A jó palánta előállítása már fél siker

A növénytermesztés technológiája rohamosan fejlődik. Az alapvető szemléletek viszont erős, megdönthetetlen alapokon állnak. Az egyik ilyen örök igazság, a sokszor elcsépeltnek vélt „az egészséges palánta már fél siker” szlogen, amelyet minden kertészkedő ismer.

A növénytermesztés technológiája rohamosan fejlődik. Az alapvető szemléletek viszont erős, megdönthetetlen alapokon állnak. Az egyik ilyen örök igazság, a sokszor elcsépeltnek vélt „az egészséges palánta már fél siker” szlogen, amelyet minden kertészkedő ismer. Munkánk során sokszor találkozunk olyan esetekkel, mikor a termesztő a már meglévő problémára keresi a gyógyírt, rengeteg olyan pluszköltséget vállalva, melyek sokszor nem hozzák meg a várt hatást. A modern kertészkedés alapelve a megelőzés, közvetett vagy közvetlen formában. Ugyanez igaz a palántanevelésre is.

Hogy szoktuk kezdeni az évet? Az első utunk általában a gazdaboltba vezet, tele pénztárcával, az előző évi takarékoskodásunk nagy részével. Az méregdrága hibridmagok láttán elcsuklik a hangunk. De megszoktuk minőségüket. Utána válogatunk a szubsztrátumok kínálatában, nevelőtálcát választunk. Lecsappan pénztárcánk tartalma, hazamegyünk és optimizmussal túlfűtve vágunk neki ennek az évnek. Ugyanúgy mint tavaly, tavalyelőtt és kitudja mióta. Nem lenne kifizetődőbb módszert változtatni?

A palántanevelés összes költségünknek egy jelentős hányadát teszi ki. Ezt úgy is értelmezhetjük, hogy ezen a területen lehet a legtöbbet megtakarítanunk. Nem biztos, hogy más termékre kell váltanunk, elég ha egy megbízható és olcsó szaküzletet keresünk fel. Vásárláskor mindenképpen figyeljünk oda néhány nagyon fontos tényezőre:

– mindig eredeti csomagban, szavatossági időn belüli, lehetőleg hibrid magot vásároljunk;

– használjunk fehértőzeg alapú (biela/svetlá, németül hochmortorf, angolul blond peat) szubsztrátumokat. A legjobb a baltikumi tőzeg. Pórusos, kellő adalékanyagokkal nagyon jól tartja a nedvességet, steril termesztési közeg. Magvetésre használjon finom struktúrájú szubsztrátumot, tűzdelésre, konténeres termesztésre a durvább struktúrájú használata célszerűbb;

– ha feketetőzeg mellett dönt, a németországi minőség a legjobb. Ügyeljen a komposztalapú tőzegkeverékekre, sokszor az árharc miatt kevésbé jó minőségűek;

– használjon gombabetegség elleni szereket csávázásra, beöntözésre;

– a szubsztrátumok mindössze 2–3 hétre elegendő tápanyagot tartalmaznak. Ezután használjon magas foszfortartalmú, vízben oldódó műtrágyákat. Ezek serkentik a gyökérnövekedést és fokozatosan erősítik növényünket. Az általános műtrágyáknál sokkal célszerűbbek, mivel a növény által felvehető tápanyagokat tartalmazzák, megfelelő mennyiségben;

– használjon biológiai növényvédő szereket. A fiatal növények még gyengék és nagyon érzékenyek bármilyen külső hatásra, vegyszerre;

– növénykeltetőjében próbáljon kiegyensúlyozott viszonyokat, magas páratartalmat tartani;

– ha lehet, alulról fűtsön, úgy, hogy a meleg levegőáramlás ne érje közvetlenül a palántát;

– ha bármilyen elváltozást észlel növényein, minél előbb kérjen tanácsot. Minél előbb korrigál a hibát, annál kisebb lesz vesztesége. Ne feledje, egy apró hiba óriási kiesést okozhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?