmasodró (Paguma larvata). 80 centiméter hosszúra is megnőhet, amiből a farka 45 centiméteres, súlya pedig 2 és 5 kilogramm között mozog. De meghízhat akár 11 kilogrammosra is. Apró állatokkal és gyümölcsökkel táplálkozik, ovális, csíkos pofácskája pedig a menyétére emlékeztet.

Közvetlen bizonyíték arra, hogy a járvány erről az állatra terjedne át az emberre, valójában nincs. A tudósok csak azt állítják, hogy hasonlóság van a legújabb, állítólag SARS-betegnél felfedezett coronavírus és aközött, amit e cibetmacska-féleségnél találtak, pontosabban annak ketrecén. Ezért viszont nagyon is elképzelhető, hogy a kórokozó mégis csak erről az állatról terjedt át az emberre. De jegyezzük meg, nem konkrétan a cibetmacska, hanem rokona, az álcás pálmasodró a vírushordozó.

A hazánkban működő, távol-keleti specialitásokat kínáló vendéglők is csak ellenőrzött hazai vagy importhúst dolgozhatnak fel. Az importált állat vagy hús szigorúan engedélyköteles – válaszolta Martin Chudý, az Állat-egészségügyi Felügyelet szóvivője kérdésünkre, vajon megtörténhet-e, hogy valaki nálunk a Kínában ínyencfalatnak számító cibet macskát kér és kap tányérjára.

Az elmúlt napokban mindössze egy új SARS-esetet találtak Dél-Kínában. Távol azoktól a területektől, ahol a másik két SARS-gyanús beteget regisztrálták. Bár a vírus nem terjedt el, hongkongi kutatók szerint a mostani megbetegedéseket okozó vírustörzs veszélyesebb lehet, mint az, amelyik 2003-ban közel 800 ember halálát okozta világszerte. (o-o, mti, gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?