A gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly ellen

A gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly napjainkban a kukorica legveszélyesebb károkozói közé tartoznak.

A gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly napjainkban a kukorica legveszélyesebb károkozói közé tartoznak. Mindkét kártevő nemcsak a növények szárán, hanem a csöveken is kárt okoz, így a patogén gombák általi másodlagos fertőzés is gyakori következménye az élősködők károsításána

A gyapottok bagolylepke számos növényfaj termését és virágját támadja, a kukoricacsövet a burkoló felleveleken keresztül fertőzi. A lárva a levelek alatti kukoricaszemeket fogyasztja, a megrágott felület így bejáratot jelent a gombás fertőzések számára. A nőstények petéiket a növények terméseire, virágjaira rakják, a lárvák közvetlenül a kikelésük után azonnal berágják magukat a termésbe, így az ellenük való vegyszeres védekezés lehetősége nagyon behatárolt és időben is korlátozott.

A kukoricamoly kártétele közvetlenül a kukorica edénynyalábrendszerének károsításában nyilvánul meg. A legtöbb lárva a csőbe a szárból jut be, rágásnyomaik elsősorban a száron láthatók. Ez ugyan a terméshozamot csak 10 százalékban csökkenti, de a közvetett kártétele sokkal nagyobb, a lárvák által megrágott területeken a növény elgyengül és fogékonyabbá válik a gombabetegségekkel szemben, a legyengült szár csak korlátozottan szállítja a tápanyagokat a csőhöz, s legtöbbször el is törik.

Mivel mindkét károkozó a növény szárában és termésében károsít, az ellenük való vegyszeres védekezés nagyon korlátozott. A károkozók ellen a biológiai növényvédelem eszközeivel lehet hatásosabban védekezni. A Trichogramma nemzetségbe tartozó fémfür-készek körülbelül 0,8 mm szárnyfesztávolságú darazsak, amelyek különböző lepkefajok petéiben fejlődnek ki úgy, hogy azokat egyszerűen felélik. Ezt a tulajdonságukat használják ki az említett károkozók elleni védekezésben. A fürkészek nőstényei elsősorban szag alapján mintegy 7 m-es körzetben megkeresik a kukoricamoly petéit, és a saját petéiket ezekbe a petékbe rakják, ahol azok pete, lárva és bábállapota kifejlődik, miközben a gazdapetét teljesen felélik. A fürkészek eme tulajdonságát ötvözi a Trichoplus elnevezésű termék, amely a Tricho-gramma két fajtáját tartalmazó polisztirén tablettából áll. Ezeket a tablettákat kell kihelyezni a kukoricatáblában a növények leveleire. Egy hektár kezelése kézi munkával 15 perces munkát igényel, két kezelés közötti idő 7-10 nap. A kapszulából kikelő imágóknak több nemzedéke fejlődik ki, ezek mind a kukoricamoly petéit parazitálják. Fontos az első kezelés időzítése, ezt a kukoricamoly peterakásának kezdetekor kell elvégezni. Az időpontot a forgalmazó cég szaktanácsadói az adott térségben mért adatok alapján állapítják meg, és szállítják ki a felhasználásra szánt kapszulákat, mivel azok hosszú ideig nem tárolhatók. A kapszulákat a növénykultúrában egyenletesen a felső levelek tövéhez kell kihelyezni. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?