Visszavágásról van szó?

Somoskő. Amikor szeptember 17-én Somoskő váránál hivatalosan is megnyitották az államhatárt, még senki nem sejthette, hogy heteken belül az örömbe jó adag üröm is vegyül. Sőt odaát manapság néhányan nyíltan bizonyos visszavágásról beszélnek, amelyet Szlovákia alkalmaz a magyarokkal szemben.

Somoskő. Amikor szeptember 17-én Somoskő váránál hivatalosan is megnyitották az államhatárt, még senki nem sejthette, hogy heteken belül az örömbe jó adag üröm is vegyül. Sőt odaát manapság néhányan nyíltan bizonyos visszavágásról beszélnek, amelyet Szlovákia alkalmaz a magyarokkal szemben.

A megalapozatlan vádak talán a falu és a vár történetében gyökereznek. A trianoni békeszerződés a várromot Csehszlovákiának ítélte, az alatta elterülő falut 1924. február 24-én juttatták vissza Magyarországnak. Somoskő várát a nyolcvanas években Fülek környéki munkások tatarozták, a munkálatok közel tíz évig folytak, s a költségeket teljes egészében a csehszlovák állam állta. Talán ezért nézték sokan rossz szemmel ideátról a határ megnyitását. Egy magas rangú szlovák vámtiszt például a hivatalos határnyitás előtti napokban megjegyezte: „Nem kellene csak úgy ingyen odaadni a várat a magyaroknak. Mi felépítettük, ők egy fillért nem adtak, és most gyönyörködnének benne.”
Ha nem is hivatalosan, de az ilyen és hasonló vélemények átjutottak a határon, és nem csoda, ha a magyarok gyanakodni kezdtek. Ugyanis a vár kapujában hétfőtől 40 korona belépőt kérnek minden magyar oldalról érkező turistától. Forintot a jegyárusok nem fogadnak el.
A gyanú csöppet sem megalapozott, nyilván csupán arról lehet szó, hogy a határ mentén élő emberek nagyon érzékenyek a nemzetiségi kapcsolatokra. Somoskő váráért Sátorosbánya önkormányzata évi 10 500 korona bérleti díjat fizet az államnak. Mint megtudtuk, szlovák oldalon májustól, a magyar oldalról érkezők pedig október elsejétől fizetnek belépődíjat, de a „vállalkozás” az önkormányzat számára még így is veszteséges. A Sátorosbánya felől érkezők nem a várban, hanem a tanösvény előtt kötelesek belépőjegyet vásárolni, ezenkívül személygépkocsi esetében 20, autóbuszéban 50 korona a parkolási díj. Juraj Badinka, Sátorosbánya polgármestere elmondta, az önkormányzat fontolgatja, ha lejár a határidő, nem kötnek újabb évekre bérleti szerződést a várra, mert az államnak kifizetett pénz sem térül vissza. Szóval szlovák oldalon a vár veszteséget termel, ezzel szemben Puszta Béla, Salgótarján polgármestere derűlátó: a vár látogathatóságától a turizmus fellendülését reméli. Elmondta, szeretnék fokozni a látványt, még vonzóbbá tenni a térséget, ezért a vár éjszakai megvilágítását tervezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?