Tetőzés

<p>Tetőzik a Duna, e sorok írása közben a tetőzés előtt állunk, mire elolvassák az írást, talán apadni kezd. Lassan. De nehogy azt gondolja valaki, hogy végérvényesen. A 2002-es árhullámot rekordnak minősítették, 11 év múlva megdőlt. Megdől ez is.</p>

Más is tetőzött. A Híd türelme. Értékelje, ki hogyan akarja, egy politikai párt és egy párt által jelölt tisztségviselő akkor jár el helyesen, ha képes megállapítani a megkötendő kompromisszumok mértékét, és azt meghaladva veszi a kalapját. Merthogy a politika a lehetséges műfaja, kompromisszumok, alkuk nélkül nem működik, mert nem működhet. A politikai értékrend nem Biblia és nem dogma, kényszerű megegyezésekkel teli a közélet, de van határ. A Hídnál itt volt. Mindegy, mit gondolunk a mértékről, de kiderült, hogy volt határ, van határ. S értékelhetjük A. Nagy munkáját is, de az biztos, hogy most már az a kérdés, ki lesz az utóda. Merthogy lehet ő Rastislav Svätoplukovský is, aztán a legnagyobb kritikusai sírják majd vissza az előzőt. Tudjuk, s tudtuk a köztes parlamenti választások után is, a Smer nem azért mutatta meg emberibb arcát a kisebbségek felé, mert megvilágosult volna az elméje. Egyszerűen politikailag így volt számára előnyös, és a következő napok smeres döntéseit, főleg a kormányhatározatot látva majd meglátjuk, hol van jelenleg a határ a kormányzó pártnál. Bizton meglátjuk, mert lényegesen fontosabb poszt esetén - lásd főügyész -minden lehetséges taktikai, jogi, alkotmányos lépést eltáncoltak már, az új főügyészválasztás már az alkotmányosság határán is túl lesz, ami csak a Smer számára lesz határ, de ki tudja, tetőzése, vagy ennél még rosszabb is jöhet. A história arra tanít minket, hogy ha jöhet, akkor jő is. A Duna vízállása tetőzik, s ha hihetünk a vízügyéreknek, akkor ne örüljünk, mert rövidesen a pozsonyi mobil gátak kicsinek minősülhetnek. A vizek ártereibe építkezünk több mint két évszázada, a 150 éve zajló iparosítás megbolondította a regionális időjárást, a következmény a lap internetoldalán képeken, videókon látható. A politikában a következmények nem azonnaliak, lassúk, de lényegesen gyorsabbak, mint egy-egy nagy folyó vagy mikroklimatikus zóna esetében. Hogy meddig megy, mehet el az aktuális végrehajtó hatalom, az a választók viselkedésén is múlik. Legegyszerűbben fogalmazva: a létező szabad választások korában a hatalom pontosan addig merészkedik, ameddig hagyjuk. És a gazemberségek, az elfogadhatóság határán túl történő mozgások tetőzése lényegesen könnyebben számítható ki, mint a Dunánál. S ami a legfontosabb: lényegesen egyszerűbb a megoldás. Nem huszonöt emberöltő bevett szokásait kell megváltoztatni, mint az urbanizáció, iparosítás, környezeti ártalmak területén. A politikában elég egy generációnyi vadhajtást lemetszeni, ha változtatni akarunk. A tetőzés a ma élőkön múlik. Ennyi tanulságnak éppen elég. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?