A lombkártevők közül a legjelentősebbnek a szakirodalom a molytetveket tartja. A parányi kártevőt a kertészek liszteskének nevezik, teste fehér viaszos bevonata miatt.
A liszteskék most is károsítanak
Rendkívül szapora kártevő
Az üvegházi molytetűt (Trialeurodes vaporariorum), népiesen liszteskét nagyon nehéz megkülönböztetni a dohánymolytetűtől (Bemisia tabaci). Az apró rovarok szárnyait – melyek nyugalmi helyzetben háztetűszerűen csukódnak – és testét lisztharmatszerű finom por borítja. Szívogatásuk nyomán a leveleken sárgás foltok keletkeznek, melyek később összefolynak, majd az egész levél elsárgul, elhal és lehull. A fertőzött növények a tetvek ürülékétől fényes, cukros bevonatúak, mézharmatosak lesznek. A kiválasztott mézharmaton megtelepszik a korompenész, amely sötét bevonatánál fogva csökkenti a levelek asszimilációs felületét, képességét. A növények tenyészideje lerövidül, az egyedek legyengülnek, nem tudják terméseiket kellően kinevelni, a termések gyorsabban rothadásnak indulnak.
A kártevőnek térségünkben évente 10–12 nemzedéke is kifejlődhet, ezért észlelése esetén azonnal védekezni kell. Meg kell akadályozni, hogy a nőstények a levél fonákjára rakják tojásaikat. Egy nőstény liszteske ugyanis akár 150–500 tojást is lerakhat. A tojásállapot mindössze 7–10 napig tart, s ebben az időszakban a kártevő rendkívül ellenálló a növényvédő szerekkel szemben.
A tojásokból kikelt, mindössze 0,29 mm hosszú lárva a levél fonákján telepszik meg. A növény felületén vándorol és letelepedésre alkalmas helyet keres. Ilyenkor érzékeny a kártevő a következő rovarölő szerekre: pl. Actelic (0,2%), Diazol 50 EW (0,1%) stb. A pici lárva 1-2 nap elteltével, a vedlés után elveszti lábait és a pajzstetűhöz hasonlóan letelepedve él. További helyváltoztatásra 6-8 napig képtelen, mozdulatlan lárvaként él és a vegyszerekre se érzékeny. A lárva fejlődése során négy fokozat különíthető el. A negyedik fokozat a nimfa, amely lárvabölcsőt készít. E fejlődési szakaszban 5-6 napig nem táplálkozik, a növényvédő szerekkel szemben rendkívül ellenálló!
A sok permetezés drágítja a kertészkedést
A molytetvek ellen nagyon nehéz védekezni. Ugyanis a permetszerek többsége csak a repülő egyedeket pusztítja, ez a liszteske esetében össznépességének mindössze 1-5%-a lehet. Ebből adódóan a védekezés utáni napokban a lepkék ismét nagy tömegben jelennek meg. Rontja a védekezési esélyeket, hogy növekszik a rovarok ellenálló képessége a jelenleg használt permetszerek többsége ellen. A foszforsavészterek, karbamátok és pyretroidok ellen már például észlelhető a rezisztencia. ĺgy nem ritka, ahol a tenyészidőszak alatt évjáratonként 10-15 alkalommal kell védekezni ellene, ez pedig tovább drágítja a termesztést.
A kifejlett liszteske három nap után megkezdi a tojásrakást, tehát a védekezés kulcsa az imágók (lepkék) pusztítása. A kártevőt a tojásrakás előtt kell megsemmisíteni!
Természetes ellenségei
A liszteskének az üvegházakban, fóliasátrakban vagy a lakásokban csak kevés természetes ellensége van, ezért szinte korlátlanul tud szaporodni. Néha a természetből berepül az Encarsia liszteskeparazitoid, de a parazitáltság ritkán éri el a nagyobb mértéket. A repkedő, rajzó molytetvek ellen a következő készítmények használhatók: Actara (0,02%) /7/, Actelic 50 EC (00,2%) /7/, BI-58 (0,1%) /21/, Aplaud 25 WP (0,1%) /14/, Calypso 480 SC (0,02%) /14/, Mospilan 20 SP (0,05%) /10/, Karate 5 EC (0,04%) /5/, Vaztak 10 SC (0,03%) /5/, Talstar 10 EC (0,2%) /7/ stb. Kifejezetten a lárvákat pusztítja a Nomolt 25 SC (0,1%) /14/, Sanmite 20 WP (0,1%) /7/ és a Rimon 10 EC (0,05%) /14/. Az utóbbi készítmények a repülő rovarokat nem pusztítják, ám a hatásuk hosszú ideig tart. Főleg a Rimon használata javasolható, amely két helyen blokkolja a kártevő kitinszintézis-képzését. A kezeléseket ötnaponként ajánlatos megismételni. A szereket cserélgessük a rezisztencia kialakulásának megakadályozása végett. Azonban a 15 C fok alatt már ne permetezzünk. Csak a mozgó alakok – lárva és imágók – elleni összehangolt rendszeres védekezésekkel tudjuk a kártevőt leküzdeni, a károsítási értéket küszöb alatt tartani.
Minden kezeléskor ügyeljük az élelmezés-egészségügyi várakozási idő maradéktalan betartására.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.