Egyre ritkábban készít rántott ételeket, de szívesen fogyaszt olajban érlelt sajtot és zöldségeket? Lényegtelen, hogy az olajat mire használta. Nem számít, hogy megbarnult a sütéstől vagy elszíneződött a fűszerektől, amíg nem tartalmaz ételmaradékokat vagy vizet, újrahasznosítható.
Hová kerül a használt étolaj?
Egyszerű megoldás
Használat után az olajat szűrje át egy tiszta és száraz PET-palackba, a tele palackot leadhatja egy Slovnaft benzinkúton. Ha ön tagja a BONUS klubnak, minden deciliter olajért 1 bónuszpontot kap. Egy liter olaj tehát 10 pontot ér. Az összegyűjtött olajat ezután megtisztítják és bioüzemanyag-összetevőt gyártanak belőle.
Környezettudatosság
A leadott olajmennyiség arról tanúskodik, hogy a környezettudatosság egyre elterjedtebb. Nyolc évvel ezelőtt a begyűjtött olaj mennyiségét csak kilogrammokban mérhettük, ma már tonnákról beszélünk. A 2019-es év első félévében például csaknem 38 tonnányi olajat adtak le a gyűjtőhelyeken, 5 tonnával többet, mint a 2017-ben összegyűjtött olaj mennyisége. „Nagyszerű, hogy egyre többet gondolunk a környezetünkre, és ahelyett, hogy a lefolyóba öntögetnénk káros anyagokat, újrahasznosítjuk őket” – tette hozzá Anton Molnár.
175 gyűjtőhely
Szlovákiában jelenleg 175 gyűjtőpont van, ahol le lehet adni a használt étolajat. A falvakban és városokban levő Slovnaft benzinkutak mellett Pozsonyban a régi vásárcsarnokban, a Farkastorok (Vlčie Hrdlo) városrészben levő Slovnaft vállalatnál, és a décskelecsényi (Kľačany) terminálnál is helyeztek el tárolókat. „Idén ősszel szeretnénk 200 darab fölé emelni azoknak a benzinkutaknak a számát, ahol le lehet adni a használt étolajat” – mondta Anton Molnár, a Slovnaft kommunikációs igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.