Trianoni bodzaszörp

<p>A bodzaszörpöt szlovákok, magyarok a május végén, június elején virágzó bodza tányérszerű virágaiból készítik többféle recept alapján, esetenként kis különbséggel. Egy másik dolog, amit magyarok és szlovákok egyszerre, de kicsit másként csináltak, a pénteki Trianon-évforduló megünneplése volt Komáromban. Ján Slota és az SNS főmuftijai zászlós menettel vonultak a komáromi hídhoz, hogy a határt megjelöljék egy emlékoszloppal.</p>

Nyilvánvaló, hogy ez a megemlékezés inkább valaki ellen, mintsem valakiért zajlott. A független Szlovákiát ugyanis nem Trianon hozta létre. Szintén nyilvánvaló, hogy ha nem lennénk választások előtt, Slota inkább arra használta volna ki az időt, hogy tegyen néhány kört magánrepülőgépével Zsolna felett, mintsem hogy Komáromban tépje a száját. A szlovákok Trianon-ünneplése tehát valószínűleg nem válik olyan elterjedt népi hagyománnyá, mint a bodzaszörpkészítés. Ünnepelni viszont mindenkinek joga van. A magyaroknál a Trianonra való emlékezés hagyományos dolog. Pénteken Komáromban a magyarok is megemlékeztek a békediktátumról, méghozzá a református templom udvarán, ahol faragott emlékoszlopot avattak. Magam is meglepődtem, de a két emlékoszlop-avatás körül elhangzottak kísértetiesen hasonlítottak egymásra. Slota agresszív ordítozása, amellyel azt hangoztatta, hogy ez mindig is szlovák föld volt, maximum megmosolyogtató, tőle nem is vártunk mást. A református kertben elhangzottak viszont inkább elszomorítóak. Raffay Ernő magyarországi történész szavai szerint Magyarország a nemzetközi tőke vadászterülete volt, ám ez az utóbbi hetekben megváltozott, mivel az Országgyűlés elfogadta a kettős állampolgárságról és a Trianon-emléknapról szóló törvényt. „Én azt szeretném, ha Budapest is magyar város lenne” – fűzte tovább a szót Raffay. Kitől szeretné megtisztítani Budapestet? Netán a zsidóktól? Raffay szerint a nyugati nagyhatalmak már a 19. század folyamán fenték a fogukat Magyarország területeire, vagyis készültek Trianonra. „Gazdag ország voltunk, ma is az vagyunk” – folytatta. Raffay úr a történelmi tényeket (sajnos) úgy magyarázza, ahogy akarja. Azt viszont, hogy Magyarország ma gazdag ország, nem tudom, ki hiszi el neki. A jelenlévők mégis tapsoltak. Könnyű ugyanis elhinni, hogy összeesküvés áldozatai vagyunk, hibáinkat beismerni viszont sokkal nehezebb. A Trianon előtti Magyarországnak pedig sok hibája volt. Ez persze nem azt jelenti, hogy Trianon igazságos békeszerződés. Viszont amíg a Raffayhoz hasonló elfogult történészek fogják ámítani az emlékezőket, addig Trianon tragédiáján nem tudunk túllépni, csak egymásra mutogatni, ők a hibásak, meg ők, meg amazok. A szlovákokkal a történelmünk továbbra is közös, ehhez a történelemhez mindenkinek joga van. Ugyanúgy, mint a bodzaszörphöz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?