A hagymafélék védelme

A hagyma növényvédelmében fontos szerepe van az előveteménynek és a termesztési hely megválasztásának, a 3-4 éves vetésváltás betartásának. Mély fekvésű talajvizes területeken növekszik a baktériumos lágyrothadás aránya és a kártevők rombolása.

Vetésre csak csávázott vetőmagot használjunk a vetőmaggal és a talajból terjedő kórokozók miatt. A csíranövényt, gyökérzetét, a hagyma föld alatti részeit a talajlakó kártevők – drótférgek, áldrótférgek, pajorok, szárfonálférgek, nárciszlégy és a fésűslábú viráglegyek – is károsítják. Ellenük vetéskor a sorokba alkalmazva használjunk diazinon hatóanyagú talajfertőtlenítőket: Basudin 10 G és Diazinon 10 G (0,6 g/1m).

A vöröshagyma gyomelnyomó képessége rendívül gyenge, így a parcella gyomosodása sokkal hamarabb bekövetkezik, mint más kultúrák esetében, ezért a gyomok elleni védekezés különösen nagy figyelmet igényel. A hagymában megtalálható az összes szántóföldi gyom, ezért a vegetáció alatt herbiciddel és mechanikai gyomirtással kombinálva lehet csak gyommenteséget elérni. Vetés előtt és után, de kelés előtt csak azok a herbicidek alkalmazhatók, amelyek a hagymára veszélytelenek, vagyis a talajhoz erősen kötődnek, így a gyors esők hatására sem mosódnak a csírázó mag közelébe. Ugyanis a hagyma a csírázástól 1-2 leveles fejlettségig rendkívül érzékeny a herbicidekre. Tehát magvetés után 3 napon belül használható a Stomp 330 EC (3–6 l/ha vagy 30–60 ml/100 négyzetméter), amely rossz, sekély magvetésnél tőritkulást okozhat. A jó hatás feltétele az aprómorzsás jól elmunkált talaj és a megfelelő vetésmélység. A kezelést követő 2-3 hét alatt lehullott 20–30 mm-es csapadék fokozza a vegyszer hatását. Vigyázni kell, hogy a permetlé ne érje a kelő cukorrépát, mákot, mert növekedésgátlást, növénypusztulást okozhat. A dughagymánál a vegyszeres kezelést a kiültetés utáni 3 napon belül kell Ramrod Flo (8-11 l/ha) készítménnyel végrehajtani. Hatása az előző készítmény hatásához hasonló, viszont túladagolás esetében sem károsítja a hagymát. A csapadék elmaradása vagy a rögös talaj csökkenti a gyomirtó hatását. A dughagyma gépi ültetését úgy végezzük, hogy a talaj utána ne száradjon ki, ne rögösödjön.

A hagyma kelése előtt a tábla kigyomosodásakor használhatunk glyfozát hatóanyagú készítményeket is: Gliaka, Glyfogan 480 FL, Rondup, Dominator, Kapazin (0,6–1,5 l/ha). A gyomok elszáradása után lehet a kapálást, sarabolást megkezdeni. A készítményeknek utóhatása nincs, 4-5 nap múlva bármilyen kultúra vethető. Azonban elsodródás esetén a készítmény zöld kultúrákra veszélyes. A hagyma 3–4 leveles korában, ill. a hagymalevél viaszrétegének kialakulása után folytathatjuk a gyomirtást a következő széles hatású szerekkel: Galigan 240 EC vagy Goal 2 E (0,8–1/ha, lehetőleg osztott tehát 2 x 0,5 literes adagban). Használható még: Gesagard 80 (0,7-1,2 kg, Prometrex 50 SC (1-1,9/ha), Ronstar 25 EC (3-4 l/ha), Lentagran WP (2kg/ha). Ezeket a hosszú hatástartamú herbicideket posztemergensen, utoljára a hagyma 4-6 leveles korában juttassuk ki, mert akadályozhatja az esetleges utóvetemények csirázását. A felsorolt herbicidek a póréhagyma és fokhagyma gyomirtására is felhasználhatók

Az egyszikű gyomokra kiválóan alkalmasak a speciális készítmények: Agil 100 EC, Targa Super, Gallant Super, Pantera 40 EC és a Leopard 5 EC (0,5–1,5l/ha), a nehezebben irtható tarackra, nádra erősebb adagolás szükséges. E készítmények csak a zöld levéllel bíró gyomokat pusztítják el, ezért lehet, hogy több kezelés is szükséges lehet.

Tavasszal jelenik meg a hagymafélék egyik legveszedelmesebb kártevője, a hagymalégy. Kártételét megelőzhetjük a vetéskori talajfertőtlenítéssel. Az imágók rajzásakor használhatjuk a következő szereket: Basudin 600 EW (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,25%), Metanion 48 EM (0,2%), Sumithion Super (0,1%). A permetszerhez mindig használjunk tapadószert, például Agrovitalt (0,02%).

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hasznos tanács

Eső vagy az öntözés után közvetlenül ne végezzünk gyomirtást, mert a szerek a kultúrák levelein foltos elhalásokat okoznak, így azok piacképtelenné válhatnak. A jó gyomirtó hatás feltétele az aprómorzsás jól elmunkált talaj és a megfelelő vetésmélység. Ajánlatos a herbicides kezelést mechanikai gyomirtással kombinálni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?