Aki abban reménykedik, hogy Szlovákia a napokban kirobbant és mára megoldott kormányválság után nem süllyedhet mélyebbre, súlyosan téved. Folyamatosan csúszunk a lejtőn, ami azonban nem jelenti azt, hogy már ma ne lennénk mélyebben, mint valaha bármikor is.
Türelem rózsát terem
Ha egy–két évvel ezelőtt valaki azt próbálta volna elhitetni velem, hogy Szlovákia pénzpiacait nemsokára egy, a kocsma teraszáról részegen vizelő agresszív nacionalista fogja megnyugtatni, kinevetem.
E héten mégis a Robert Fico és Vladimír Mečiar között kirobbant koalíciós harc legnagyobb „erkölcsi” győztese, Ján Slota nyugtatta meg a piacokat azzal a kijelentésével, hogy a helyzet nem olyan súlyos, és a jövő évre szóló költségvetést biztosan elfogadják.
A nemzetiek vezérének végül igaza lett, a pénzpiacoknak azonban Slota „józan” nyilatkozataira sincs szüksége. Mečiar hisztérikus szerdai kirobbanása után ugyan 20 fillérrel gyengült a korona, a piac azonban gyorsan összeszedte magát. Fizetőeszközünk árfolyamát elsősorban a londoni bankok határozzák meg, ezek ugyanakkor nagyon jól tudják, hogy régiónkban a mostanihoz hasonló, rövid ideig tartó kormányválságok normálisak. Ez utóbbit alátámasztja az is, hogy tegnapra Mečiar is összeszedte magát, cáfolva a kormánykoalíció szétesését. Mindez persze nem jelenti azt, hogy az elkövetkező hetekben nem merülhetnek fel újabb ellentétek, Szlovákia számára azonban az sem jelentene nagyobb problémát, ha a válság miatt nem sikerülne elfogadni a jövő évi költségvetést.
Ez esetben jövőre az idei büdzsé alapján gazdálkodnánk, vagyis a 2008-as költségvetésben tervezettnél az állam alacsonyabb összeggel rendelkezne, miközben jövőre magasabb bevételekre számíthatunk. A költségvetési hiány így a vártnál nagyobb mértékben csökkenhetne, és nem sodorná veszélybe az euró 2009-es bevezetését.
Ami Szlovákia gyors gazdasági növekedését, az euró bevezetését, a külföldi beruházók hazai letelepedését és a munkanélküliség további csökkentését valóban veszélyezteti, az nem a kormányválság, hanem a jelenlegi kormány, amely a Dzurinda-kabinet gazdasági növekedést beindító reformjait próbálja leépíteni. Mit tehetnek ez ellen a józanul gondolkodó állampolgárok? A válasz kiábrándító: semmit.
Amíg a választók több mint fele a jelenlegi nemzetiszocialista kormánynak drukkol, a lakosság alig egyharmada által támogatott ellenzéki pártok pedig magatehetetlenül sodródnak az eseményekkel, nincs kiút. Még abban sem reménykedhetünk, hogy Ficóban idővel ugyanúgy csalódnak a választók, mint mostanra Mečiarban.
A nemzetiszocialista választók igényeit kielégítő zsebdiktátorok gombamód szaporodnak, így elsősorban nem a politikusoknak, hanem a választóknak kellene felnőniük. Ez utóbbiak többsége azonban egyelőre a pubertás dackorszakát éli, vagyis csak annyit tehetünk, hogy megvárjuk, míg megkomolyodnak. Közben folyamatosan ismételgethetjük a közmondást: türelem rózsát terem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.