Politikai döntést hozhat az OVB

A törvény pontosan leírja, hogy mi töredékszavazat és mi nem. Ezek alapján semmi ok nincs arra, hogy újraszámolják a tördékszavazatokat - véli Kolláth György alkotmányjogász.

A törvény pontosan leírja, hogy mi töredékszavazat és mi nem. Ezek alapján semmi ok nincs arra, hogy újraszámolják a tördékszavazatokat - véli Kolláth György alkotmányjogász. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint 'jogi gengszterizmus, hogy az OVB nem utasította el azt a az első ránézésre is jogi nonszensznek tűnő beadványt, amely megkérdőjelezi az SZDSZ listás mandátumainak számát. Az MSZP most tárgyal a kérdésről.
- Arcátlan politikai blöff - reagált Kolláth György alkotmányjogász arra az állampolgári beadványra, amely szerint nem lehetne figyelembe venni a töredék szavazatok számlásánál a második fordulóban visszalépett képviselőkre korábban leadott szavazatokat. A törvény ugyanis világosan leírja mi számít töredékszavazatnak és mi nem. Az állampolgár levelében a választási törvény egy részére hivatkozik és közben úgy tesz, mintha nem létezne az a rendelkezés, amely pontosan megmondja, hogy mi nem minősül töredékszavazatnak - az alkotmányjogász véleménye szerint.

Válaszlevél kellene, nem állásfoglalás

Ezek alapján nincs ok a töredékszavazatok újraszámlálására és az országos listán kiadott mandátumok újra osztására - véli Kolláth György. Állampolgári levélről lévén szó egyébként sem kellene az OVB-nek kellene állást foglalnia, azt a választási irodának kellene megválaszolnia. - Az Alkotmánybíróságtól sem kérhet jogértelmezést egy joghallgató - érvel Kolláth György.

Kolláth György szerint a beadvánnyal ellentétben nem volt olyan törvénymódosítás 1998-ban, amely alapján megalapozott lehet az állampolgári észrevétel. Ráadásul a második forduló visszalépései adják a többpártrendszer lényegét. Ilyen a rendszer, amiben még csak jogi hiba sincs. Ennek köszönhetően tudott nyerni négy évvel ezelőtt a Fidesz - tette hozzá. Ha az idei választás nem legitim, akkor a 98-as választás sincs. Ez nem más mint, hezitálás a hatalom átadása kapcsán - Kolláth szerint.

Baráti beszélgetésen elfogyott az ellenérv

Mindez előzménye egy baráti beszélgetés kapcsán megfogalmazott és az OVB-hez megküldött levél. Egy kiskunhalasi állampolgár ugyanis a választási műsorokat nézve arra lett figyelmes, hogy az általa becsültnél jóval magasabb szavazatszámokat ismertettek. Rögtön tájékozódott az első forduló eredményei felől és arra a következtetésre jutott, hogy olyan képviselőkre leadott szavazatokat is figyelembe vettek a töredékszavazatok szempontjából, akik visszaléptek a második fordulóban.

A baráti társaságban ekkor vita bontakozott ki arról, hogy ez rendjén lévő vagy dolog vagy sem, majd ellenérv nélkül győzött az az álláspont, amely szerint nem. Merthogy a választási törvény szerint a visszalépett képviselő elveszti valamennyi jelöltségéből eredő jogát, azaz nem képviselő. Ha pedig nem képviselő, akkor nem kerülhetnek fel az országos kompenzációs listára azok a szavazatok sem, amelyeket ő kapott - érvel a beadványozó. Mivel a baráti körben ellenérv nélkül marad ez az álláspont, az állampolgár az OVB-től kér állásfoglalást az ügyben.

Az SZDSZ országos listás mandátumait venné el

Azaz valójában arról van szó, hogy a beadvány logikája szerint újra kellene számolni a töredékszavazatokat, abból ki kellene hagyni a visszalépett jelöltekre leadott szavazatokat. Vagyis e szerint az SZDSZ elvesztené az országos listán szerzett mandátumait, így pedig a választás végeredménye is megfordulhat.

A testület tegnapi ülésén az SZDSZ-es és MSZP-s jelölt kérése ellenére nem tárgyalták meg a kérdést, csupán arról döntöttek, hogy erről majd később döntenek.

Kuncze szerint jogi nonszensz

"Jogi gengszterizmusnak" tartja az SZDSZ elnöke, hogy az OVB szerdai ülésén nem utasította el azt a szerinte első ránézésre is jogi nonszensznek tűnő beadványt, amely megkérdőjelezi az SZDSZ listás mandátumainak számát. Kuncze Gábor sajtótájékoztatóján leszögezte: tűrhetetlen, hogy az Országos Választási Bizottság elhalasztotta a döntést a beadványról. - Az OVB többsége ezzel a politika játékszerévé vált, és lépésével fenntartja, illetve fokozza a közjogi bizonytalanságot és megingatja a választásokba, illetve a jogállamiságba vetett hitet - tette hozzá az SZDSZ elnöke.

Az MSZP vezetése jelenleg is tárgyal a kérdésről.

Az OVB döntsei ellen egyébként a Legfelsőbb Bírósághoz lehet jogorvoslatért fordulni. Amennyiben a testület állásfoglalást hoz - ami rá nézve kötelező erejű - azt csupán az Alkotmánybíróság előtt lehet megtámadni. Arra vonatkozóan pedig nincs határidő, hogy meddig kell azt eldönteni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?