Mértékadó felmérések szerint Szlovákiában mintegy 500 ezer polgár csak az orosz Szputnyik V-vakcinával hajlandó beoltatni magát a koronavírus ellen. Célirányos kutatás hiányában legfeljebb csak találgathatjuk, vajon milyen indokkal jutottak erre az álláspontra. De a saját egészségéért elsősorban mindenki önmaga felelős, vagyis teljes joguk így dönteni.
Sok hűhó a Szputnyikért
Ám egyelőre nem juthatnak hozzá ehhez az oltóanyaghoz, holott 200 ezer adagot már csaknem hat hete tárolnak egy kelet-szlovákiai gyógyszerraktárban. Az áldatlan helyzet előidézőit sem nehéz megnevezni.
A főkolompos egyértelműen a Szputnyik V külföldi forgalmazását végző orosz befektetési alap, amely sokáig vonakodott uniós forgalmazási engedélyt kérni az Európai Gyógyszerügynökségtől. A magyar kormány eltekintett e szabály alkalmazásától, és a késlekedő nyugati vakcinaszállításokra hivatkozva, viszonylag gyors budapesti bevizsgálást követően zöld utat adott az orosz terméknek, amivel kétségtelenül felgyorsította a magyarországi oltást. Igor Matovič még kormányfőként követni akarta Orbán Viktor példáját, és nagy titokban – a szlovák külügyminisztert is megkerülve – Moszkvába repült, ahol az orosz befektetési alap vezérigazgatójával, akit csak „Kirill úr”-ként emleget, kétmillió orosz vakcina forgalmazásáról egyezett meg. Az első szállítmányt személyesen, Marek Krajčí társaságában önjelölt hősként fogadta a kassai repülőtéren.
Ez végül a két politikus bukásához vezetett, az exkormányfő azonban nem adta fel, s a múlt héten ismét az orosz fővárosban vizitált, hogy Kirill úrék ne kérjék már vissza az oltóanyagot. Az oroszok viszont azon háborodtak fel, hogy a szlovákiai bevizsgálással megbízott pozsonyi gyógyszerellenőrző intézet közölte: a gyártók az ilyenkor szükséges dokumentumoknak még a felét sem küldték el, így nem dönthetnek felelősségteljesen arról, hogy mennyire hatásos, illetve kockázatos ez a gyógyszer. Ráadásul a szlovákiai szállítmányból vett minta nem mindenben volt azonos a Lancet orvosi szaklapban közölt adatokkal. Minderre Moszkva válasza annyi volt, hogy a vizsgálatokat végző szlovák laboratóriumnak nincs megfelelő uniós akkreditációja. Matovič erre Budapestre robogott, ahol a magyar kormányfőtől kért segítséget az oroszok által is elismert laboratóriumi vizsgálatokhoz. És ismét felrúgta a diplomáciai szabályokat, mert nem óhajtotta, hogy a budapesti szlovák nagykövet jelen legyen a tárgyaláson, amit a feltehetően tolmácsként jelen lévő Gyimesi György – a szlovák külügyminiszter rosszallását kiváltva – azzal magyarázott, hogy csak így születhetett meg az egyezség.
Matovič egyébként ismét a beteges összeesküvés-elméletét hangoztatta, hogy Szlovákiában a Szputnyiknak túl sok magas beosztású ellenzője van, és a Facebookon idiótának nevezte őket. Néhány órával később Eduard Heger kormányfő a közrádióban igyekezett tisztára mosni a szlovák tudósokat és koalíciós partnereit Matovič sértő fröcskölésétől. Sokszor lesz még ilyen kínos feladata, ha nem zabolázza meg öntörvényű pártelnökét, aki egyébként azzal is érvel, hogy a Szputnyikkal már több mint ötven országban oltanak, s újabban a németek és az olaszok is komolyan érdeklődnek az orosz oltóanyag iránt. Csak azt hallgatja el, hogy jelenleg Magyarországot kivéve a legtöbb uniós állam csak azután hajlandó tárgyalni a Szputnyik megvásárlásáról, ha az oroszok kérik és megkapják az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét. E lépéssel igazolhatnák, hogy gyógyászati, és nem propagandacélokat követnek a Szputnyikkal. A világhírű német Paul Ehrlich Intézet végzi majd a benyújtott dokumentumok és a minta elemzését.
Szakértők szerint hamarosan több millió nyugati oltóanyag érkezik az unióba, ezért az orosz vakcina jelentősége csökkenhet. Ám aki továbbra is ettől remél védelmet az alattomos kór ellen, annak az igényét is mi(előbb ki kellene elégíteni nálunk is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.