<p>Hat évvel az után az esemény után, amely megrengette Szlovákiát, újabb bukkan föl. Nemcsak ugyanazt a személyt – Malina Hedviget – érinti, hanem ugyanazt az állami szervet – az ügyészséget. És ugyanolyan megrázó, mint a hat évvel ezelőtti történet.</p>
Szlovák Hedvig
Attól függetlenül, ki mit gondol Hedvig történetéről, esete arról tanúskodik, hogy az állam csődöt mondott. Bár képes volt tizenhat napon belül eldönteni, hogy nem támadták meg, de hat év alatt sem tudta bizonyítani a vádat, mikor, hogyan, miért vallott hamisan. Nem azért, mert az állam nem akarja, hanem azért, mert nem teheti meg.
A főügyészség legújabb javaslata, hogy Hedviget zárják pszichiátriai intézetbe, tartsák ott lelki állapota megfigyelése miatt, már mindennek az alja – Szlovákia ennél lejjebb már nem csúszhat. Ez újabb kétségbeesett kísérlet a jog megerőszakolására, minden szempontból – beleértve a szakszempontokat – védhetetlen. Erről tanúskodik a Szlovák Pszichiátriai Társaság bizottságának álláspontja is: „A megfigyelés nem járulhat hozzá azoknak a kérdéseknek a megválaszolásához, amelyek a kárvallott hat évvel ezelőtti lelki állapotára vonatkoznak” – jelentették ki a szakértők.
Természetesen, a legutóbbi parlamenti választások óta Szlovákiában az érvényes, hogy minden másként van, és a hazai pszichiáterek még meglepődhetnek azon, hova fejlődött a tudomány. Persze, abban az esetben, ha a bíróság teljesíti az ügyészség javaslatának, és Hedviget megfigyelésre pszichiátriai intézetbe küldi. Nagyon szép magyarázatot adott erre Ctibor Košťál főügyészhelyettes: „Ha Hedvig nem beszél is az intézetben az orvosokkal, az ügyészség tapasztalatai azt mutatják, hogy az egészségügyi intézetben megfigyelésen levő emberek más módon is megnyilvánulnak”.
Pontosan. Ez már a kommunizmus idején is működött, akkor is zártak be embereket pszichiátriai intézetbe – a különbség annyi, hogy a Szlovákiában most fennálló rendszert demokráciának hívják. Az elv ugyanaz – az ember elmondja azt is, amit nem tud, csak hogy hazaengedjék őt, főleg az az ember, akinek kisgyereke van. Különben ott őrül meg. Ne tévesszen meg bennünket a dolog: ha a bíróság teljesíti az ügyészség javaslatát, az mindenkit érinteni fog, most éppen Hedvigen a sor.
Lehet, hogy a javaslat, amely szerint pszichiátriai intézetbe kellene zárni, Szlovákia utolsó kísérlete arra, hogy hivatalosan kijelentse, az ügy le van zárva, felejtsük el. Lehet, hogy az ügyészség azon ügyködik, hogy tehetetlenségét a bíróságra hárítsa. Akár így, akár úgy, Hedvig és Košťál médiabeli szerepléséből azt a következtetést vonom le, hogy egyiküknek valóban a pszichiátrián a helye. Egy biztos, hogy nem Hedvignek.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.