Van ok a bizakodásra

<p>A magyarországi önkormányzati választások egyértelmű helyzetet teremtettek az országban, legalábbis politikai szempontból. A gazdaság irányából nézve azonban még több dolog vár tisztázásra. A csaknem fél éve kormányon levő Fidesz–KDNP koalíció elképzeléseiről már több részlet napvilágot látott, de a pontos tervekkel még adós maradt. A piac egyelőre bizakodó.</p>

A helyhatósági választás utáni napokban a forint erősödött, bár szerdától kisebb korrekció következett be. Tudni kell azonban, hogy a kis valuták mozgására mindig nagyobb hatással vannak a globális gazdasági hírek, mint az országban történő események.

Politológiai szempontból tehát még korai bármiféle ítéletet mondani a kormány gazdaságpolitikájáról. Ha ismernénk is a pontos elképzeléseket, akkor is sok múlik a megvalósításon vagy az előbb említett külső hatásokon. Ami haszonnal járhat, az az, hogy megnézzük, mit tett a Fidesz az előző kormánypozícióban. Mivel Magyarországon többé-kevésbé már politikai váltógazdaság alakult ki, ez az összehasonlítás hasznos lehet.

Az első igazán mélyreható reform Magyarországon a Bokros-csomag volt. Értelmét és hatását azóta is vitatják, de eredményeképpen mégis javult az országról alkotott összkép. Kevésbé ismert tény azonban, hogy bár 1996 folyamán jelentősen javult az államháztartás helyzete, a hiány több mint 10%-ról 3% alá süllyedt, Bokros Lajos lemondása után és a választási hajrá következtében ismét 9% alá esett. A Fidesz–Kisgazdapárt kormánykoalíciónak komoly megszorításokat kellett végrehajtania. Ezt meg is tette, de mivel nem kapott akkora publicitást, és nem kötötték valamilyen miniszter nevéhez, ezért rejtett kiigazításként vonult be politikatörténetbe. Az újra 3% alá leszorított államháztartási hiány megint csak a választások előestéjéig tartott. A 2001–2002-es osztogatás ismét 9%-os hiányhoz vezetett. A szocialista Medgyessy–Gyurcsány tandem szakított a megszorítás-eleresztés szokásával, és a választások után is folytatta a pénzszórást. A konszolidációra a második Gyurcsány-kormányig kellett várni. A világgazdasági válság miatt ennek a megszorításnak a hasznát sem lehetett sokáig élvezni, be kellett vezetni a Bajnai-csomagot. Az államadósságot tekintve Orbán Viktorék egyértelműen jobb örökséget hagytak maguk után, a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított 59%-ot a 2010-es 79%-kal szemben, amely nyár elejére már 84 százalékra duzzadt.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt gazdaságpolitikája a magyar viszonyok átlagát tekintve összességében nem rossz. Ők is hajlandók a megszorítások végrehajtására, de reformcsomagjaikat nem egy politikusuk nevéhez kötik. Mivel jelentős részben az 1998–2002-eshez hasonló emberekből állt fel a kormány, várható, hogy a teljesítmény sem marad el az első ciklustól. Természetesen végső eredményt azonban csak három és fél év múlva lehet mondani. (Horbulák Zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?