Szlovák papagájok

<p>Aki arra számít, hogy a második Fico-kormány gazdaságpolitikája ugyanolyan kiszámíthatatlan lesz, mint Robert Fico első regnálása idején, „kellemesen” csalódhat. Egyelőre minden jel arra utal, hogy a most beiktatott kabinet gazdaságpolitikája az egyik legkiszámíthatóbbnak bizonyul majd az összes eddigi kormányéhoz képest. Hogy ez pozitív hírnek számít-e, az viszont erősen kétséges.</p>

Fico kiszámíthatósága ugyanis nem az általa vallott politikai értékek következetes végrehajtásában rejlik.

Pártja, a Smer ugyan baloldaliként határozza meg önmagát, de éppilyen könnyen nevezhetnék magukat jobboldalinak is. A lényeg tudniillik az elvek rugalmas változtatása, attól függően, épp mire van igény a választók körében. Egyetlen valós céljuk ugyanis a népszerűség fenntartása. Fico ennek érdekében bármire képes, viszont már az első kormányzása idején bebizonyította, hogy elvtelenségénél csak az ötlettelensége nagyobb. Szerencséjére ezúttal olyan kedvező nemzetközi helyzetben vette át az ország kormányzását, amelyben nem kell messzire mennie a populista ötletekért. Fico kiszámíthatósága épp abban rejlik, hogy a várható gazdaságpolitikai lépéseinek nagy része nem tőle származik.

Hogy megtudjuk, mire számíthatunk a szlovák kormány részéről, elegendő megnézni, mit tesznek azok a politikusok, akiket a szlovák kormányfő példaképeinek tekint, és akiknek a szavait papagájként ismétli. Az elmúlt hetek bebizonyították, hogy Fico számára elsősorban a magyar kormányfő és a frissen beiktatott francia elnök számítanak azoknak a „világítótornyoknak”, amelyekhez igazodik. A szlovák kormányfő beiktatását követően sokan arra számítottak, hogy nem követi majd Orbán Viktor gazdasági szabadságharcnak becézett populista tobzódását,ma azonban ott tartunk, hogy a szlovák kormány, ha szalonképesebben is, de a második nyugdíjpillér ellehetetlenítésére törekszik, ágazati különadókat és bankadót vezet be, miközben a takarékoskodásról egyre kevesebb szó esik. Mindezt ugyanazokkal a hazugságokkal fűszerezik, mint amivel Orbán élt, azt vallva, hogy a gazdagok, a multik, a bankok is vegyék ki részüket az államháztartás rendbehozatalából, elhallgatva, hogy az összes ilyen populista felindultságból elkövetett adókivetést végeredményben úgyis a lakosság fizeti meg. Ficóéknak persze nincs önálló véleményük az eurózóna jövőjét illetően sem. Francois Hollande beiktatása a szlovák kormány számára így soha jobbkor nem jöhetett volna, hiszen az új francia elnök kellőképp baloldali és kellőképp populista ahhoz, hogy Fico gondolkodás nélkül kövesse. Épp ezért, ha azt szeretnénk tudni, mire is számíthatunk a szlovák kormány részéről az elkövetkező időszakban, elég lesz figyelemmel kísérni Orbán és Hollande legvadabb nyilatkozatait. Ha arról van szó, hogyan lehet egy országot tönkretenni úgy, hogy közben növeljük a népszerűségünket, Fico rendkívül jó felfogású tanulónak számít.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?