Plakátmagányban ázó kudarcok

<p>Visszavonta az óriásplakátok kihelyezését korlátozó javaslatát Renáta Zmajkovičová smeres képviselő. Zmajkovičová korábban nagy hévvel ismertette tervezetét, amely a vizuális szennyezés csökkentése céljából és a biztonságosabb közlekedés érdekében 250 méterre száműzte volna a reklámtáblákat a közutaktól (településen belül 80 méterre).</p>

 

A kezdeményezés végül vita nélkül bukott el: először egy módosító javaslat minimálisra csökkentette volna a távolságokat, majd maga a benyújtó hátrált ki ötlete mögül, nyilván nem nagy örömmel.Érdekes párhuzamot figyelhetünk meg a magyarországi fejleményekkel. Ott az új választási törvény hatalmas akadályokat gördít majd a kampányidőszakban hirdetni igyekvő pártok elé. Szigorú korlátozások lépnek életbe például a televíziós, internetes és újságbeli reklámokkal kapcsolatban. Kimaradt azonban az óriásplakátok finanszírozása, ami részben érthetetlen (hiszen talán pont ezek képviseli sokak számára mindazt, ami problémás a kampányidőszakokkal), részben viszont érthető, tekintve azokra a gazdasági szálakra, amelyek a kormányt a tényfeltáró riportok szerint az óriásplakátok piacán jelentős részesedéssel rendelkező körökhöz kötik. A vége tehát mindkét helyen ugyanaz: maradnak a plakátok és marad az a vizuális szennyezés, amely mára gyakorlatilag ellepett bennünket. A vizuális szennyezés némileg humoros neve és szubjektív meghatározása ellenére is nagyon valós probléma. Egyrészt a vizuális információval való túltelítettség csökkenti az érintett területek élvezhetőségét, használati értékét. Másrészt pedig a harsány és figyelemfelkeltő színek, formák, alakok és feliratok a velük érintkezőket ingerlik, irritálják, és növelik az őket érő stressz mennyiségét. Ez utóbbi állítást nem kell magyarázni például azoknak, akik nagyvárosban dolgoznak, majd hazafelé menet az utak szélén lévő plakátözön mellett haladnak el. Úgy tűnik azonban, ennek ellenére sem várható változás a közeljövőben, és a helyzet talán még rosszabb, mint első látásra tűnik. Mindkét országban magabiztos többséggel rendelkező, egypárti kormány dolgozik. Ennek ellenére sem a Fico-, sem az Orbán-kabinet nem talált elegendő erőt ahhoz, hogy fellépjen a reklámlobbik ellen. Mit várhatunk akkor az őket valamikor felváltó, aligha stabilabb kormányoktól? A dolog persze részben érthető: senki nem akar kampányidőszak előtt a reklámszakma ellen menni – és ma már gyakorlatilag megállás nélkül kampányidőszak előtt és közben vagyunk. A lobbik szorosan összefonódnak a kormányokkal, és informálják, befolyásolják munkájukat. Éppen ezért tűnt elsőre nagyon meglepőnek és kifogásolható részei ellenére is támogathatónak Zmajkovičová javaslata – és éppen ezért kevésbé meglepő, de annál rosszabb hír annak dicstelen és látványos bukása.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?