Visegrádban több van

<p>Sokszor kérdezik, hogy a visegrádi országok összefogása megváltoztathatja-e az unió alakulásának menetét. Vagy a migrációs politikát. Képesek-e a visegrádi négyek a Pekinggel való jobb alku reményében összezárni? Nem kevés ügyben merül fel, hogy a Varsó&ndash;Prága&ndash;Pozsony&ndash;Budapest tengely, ha érdemben működne, akkor a világpolitikában is eggyel nagyobb cipőt húzhatna.</p>

A térségben 65 millió ember több mint 500 ezer négyzetkilométert lakik be. Ez egy Angliához és Franciaországhoz mérhető konglomerátum – elvileg. Persze a térség GDP-je (vásárlóerő-paritás szerint) nem éri utol az előbbi államokét. Míg a V4-ek 1,7 trillió dollárt termeltek meg 2015-ben, addig Londonból és Párizsból is körülbelül 2,7 trilliót jelentettek. A visegrádi térség azonban így is az ötödik legnagyobb gazdasági térség Európában és a világban is az első húszban van, számításoktól függően akár a 12. lehet. Ez azért komoly fegyvertény lenne, de a visegrádi országok mégsem gyakorolták az együttműködést számos olyan területen, amelyeken hosszú távon mindannyiuknak megérné. Tipikus eset az uniós csatlakozási időszak, a kilencvenes évek végétől 2004-ig. A tagjelölteket a legtöbb esetben sikerült leszalámizni, nem együtt, hanem egymás ellen versenyeztek kedvezőbb pozíciókért. Még ha akkor úgy is tűnhetett, hogy rövid távon ez megérheti, ma már tudjuk, hogy komoly lehetőségeket szalasztottunk el. Ennek ellenére nem tanultunk eleget a hibákból. De pozitív példának ott az észak–déli energia korridor, az a gázvezeték-hálózat, amely nemsokára képes lesz bármely irányban energiahordozót hozni-vinni. Ez alapvető a térség számára, közös érdek, hogy se az oroszok, se a német Északi-Áramlat, se a részben olasz Déli-Áramlat ne játszhassa ki térségünk energiafüggőségét. A két tengeri végponton ráadásul cseppfolyósított földgázterminálok (LNG-terminál) segíthetik, hogy távoli vidékekről is érkezhessen nyersanyag.

Az uniós migránskvótákkal szemben összezártak a V4-ek. A múlt héten Angela Merkelnek sem sikerült érdemben változtatni a négy ország álláspontján. Nem tűnik túl ügyes diplomáciának, hogy az unió leghatalmasabb országát, Németországot kritizáljuk; miközben a belpolitikában minden visegrádi ország kijátszotta a migránskártyát.

Közös fellépésünkben potenciálisan sokkal nagyobb erő van, mint amit eddig kipróbált e négy főváros. Vannak komoly eltérések – Budapest sose lesz azonos állásponton az oroszok kérdésében Varsóval – de számos területen fokozható az együttműködés. Ha pedig egyszer beindul, bízzunk benne, hogy megjön a kedv a továbbiakhoz is, hiszen evés közben jön meg az étvágy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?