<p>Van aki megkönnyebbüléssel, van aki elégedettséggel nyugtázta a hétvégi népszavazás eredményét, hogy mégsem annyira konzervatív, intoleráns ország Szlovákia, mint attól sokan tartottak. Szerintem a kép egyáltalán nem ennyire pozitív.</p>
Túl a népszavazáson
A hétvégi szavazás nem előre, hanem visszafelé vitte volna az országot, az intolerancia és a sötét középkor felé. Amikor Európa értelmesebb felében, de a világ számos más pontján is a melegeknek jogokat adnak, tehát bővülnek az emberi jogok, nálunk szűkíteni akarták. Az emberi jogok kiszélesítése mindig pozitív dolog, mert senkitől sem vesz el, hanem bővíti azok csoportját, akiket érint. A mostani népszavazás valójában nem is a melegek jogairól szólt volna, mert nálunk ilyenek nem léteznek. A mostani népszavazás a jelenlegi status quót szerette volna úgy bebetonozni, hogy csak alkotmányos többséggel lehessen azt megváltoztatni, amire meg, tudjuk, szinte semmilyen esély nem lett volna. Most, hogy túl vagyunk a népszavazáson, talán itt lenne az ideje, hogy elkezdjünk beszélni magáról a problémáról is. Mikor fog Szlovákia felzárkózni a modern gondolkozású országokhoz? Mikor fogja bármelyik politikai párt a zászlajára tűzni a melegek jogait – pozitív értelemben. És vajon mikor kezd el bárki aláírásokat gyűjteni egy olyan népszavazásért, amelyen a mostaniakkal ellentétes kérdéseket tesznek fel, pozitív értelemben. A népszavazás előtti kampányban a szlovák pártok nem nagyon vettek részt, nyilván óvatosságból. A legnagyobb gondja talán mégis annak a KDH-nak lesz, mely talán még támogatta is volna a javaslatot, mert ha a Szövetség a Családért mégis létrehozza a KDH szélsőségesebb verzióját, a kereszténydemokraták elbúcsúzhatnak biztos 10 százalék körüli választási eredményüktől. A magyarok lakta területeken az országostól is elmaradó részvételi arányt látva azt kell mondani, hogy azok a magyar politikusok, akik az igenekkel kampányoltak illetve hangosan kiálltak mellettük, eltaktikázták magukat. Szavazatot ezzel nem szereztek, s titkon azt remélem, hogy legbelül nem gondolták komolyan, amit mondtak. Ennél is szomorúbb, hogy alig akadt olyan magyar politikus, talán Solymos László volt az egyetlen, aki nyíltan kimondta, hogy az egész referendum elhibázott, nem szabad rajta részt venni, mert már a kérdésfeltevés is rossz. Azt vártam volta, hogy egy ilyen kérdésben többen állnak ki nyíltan a melegek jogai mellett. Csak remélni tudom, hogy ha esetleg a téma pozitív kérdésként vetődik fel, a magyar politikusok már modern, európai módon nyilvánulnak meg, és nem kell nagyítóval keresni a pozitív példát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.